Spotkanie prowadzone było przez Łukasza Berlika i Martę Węgrzyn z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Partnerami projektu są: Gmina Kędzierzyn-Koźle, Związek Międzygminny "Czysty Region" oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu.
- Osobnik, którego mamy dziś ze sobą jest oswojony, ale jest to gatunek żyjący dziko. To nie jest maskotka. Takie ptaki powinny być wykorzystywane co najwyżej w celach edukacyjnych. Jest to zwierzę o specyficznych wymaganiach. Niestety po obejrzeniu Harrego Pottera dzieci chciały mieć sowy, jako maskotki domowe. Później te zwierzęta były wypuszczane na wolność, bo okazywało się, że nie nadają się do trzymania w domu, Było na to jednak za późno, ponieważ od małego były przy ludziach. Dlatego chcemy unikać takich sytuacji. Chcemy przybliżyć ich biologię i zachęcić do ich ochrony - powiedział Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Podczas prelekcji mogliśmy się dowiedzieć w jakich warunkach żyją sowy, czym się żywią i jakie zagrożenia na nie czyhają. Okazuje się, że to głównie czynniki ludzkie wpływają na ilość żyjących sów na naszym terenie.
Napisz komentarz
Komentarze