Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 21:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto na starych kartach pocztowych cz. 1

Dla współczesnego pokolenia widokówki i kartki pocztowe to relikty przeszłości, które jednak mogą być fantastyczną lekcją historii. Prezentujemy reprodukcje kilkunastu kartek pocztowych z przełomu XIX i XX wieku, prezentujących widoki miejscowości tworzących dziś Kędzierzyn-Koźle.
Widokówka z okresu międzywojennego przedstawia dworzec kolejowy w Koźlu

Autor: archiwum

Pomysłodawcą karty pocztowej był najprawdopodobniej, urodzony w Słupsku, pruski urzędnik Heinrich von Stephan. 30 listopada 1865 roku na Niemieckiej Konferencji Poczt w Karlsruhe zgłosił pomysł wprowadzenia możliwości wysyłania kart pocztowych bez kopert, ale został on odrzucony, gdyż uznano, że się nie przyjmie. Cztery lata później Austria wprowadziła jednak takie karty korespondencyjne z wizerunkiem orła cesarskiego.

 

Jeszcze kilka innych osób uznaje się za pomysłodawców nowej przesyłki. Jest wśród nich niemiecki księgarz August Schwartz, który w lipcu 1870 roku nadrukował na stronie adresowej karty korespondencyjnej ilustrację przedstawiającą artylerzystę.

Z kolei Serb Petar Manojlovic w tym samym roku wydrukował w Wiedniu pocztówkę z wyobrażeniem latającego smoka. Natomiast księgarz francuski Leon Besnardeau również w 1870 roku wydrukował pełną ilustrację na stronie adresowej pocztówki.

 

Nowa forma otwartej przesyłki listowej od 1875 roku dopuszczona została do obrotu międzynarodowego i szybko stała się najpopularniejszym środkiem korespondencji. Z roku na rok rosła liczba samych kartek, jak i ich wydawców. Wkrótce pojawili się pierwsi ich kolekcjonerzy.

 

Miejscowości tworzące współczesny Kędzierzyn-Koźle na kartach pocztowych pojawiły się w latach 90. XIX wieku.

Szczególnie cenne są litografie. W tej technice graficznej rysunek przeznaczony do powielania wykonywało się na tzw. kamieniu litograficznym, za pomocą którego robiło się następnie odbitki.

Litografie szybko zostały wyparte przez tańsze w seryjnej produkcji kartki na bazie fotografii.

 

W celu upiększania kartek barwiono je, przy czym często pomijano pewne szczegóły, a niektóre wręcz dodawano. Szczególnie widać to na kolorowych kartkach. Domalowywanie łownej zwierzyny w leśnych plenerach to niemal norma. Czasem autorzy kartek dopuszczali się większych fałszerstw, domalowując postacie, budynki czy elementy krajobrazu.

 

Stuletnie, a czasem starsze kartki pocztowe to nie tylko piękne widoki i historyczne budowle. To także ludzkie uczucia i emocje zapisywane drobnym druczkiem na tysiącach stron. Widokówki przesyłali wszyscy, począwszy od wielkich tamtego świata, a skończywszy na robotnikach i parobkach. To najbardziej osobiste pamiątki z tamtych lat. Namacalne świadectwo życia. Jeśli kiedyś zabraknie internetu, to po nas nic takiego nie zostanie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złość
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna