Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 13:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XXVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka” zbliża się wielkimi krokami

Miłośników wielkiego ekranu i ambitnego, niezależnego kina czekają nie lada emocje. Już niebawem podczas kolejnej „Publicystyki” będą mieli okazję zobaczyć 55 ciekawych filmów, w tym - 31 tytułów zagranicznych i 24 z Polski.
XXVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka” zbliża się wielkimi krokami

Filmowcy z całego świata rokrocznie nadsyłają kilkaset filmów, reprezentujących szeroko pojęty gatunek - publicystykę. Komisja kwalifikacyjna w pierwszej kolejności dopuszcza  najlepsze jej zdaniem filmy do festiwalu. Następnie już podczas samego wydarzenia komisja konkursowa ogląda wszystkie zakwalifikowane produkcje i omawia je w obecności ich twórców. Na końcu przyznawane są nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: film studencki, film amatorski i film zagraniczny.

W skład jury zasiadają specjaliści w zakresie kinematografii. Przeważnie podczas festiwalu odbywają się również koncerty i warsztaty dla dzieci i młodzieży, których hasłem przewodnim jest kinematografia.

W tym roku festiwal zagości w naszym mieście już po raz 27. i również rozstrzygany będzie w trzech kategoriach. O nagrody i wyróżnienia rywalizować będą twórcy filmów amatorskich, studenckich oraz zagranicznych.

Pod koniec września zakończyła pracę trzyosobowa komisja kwalifikacyjna, która dopuszcza nadesłane filmy do udziału w „Publicystyce”. Komisja przez 45 godzin projekcji pracowała w składzie: Piotr Gabrysz - komisarz festiwalu, dyrektor MOK, dr Piotr Aptacy - adiunkt filmoznawca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Bogusław Rogowski - dziennikarz, były instruktor fotografii i filmu amatorskiego z Kędzierzyna-Koźla.

- Na tegoroczną imprezę zgłoszonych zostało 285 tytułów z 37 krajów. Po raz pierwszy na festiwalu tym swoje filmy zaprezentują w Kędzierzynie-Koźlu niezależni twórcy z Ukrainy, Białorusi, Filipin, Hong Kongu, Chin, Malezji, Korei Południowej i Mołdawii. Tradycyjnie najwięcej bo aż 68 filmów nadesłali realizatorzy z Hiszpanii. Wśród zgłoszonych filmów było 79. dokumentów, 161 filmów fabularnych, 42. animacje oraz 3 filmy eksperymentalne - wylicza Bogusław Rogowski, członek komisji kwalifikacyjnej. - Realizatorkami 28. tytułów były panie. Najkrótszy film trwał 1 minutę, a najdłuższy 53 minuty. W tym roku dopisali filmowcy z Polski, którzy zgłosili 107 tytułów. Były wśród nich 63. filmy amatorskie i 44. obrazy filmowe zrealizowane  przez studentów szkoły filmowej im. Leona Szylera w Łodzi i katowickiej filmówki im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Jak zdradza nasz rozmówca, twórcy poruszali w swoich filmach problemy, z którymi aktualnie boryka się społeczeństwo na całym świecie.

- Były obrazy o trwającej pandemii. Zaprezentowano także filmy poruszające problemy związane z migracją do Europy ludzi z krajów afrykańskich oraz trwającymi na Bliskim Wschodzie konfliktami zbrojnymi. Poruszano problemy ochrony środowiska, braku wody na kontynencie  afrykańskim, sprawy wykluczenia społecznego wśród niektórych grup ludzi oraz problemy starzejącego się społeczeństwa - relacjonuje Bogusław Rogowski.

Do oceny międzynarodowego jury komisja zakwalifikowała 55 filmów, w tym - 31 tytułów zagranicznych i 24 z Polski. W grupie filmów amatorskich z Polski zakwalifikowany jest także film fabularny pt. „Sukienka”, zrealizowany przez Jakuba Chrzana z Kędzierzyna-Koźla.

Tegoroczne projekcje filmowe zaplanowano w dniach 23 i 24  października w kinie „Twierdza”, przy zachowaniu rygorów sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii. Uroczystą galę połączoną z wręczeniem nagród i wyróżnień oraz projekcją nagrodzonych filmów wyznaczono na godziny wieczorne 24 października br. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: ;-)Treść komentarza: Konkurs był na Facebooku, a nie tutaj.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 09:03Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: ciekawa jestem czy ktos wygral zaproszenie na festiwal dmuchancow nic o tym nie pisza zadnej informacji jakis pic na wode fotomontazData dodania komentarza: 22.02.2025, 08:46Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: BronTreść komentarza: Czyli jest kasa do wydania i się robi takie "szkolenia"Data dodania komentarza: 21.02.2025, 23:04Źródło komentarza: Cenne wskazówki dla seniorów od strażaków. ZDJĘCIAAutor komentarza: zusTreść komentarza: Na jak długo te zmiany? Pan już też ma wiek emerytalny.Data dodania komentarza: 21.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Zmiany kadrowe w kędzierzyńsko-kozielskiej policji
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna