Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XXVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka” zbliża się wielkimi krokami

Miłośników wielkiego ekranu i ambitnego, niezależnego kina czekają nie lada emocje. Już niebawem podczas kolejnej „Publicystyki” będą mieli okazję zobaczyć 55 ciekawych filmów, w tym - 31 tytułów zagranicznych i 24 z Polski.

Filmowcy z całego świata rokrocznie nadsyłają kilkaset filmów, reprezentujących szeroko pojęty gatunek - publicystykę. Komisja kwalifikacyjna w pierwszej kolejności dopuszcza  najlepsze jej zdaniem filmy do festiwalu. Następnie już podczas samego wydarzenia komisja konkursowa ogląda wszystkie zakwalifikowane produkcje i omawia je w obecności ich twórców. Na końcu przyznawane są nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: film studencki, film amatorski i film zagraniczny.

W skład jury zasiadają specjaliści w zakresie kinematografii. Przeważnie podczas festiwalu odbywają się również koncerty i warsztaty dla dzieci i młodzieży, których hasłem przewodnim jest kinematografia.

W tym roku festiwal zagości w naszym mieście już po raz 27. i również rozstrzygany będzie w trzech kategoriach. O nagrody i wyróżnienia rywalizować będą twórcy filmów amatorskich, studenckich oraz zagranicznych.

Pod koniec września zakończyła pracę trzyosobowa komisja kwalifikacyjna, która dopuszcza nadesłane filmy do udziału w „Publicystyce”. Komisja przez 45 godzin projekcji pracowała w składzie: Piotr Gabrysz - komisarz festiwalu, dyrektor MOK, dr Piotr Aptacy - adiunkt filmoznawca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Bogusław Rogowski - dziennikarz, były instruktor fotografii i filmu amatorskiego z Kędzierzyna-Koźla.

- Na tegoroczną imprezę zgłoszonych zostało 285 tytułów z 37 krajów. Po raz pierwszy na festiwalu tym swoje filmy zaprezentują w Kędzierzynie-Koźlu niezależni twórcy z Ukrainy, Białorusi, Filipin, Hong Kongu, Chin, Malezji, Korei Południowej i Mołdawii. Tradycyjnie najwięcej bo aż 68 filmów nadesłali realizatorzy z Hiszpanii. Wśród zgłoszonych filmów było 79. dokumentów, 161 filmów fabularnych, 42. animacje oraz 3 filmy eksperymentalne - wylicza Bogusław Rogowski, członek komisji kwalifikacyjnej. - Realizatorkami 28. tytułów były panie. Najkrótszy film trwał 1 minutę, a najdłuższy 53 minuty. W tym roku dopisali filmowcy z Polski, którzy zgłosili 107 tytułów. Były wśród nich 63. filmy amatorskie i 44. obrazy filmowe zrealizowane  przez studentów szkoły filmowej im. Leona Szylera w Łodzi i katowickiej filmówki im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Jak zdradza nasz rozmówca, twórcy poruszali w swoich filmach problemy, z którymi aktualnie boryka się społeczeństwo na całym świecie.

- Były obrazy o trwającej pandemii. Zaprezentowano także filmy poruszające problemy związane z migracją do Europy ludzi z krajów afrykańskich oraz trwającymi na Bliskim Wschodzie konfliktami zbrojnymi. Poruszano problemy ochrony środowiska, braku wody na kontynencie  afrykańskim, sprawy wykluczenia społecznego wśród niektórych grup ludzi oraz problemy starzejącego się społeczeństwa - relacjonuje Bogusław Rogowski.

Do oceny międzynarodowego jury komisja zakwalifikowała 55 filmów, w tym - 31 tytułów zagranicznych i 24 z Polski. W grupie filmów amatorskich z Polski zakwalifikowany jest także film fabularny pt. „Sukienka”, zrealizowany przez Jakuba Chrzana z Kędzierzyna-Koźla.

Tegoroczne projekcje filmowe zaplanowano w dniach 23 i 24  października w kinie „Twierdza”, przy zachowaniu rygorów sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii. Uroczystą galę połączoną z wręczeniem nagród i wyróżnień oraz projekcją nagrodzonych filmów wyznaczono na godziny wieczorne 24 października br. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna