Reklama
środa, 22 stycznia 2025 14:45
Reklama
Reklama
Reklama

Ahoj, przygodo! Tradycji musi stać się zadość, czyli o 21. edycji "Pływadła"

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom tegorocznej odsłony imprezy wodniackiej znanej w całej Polsce pod nazwą "Pływadło". Nie do tego stopnia jednak, by w 2020 r. miała się w ogóle nie odbyć. Wodne dziwadła pokonają trasę Racibórz-Kędzierzyn-Koźle w ostatni weekend sierpnia.
Ahoj, przygodo! Tradycji musi stać się zadość, czyli o 21. edycji "Pływadła"
Skromnie i bez tłumów, mimo to z uśmiechem na ustach przepłyniemy trasę - zapewnia Bronisław Piróg

Autor: W

Pierwotnie mieli wyruszyć z Raciborza 20 czerwca. Znaną od lat trasą przepłynąć przez Turze, a po dotarciu do nieczynnej przeprawy promowej między Dziergowicami i Przewozem i przenocowaniu, udać się do Szkwału w Koźlu. Na żadnym z przystanków nie planowano hucznych powitań ani imprez.

Żywioł pokonał jednak miłośników Odry - wysoki stan wody w rzece, niebezpieczny i rwący nurt, w kilku miejscach rzeka wystąpiła z brzegów - zatem spływ musiano przenieść na inny termin.

Taką decyzję podjął 19 czerwca pomysłodawca imprezy, prezes Stowarzyszenia Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą - Odra Łączy", Bronisław Piróg. Motywował ją tym, że jest zbyt niebezpiecznie, by płynąć, szczególnie jednostkami, które nie są łodziami, a konstrukcjami często wykonanymi z lekkich materiałów jak styropian - unoszącymi się na wodzie, jednak niezbyt sterownymi.

"Wydarzenie zostaje przesunięte w czasie. Odbędzie się prawdopodobnie pod koniec sierpnia lub we wrześniu" - informował, dodając, że nie wyobraża sobie, by "Pływadło" w tym roku się nie odbyło.

- Chcemy promować turystyczne walory rzeki Odry. Żaden wirus nas nie powstrzyma - mówił z przekąsem Piróg. Epidemia wymusiła zmianę hasła przewodniego "Pływadła 2020". Można je określić: "Nie - koronawirusowi!".

Około 40 jednostek - podobna liczba, jaką zgłoszono w czerwcu, kajakarze, kilka jednostek zmotoryzowanych i goście z Bremen - popłynie w dniach 29-30 sierpnia. Udział zapowiedziały ponownie Morsy Dębowa, a także morsy z krakowskiego "Kaloryfera" i innych miejscowości.

Założenia identyczne, jak przed dwoma miesiącami. Wśród nich rezygnacja ze znanych z wcześniejszych edycji hucznych imprez na brzegu.

- Myślę, że za rok do nich powrócimy. Daj Boże zdrowia wszystkim i żeby pandemia nas nie męczyła - mówi pomysłodawca spływu.

Niski jest obecnie poziom wody na odcinku Odry, który biorą na celownik wodniacy. W jakim stopniu ten fakt mógłby wpłynąć na przebieg wydarzenia, zbada rozmówca, gdy wraz ze strażakami z Kędzierzyna-Koźla na tydzień przed imprezą (w niedzielę 23 sierpnia) odbędzie próbny spływ. Sprawdzi warunki na całej trasie i wykona zdjęcia, które zamieści na facebookowym profilu "Pływadła".

Właściwa impreza wystartuje w innym niż dotychczas miejscu Raciborza - na Kanale Ulgi. Warto przyjechać już w piątek, przenocować, aby w sobotni ranek móc się wodować; pomoże w tym dźwig.

Po dotarciu do Turza zaplanowano przywitanie z lokalnymi władzami - zawsze przychylnych imprezie, i skromne spotkanie przy kawie. W Dziergowicach nocleg. Uczestnicy, którzy mieszkają niedaleko, jak zawsze będą spać w swoich domach. Na brzegu, pływadłach czy w ośrodkach, jak choćby gospodarstwo agroturystyczne "Ranczo w dolinie Odry" w Przewozie przenocują ci z dalszym miejscowości. Z jednego z takich miejsc przybędzie załoga Flisaków i Gwarków znad Przemszy. Uczestniczyła w paradzie kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych w ramach sierpniowego Festiwalu Wisły w Toruniu. Popłynie też u nas. - Duża łódź, jaką gwarkowie pływali i nadal pływają Wisłą. Wodniacy w tradycyjnych strojach. Warto przyjść i to zobaczyć - zachęca Piróg.

Część jednostek postawi na regionalne akcenty, ale nie zabraknie łajb, których dekoracja w jakiś sposób nawiązuje do walki z koronawirusem. Dobrym przykładem jest pływadło rozmówcy, przygotowane na czerwcowy termin. Dużą styropianową piłkę nożną, z którą płynął kiedyś z okazji mistrzostw, przerobił na koronawirusa. Dołączyło do niego kilka mniejszych patogenów.

- To będzie inne, specyficzne "Pływadło". Chcemy zachować tradycję, cały czas promować naszą rzekę. Kędzierzyn-Koźle leży praktycznie na wodzie. To nie chemia jest na pierwszym miejscu, ale woda. Poza Odrą mamy przecież Kanał Kłodnicki, Kanał Gliwicki, Kłodnicę i duży port. Nie zapominajmy, że dały one początek miastu. Wykorzystujmy to - podkreśla Bronisław Piróg.

Choć nie odbędą się wydarzenia towarzyszące tegorocznej imprezie, każdy chętny może kibicować z brzegu załogom. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu dystansu społecznego i pozostałych środków ostrożności wprowadzonych w związku z epidemią.

O bezpieczeństwo wodniaków zadbają m.in. strażacy na jednostkach motorowych. - Musimy się pilnować. Będziemy cały czas kontrolować płynących, robić wszystko, żeby było bezpiecznie i cała kawalkada dotarła radośnie do Kędzierzyna-Koźla, promując nasze piękne, szczególnie dla żeglarzy, tereny - zaznacza pomysłodawca imprezy. - Oczywiście będziemy się ubezpieczać, spisywać w Raciborzu, żeby wiedzieć, kto płynie i kto powinien dopłynąć - dodaje.

Zaprasza do podziwiania jednostek na rzece, ale i osobistego udziału w spływie. Można się z nim skontaktować, dzwoniąc pod nr tel. 510 265 174. Podpowie, jak się przygotować. - Jak ktoś chce tę przygodę przeżyć z nami, jest się do kogo podczepić, jest z kim porozmawiać, co pooglądać - zapewnia Piróg. - Warto mieć aparat fotograficzny i robić zdjęcia, bo wierzby nad Odrą, zakola są przepiękne. To świetny sposób na kontakt z przyrodą. Można zobaczyć sporo ptaków, szczególnie drapieżnych, czaple siwe, zimorodki. Sarny, jelenie czy nawet dziki - wylicza. Chciałoby się powiedzieć: wszystko na wyciągnięcie wiosła.

Do udziału w spływie szykuje się przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle Ireneusz Wiśniewski. Popłynie też prawdopodobnie burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: marylaTreść komentarza: baju baju baju jak śpiewał klasyk + oczywiste fiszki projektoweData dodania komentarza: 22.01.2025, 09:55Źródło komentarza: Odrzańska infrastruktura będzie modernizowana. To inwestycja w niskoemisyjny transportAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Dzieci są spoko. Dostaną w wakacje darmowy festiwal od Złotego Melona. To naiwni darczyńcy i gminy ponoszą nieuzasadnione koszty tej zabawy. Ciekawe czemu Pan Owsiak mimo wyroków sądów nie udostępnia faktur zakupu i sprzedaży w swoich firmach.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 06:52Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: soxTreść komentarza: mam nadzieję że ten artykuł i mok w k-k sponsoruje owa "fundacja"Data dodania komentarza: 22.01.2025, 06:35Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: PakaTreść komentarza: Pociąg nie zatrzymał się w szczerym polu Jak ktoś nie odróżnia drogi gdzie stoją samochodu straży pożarnej od pola to jest źle Pociąg zatrzymał się między Kleszczowej a miejscowością TaciszowData dodania komentarza: 21.01.2025, 22:38Źródło komentarza: Pociąg stanął w szczerym polu. Ewakuacja pasażerów na trasie Gliwice - Kędzierzyn-Koźle
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna