Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ahoj, przygodo! Tradycji musi stać się zadość, czyli o 21. edycji "Pływadła"

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom tegorocznej odsłony imprezy wodniackiej znanej w całej Polsce pod nazwą "Pływadło". Nie do tego stopnia jednak, by w 2020 r. miała się w ogóle nie odbyć. Wodne dziwadła pokonają trasę Racibórz-Kędzierzyn-Koźle w ostatni weekend sierpnia.
Skromnie i bez tłumów, mimo to z uśmiechem na ustach przepłyniemy trasę - zapewnia Bronisław Piróg

Autor: W

Pierwotnie mieli wyruszyć z Raciborza 20 czerwca. Znaną od lat trasą przepłynąć przez Turze, a po dotarciu do nieczynnej przeprawy promowej między Dziergowicami i Przewozem i przenocowaniu, udać się do Szkwału w Koźlu. Na żadnym z przystanków nie planowano hucznych powitań ani imprez.

Żywioł pokonał jednak miłośników Odry - wysoki stan wody w rzece, niebezpieczny i rwący nurt, w kilku miejscach rzeka wystąpiła z brzegów - zatem spływ musiano przenieść na inny termin.

Taką decyzję podjął 19 czerwca pomysłodawca imprezy, prezes Stowarzyszenia Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą - Odra Łączy", Bronisław Piróg. Motywował ją tym, że jest zbyt niebezpiecznie, by płynąć, szczególnie jednostkami, które nie są łodziami, a konstrukcjami często wykonanymi z lekkich materiałów jak styropian - unoszącymi się na wodzie, jednak niezbyt sterownymi.

"Wydarzenie zostaje przesunięte w czasie. Odbędzie się prawdopodobnie pod koniec sierpnia lub we wrześniu" - informował, dodając, że nie wyobraża sobie, by "Pływadło" w tym roku się nie odbyło.

- Chcemy promować turystyczne walory rzeki Odry. Żaden wirus nas nie powstrzyma - mówił z przekąsem Piróg. Epidemia wymusiła zmianę hasła przewodniego "Pływadła 2020". Można je określić: "Nie - koronawirusowi!".

Około 40 jednostek - podobna liczba, jaką zgłoszono w czerwcu, kajakarze, kilka jednostek zmotoryzowanych i goście z Bremen - popłynie w dniach 29-30 sierpnia. Udział zapowiedziały ponownie Morsy Dębowa, a także morsy z krakowskiego "Kaloryfera" i innych miejscowości.

Założenia identyczne, jak przed dwoma miesiącami. Wśród nich rezygnacja ze znanych z wcześniejszych edycji hucznych imprez na brzegu.

- Myślę, że za rok do nich powrócimy. Daj Boże zdrowia wszystkim i żeby pandemia nas nie męczyła - mówi pomysłodawca spływu.

Niski jest obecnie poziom wody na odcinku Odry, który biorą na celownik wodniacy. W jakim stopniu ten fakt mógłby wpłynąć na przebieg wydarzenia, zbada rozmówca, gdy wraz ze strażakami z Kędzierzyna-Koźla na tydzień przed imprezą (w niedzielę 23 sierpnia) odbędzie próbny spływ. Sprawdzi warunki na całej trasie i wykona zdjęcia, które zamieści na facebookowym profilu "Pływadła".

Właściwa impreza wystartuje w innym niż dotychczas miejscu Raciborza - na Kanale Ulgi. Warto przyjechać już w piątek, przenocować, aby w sobotni ranek móc się wodować; pomoże w tym dźwig.

Po dotarciu do Turza zaplanowano przywitanie z lokalnymi władzami - zawsze przychylnych imprezie, i skromne spotkanie przy kawie. W Dziergowicach nocleg. Uczestnicy, którzy mieszkają niedaleko, jak zawsze będą spać w swoich domach. Na brzegu, pływadłach czy w ośrodkach, jak choćby gospodarstwo agroturystyczne "Ranczo w dolinie Odry" w Przewozie przenocują ci z dalszym miejscowości. Z jednego z takich miejsc przybędzie załoga Flisaków i Gwarków znad Przemszy. Uczestniczyła w paradzie kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych w ramach sierpniowego Festiwalu Wisły w Toruniu. Popłynie też u nas. - Duża łódź, jaką gwarkowie pływali i nadal pływają Wisłą. Wodniacy w tradycyjnych strojach. Warto przyjść i to zobaczyć - zachęca Piróg.

Część jednostek postawi na regionalne akcenty, ale nie zabraknie łajb, których dekoracja w jakiś sposób nawiązuje do walki z koronawirusem. Dobrym przykładem jest pływadło rozmówcy, przygotowane na czerwcowy termin. Dużą styropianową piłkę nożną, z którą płynął kiedyś z okazji mistrzostw, przerobił na koronawirusa. Dołączyło do niego kilka mniejszych patogenów.

- To będzie inne, specyficzne "Pływadło". Chcemy zachować tradycję, cały czas promować naszą rzekę. Kędzierzyn-Koźle leży praktycznie na wodzie. To nie chemia jest na pierwszym miejscu, ale woda. Poza Odrą mamy przecież Kanał Kłodnicki, Kanał Gliwicki, Kłodnicę i duży port. Nie zapominajmy, że dały one początek miastu. Wykorzystujmy to - podkreśla Bronisław Piróg.

Choć nie odbędą się wydarzenia towarzyszące tegorocznej imprezie, każdy chętny może kibicować z brzegu załogom. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu dystansu społecznego i pozostałych środków ostrożności wprowadzonych w związku z epidemią.

O bezpieczeństwo wodniaków zadbają m.in. strażacy na jednostkach motorowych. - Musimy się pilnować. Będziemy cały czas kontrolować płynących, robić wszystko, żeby było bezpiecznie i cała kawalkada dotarła radośnie do Kędzierzyna-Koźla, promując nasze piękne, szczególnie dla żeglarzy, tereny - zaznacza pomysłodawca imprezy. - Oczywiście będziemy się ubezpieczać, spisywać w Raciborzu, żeby wiedzieć, kto płynie i kto powinien dopłynąć - dodaje.

Zaprasza do podziwiania jednostek na rzece, ale i osobistego udziału w spływie. Można się z nim skontaktować, dzwoniąc pod nr tel. 510 265 174. Podpowie, jak się przygotować. - Jak ktoś chce tę przygodę przeżyć z nami, jest się do kogo podczepić, jest z kim porozmawiać, co pooglądać - zapewnia Piróg. - Warto mieć aparat fotograficzny i robić zdjęcia, bo wierzby nad Odrą, zakola są przepiękne. To świetny sposób na kontakt z przyrodą. Można zobaczyć sporo ptaków, szczególnie drapieżnych, czaple siwe, zimorodki. Sarny, jelenie czy nawet dziki - wylicza. Chciałoby się powiedzieć: wszystko na wyciągnięcie wiosła.

Do udziału w spływie szykuje się przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle Ireneusz Wiśniewski. Popłynie też prawdopodobnie burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna