Naukowcy w Bochum testowali osiem niemieckich płynów do płukania ust różnych marek (niektóre są dostępne również w Polsce). Wszystkie, po 30 sekundach stosowania, znacznie redukowały poziom wirusa w hodowli komórek. Kolejne badania pomogą ocenić, czy podobny efekt można uzyskać w praktyce i jak długo się on utrzymuje.
Prawdopodobnie odkrycie to może pomóc w krótkotrwałym zmniejszeniu zagęszczenia wirusa w jamie ustnej pacjentów z Covid-19, a tym samym zmniejszyć ryzyko przeniesienia do na innych np. w czasie zabiegów dentystycznych.
Naukowcy zaznaczają jednak, aby płynów do płukania jamy ustnej nie traktować jako lekarstwa czy środka chroniącego przed zakażeniem SARS-CoV-2.
„Płukanie jamy ustnej tymi płynami nie jest w stanie zahamować namnażania się wirusa w komórkach. Może jednak krótkotrwale zmniejszyć poziom wirusa w miejscach, które są potencjalnie największym źródłem zakażenia, mianowicie w jamie ustnej i w gardle, a to może być pożyteczne w pewnych sytuacjach, jak wizyta u dentysty czy w trakcie leczenia chorych na COVID-19" - cytuje "Journal of Infectious Diseasess" kierującego badaniami Toni Meistera.
Napisz komentarz
Komentarze