Oliver Stais ma trzy lata. Wraz z rodzicami Anetą i Markiem, dziadkami Magdaleną i Heniem oraz rodzeństwem mieszka w Walcach. Siostra Laura to najlepszy kompan do zabaw. Oliver lubi pomagać tacie w majsterkowaniu, uwielbia zabawy w ogrodzie i jazdę na rowerze. Ulubiona zabawka to wóz strażacki. Kiedy dorośnie, chce zostać strażakiem i pomagać ludziom. Na razie to on potrzebuje pomocy drugiego człowieka. Zdiagnozowano u niego białaczkę limfoblastyczną. Aby mógł wrócić do zdrowia, potrzebuje dawcy niespokrewnionego.
Magda Koszela ma sześć lat. Wraz z rodzicami Kariną i Marcinem, dziadkami Irenką i Janem oraz rodzeństwem mieszka w Większycach. Jest bardzo zżyta ze swoim młodszym braciszkiem Frankiem. Uwielbia taniec i jazdę na rowerze, lubi bawić się ze swoją świnką morską. Marzy o nauce pływania. Dla Magdy ważni są inni ludzie – swój warkocz oddała na perukę dla potrzebującego dziecka. Cała rodzina miała mnóstwo planów na przyszłość. Niestety, po wielu badaniach dziewczynce została postawiona diagnoza: ostra białaczka limfoblastyczna. Choroba przerwała zajęcia taneczne, trzeba było odłożyć w czasie naukę pływania, ale przede wszystkim spowodowała rozłąkę z najbliższymi. Magda bardzo dzielnie znosi leczenie, a wyniki pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Obecnie nie potrzebuje przeszczepu, jednak trudno przewidzieć, co będzie dalej.
W organizację akcji zaangażowali się przyjaciele i znajomi rodzin małych pacjentów. Za ich przykładem poszli kolejni ludzie, którzy chcą pomóc chorym na nowotwory krwi. W akcję włączyły się lokalne urzędy, szkoły, przedszkola, strażacy, kościoły, firmy i prywatne osoby oraz media. Rejestracja potencjalnych dawców odbywa się równocześnie w dwóch powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim i krapkowickim. U nas miała już miejsce podczas jarmarku adwentowego, który odbył się na placu Rady Europy 8 i 9 grudnia, ale w następny weekend będą działać kolejne punkty rejestracji (patrz ramka).
Rejestracja trwa dosłownie kilka minut. Polega na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Zarejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Ważne, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych. Pierwsza to pobranie ich z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80 proc. przypadków, zazwyczaj wiąże się z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
Drugi sposób to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2–3-dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa, czego boi się wiele nieświadomych osób.
Fundacja DKMS to obecnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1,4 mln potencjalnych dawców. Już 5928 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Punkty rejestracji dawców:
15 grudnia
9.00-15.00 dom kultury w Walcach
11.00-20.00 galeria Odrzańskie Ogrody
12.00-18.00 starostwo powiatowe na placu Wolności
15.00-20.00 Krapkowicki Dom Kultury
16 grudnia
7.30-13.00 parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła na os. Piastów
8.00-13.00 parafia św. Antoniego w Zdzieszowicach
8.00-13.00 parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach
9.00-15.00 dom kultury w Walcach
12.00-18.00 starostwo powiatowe na placu Wolności
12.00-18.00 galeria Odrzańskie Ogrody
14.30-19.30 parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła na os. Piastów
15.00-20.00 Krapkowicki Dom Kultury
Napisz komentarz
Komentarze