Reklama
niedziela, 13 kwietnia 2025 04:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzy miejsca dawniej i dziś w Blachowni, Kłodnicy oraz na Pogorzelcu

Dzięki starym zdjęciom i widokówkom możemy łatwiej zidentyfikować przeznaczenie różnych obiektów, które funkcjonowały dawniej na terenie naszego miasta, a które nie zawsze przetrwały do naszych czasów. Tym razem kanał historyczny Bunker King natrafił na przedwojenną szkołę, gospodę i drewnianą chatę.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: Bunker King
Trzy miejsca dawniej i dziś w Blachowni, Kłodnicy oraz na Pogorzelcu

Zacznijmy od szkoły, która znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Przyjaźni między posesjami 40 a 42 na os. Blachownia. Obiekt miał ciekawą konstrukcję dachu. Z jednej strony szczyt dachu jest ostro zakończony, a z drugiej spłaszczony przy końcu. 

Reklama dotacje unijne dla firm

Przyznam że na terenie naszego miasta to niespotykane i wygląda ciekawie. Robiąc zdjęcia, by złożyć ten krótki filmik zdawałem sobie sprawę, że budynek szkoły mógł stać kilka metrów w prawo lub w lewo i dziś nie jestem w stanie co do metra określić jego położenia, mimo sporych włożonych w to wysiłków. Na pewno był to jednak ostatni z budynków w ciągu zabudowy przed samym zakrętem. Zdjęcie archiwalne budynku oglądacie państwo dzięki uprzejmości znanego kolekcjonera pana Gabriela Gralki. Pochodzi ono z czasów przedwojennych, prawdopodobnie z lat 1935-1936 - napisał twórca Bunker Kinga Sławomir Wilkowski. 

Budynku nie zobaczymy w dzisiejszych czasach, bo jak wynika z relacji mieszkańców tej ulicy, został on trafiony amerykańską bombą podczas jednego z nalotów w 1944 roku. Według zasłyszanej relacji na budynek spadła jedna bomba, a według innego opowiadania spadły dwie bomby, które podobno zniszczyły również zabudowania gospodarcze znajdujące się za szkołą. Mieszkańcy Blachowni i dawnego Blechhammer świetnie pamiętają budynek szkoły w której uczyło się wielu mieszkańców tej miejscowości.

Zainteresowanie Bunker Kinga wzbudziła też drewniana chata w Kłodnicy. Pod koniec lat 50. i na początku lat 60. XX wieku polscy archeolodzy katalogowali zabytki na terenie dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla. Dotarli oni również na ulicę Armii Czerwonej później przemianowaną na Wyspiańskiego. Zobaczyli tam piękną drewnianą chatę o kubaturze 174 metrów i powierzchni użytkowej 60 metrów. W katalog wpisali, że chata jest pokryta dachówką, oraz ma dobrze zachowane wiązania dachu i belek. 

Zaznaczyli również że ma piękne rozwiązanie drzwi wejściowych, oraz oryginalny, doskonałe zachowamy piec do chleba. Napisali że budynek początkowo służył jako mieszkalny, a w latach późniejszych jako spichlerz, drewutnia i magazyn ze względu na wybudowanie obok nowego domu. Chata stała około 40 metrów od ulicy.

Cytat z katalogu:

Chata oryginalnie zachowana, całe wykonanie z drzewa. Podmurówka-cokół, kamień wapienny na zaprawie wapiennej. Wiązania ścian, na ogół dobre, zdrowe drzewo, jednak w części zaatakowane przez owady i grzybnie. Dach uprzednio kryty był słomą, obecnie dachówką.  Konserwacja budynku przebiegała stale, obecnie remontów nie przeprowadza się. 

W 1963 roku zniszczenie drewnianej struktury budynku ocenili na 60 procent.

Fascynują mnie takie miejsca i takie obiekty, ale najbardziej lubię opowiadania ludzi, którzy mieszkali w takich drewnianych chatach i jeszcze je pamiętają. Ten świat drewnianych domów przeminął, ale żyje jeszcze w ludzkiej, mimo wszystko jednak ulotnej pamięci, dlatego tak ważne dla mnie jest to, by dokumentować miejsca gdzie znajdowały się te obiekty. Muszę tu podkreślić że w katalogach i opisach dane często są pomylone, lub z różnych przyczyn nie można odnaleźć miejsc gdzie stały te obiekty. Takich, których nie mogę w tej chwili na terenie Kędzierzyna-Koźla zidentyfikować jest kilkanaście. Wprawdzie budynek z filmu stracił swoją funkcję mieszkalną jeszcze przed drugą wojną światową, lecz znam przypadki z terenu miasta i powiatu gdzie w takich chatach mieszkano do lat 70. Tak na marginesie, to kilkadziesiąt metrów od miejsca w którym stała ta chata znajdował się bardzo ciekawy obiekt, ale o nim w którymś z kolejnych postów. Bardzo dziękuję właścicielom za pomoc w realizacji tego materiału – dodał Sławomir Wilkowski. 

Ostatni z obiektów znajduje się na os. Pogorzelec. Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Polska.org. Jest opisane jako Gasthaus, czyli gospoda prowadzona przez Franza Kleina i prawdopodobnie pochodzi z lat 1920-1925.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mister 03.03.2025 17:16
Moim zdaniem budynek szkoły, to przebudowany budynek przy ulicy Przyjaźni 40

Reklama
ogen 01.03.2025 19:44
Ja pierniczę, nawet przyłącze energetyczne jest jeszcze poniemieckie na "Kominku".

Sąsiad 03.03.2025 13:12
A ceramiczne izolatory z niemieckich fabryk ulokowanych w Dolinie Kłodzkiej.

Wysoki brunet 28.02.2025 19:29
Ach dziwne, mnie uczyli, że dopiero Polska wszystko zbudowała.

lol 01.03.2025 16:02
nie trzeba było wagarować

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hahaTreść komentarza: taki jest problem z ludźmi którzy mają więcej pieniędzy niż rozumuData dodania komentarza: 12.04.2025, 18:27Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Redakcjo Lokalna24 macie rację cytuję .... Kędzierzyn-Koźle nigdy nie był miastem .... To co jest teraz to rozpacz. Dzięki p. Wantule i p. Nowosielskiej. Cytuje dalej .... Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, KKPP Centrum Obsługi Inwestora, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Katowicka Specjalna Strefą Ekonomiczna, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolska Izba Gospodarczą i Inkubator Przedsiębiorczości... Jak ma cokolwiek powstać skoro tylu na początku jest do utrzymania. Tak bo czy coś się dzieje czy nie w tzw. biznesie oni muszą dostać swoje. Reasumując to pierdolamento, przechwałki i zero konkretów. Jak zawsze ! Dlatego tu nigdy nic nie będzie. Lecz w sejmie szykują nowy podatek tzw. "bykowe" . Będą płacić wszyscy bez względu na płeć - bezdzietni od 25 roku życia i posiadacze jednego dziecka. Wstępne kwoty to na rękę 3510,92 zł od tej kwoty podatek wyniesie 455,40 zł. Dale głosujcie z POPIS !Data dodania komentarza: 12.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: lolTreść komentarza: takimi wynalazkami nie dogonimy nawet średnio rozwiniętych krajów azji ale po co się wysilać skoro są niemcyData dodania komentarza: 12.04.2025, 17:15Źródło komentarza: Biodegradacja – zielony kierunek rozwojuAutor komentarza: ZdzisławTreść komentarza: Ilu ZAKSA przyciągnęła inwestorów?Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:15Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: BocianTreść komentarza: Jeśli boisko ma być zielone, to wziąłbym firmę z Zielonej Góry.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:08Źródło komentarza: Chętnych do budowy nowoczesnego boiska w Koźlu nie brakuje. ZDJĘCIAAutor komentarza: VanessaTreść komentarza: Z sentymentem wspominam to miejsce, 25 lat temu tańczyłam tam na rurze.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 07:57Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna