Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 06:43
Reklama
Reklama
Reklama

To możliwość i wybór, a nie przymus

Otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi jest możliwe od 6 maja. To możliwość i wybór, a nie przymus. Od czego należy zacząć? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpowiada jak przygotować się do otwarcia żłobka czy klubu dziecięcego. Bezpieczeństwo dzieci i pracowników to priorytet.
  • Źródło: MRPiPS
To możliwość i wybór, a nie przymus

Od środy 6 maja organy prowadzące żłobek czy klub dziecięcy mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pierwsze wytyczne trafiły 29 kwietnia do wojewodów, samorządów oraz do wszystkich żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Wytyczne te skierowane są do prowadzących instytucje, dyrektorów placówek, a także opiekunów i rodziców, którzy będą mieli największy i bezpośredni kontakt z dziećmi.

– Otwarcie żłobka lub klubu dziecięcego to możliwość, a nie nakaz. Podyktowane jest to różną sytuacją w regionach oraz różnym stopniem przygotowania placówek do otwarcia. Organ prowadzący na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny wydając wytyczne stało na stanowisku, że biorąc pod uwagę różną sytuację epidemiczną w kraju, szczegółowe zasady otwarcia poszczególnych żłobków ustalane będę we współpracy z lokalnym sanepidem. W odpowiedzi na głosy samorządów domagające się precyzyjnych ogólnopolskich wytycznych wydano drugie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla wszystkich rodzajów placówek opieki nad małym dzieckiem. Uszczegółowiają one poprzednie wytyczne, dołączono do nich także instrukcje m.in. mycia i dezynfekcji rąk oraz prawidłowego zdejmowania maseczki i rękawiczek.

Przygotowanie żłobków i klubów dziecięcych do otwarcia. Od czego zacząć?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 to wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawuje nadzór nad żłobkami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi, co do spełnienia warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Dodatkowo sanepid w każdym momencie może przeprowadzić w żłobku kontrolę, co do spełnienia warunków

– W pierwszej kolejności placówka musi zweryfikować czy może zapewnić realizację wytycznych resortu rodziny i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Po drugie, powinna zebrać – zdalnie, np. telefonicznie lub mailowo – informacje od rodziców o liczbie dzieci, które po otwarciu instytucji byłyby powierzone opiece oraz na jaki czas. Po trzecie kluczowa jest współpraca podmiotu prowadzącego instytucję opieki z inspekcją sanitarną. Decyzja o uruchomieniu oraz o zastosowanych środkach bezpieczeństwa powinna zostać skonsultowana z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną – wskazuje minister Marlena Maląg.

Do żłobków i klubów dziecięcych są przekazywane środki ochrony

Jak zaznacza minister Marlena Maląg, Rząd pomaga samorządom w realizacji ich zadań własnych, a do żłobków i klubów dziecięcych są przekazywane środki do dezynfekcji. Takie środki z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych przekazane zostały już wojewodom, a ci przekazują je do gmin.

– Część województw, np. małopolskie, już rozwiozło środki do gmin, które następnie przekazują je do żłobków – mówi szefowa resortu rodziny.

Monitoring otwierania placówek, infolinia dla zainteresowanych

– Wysłaliśmy ankietę do żłobków i klubów dziecięcych, a także prosimy samorządy o przekazywanie danych na temat terminów otwarcia placówek. Liczymy na aktywność samorządów i współpracę. Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że samorządy rozważają otwieranie żłobków po 11 maja, a organy prywatne – jak najszybciej – zauważa minister Maląg.

Przygotowany został również zbiór najważniejszych pytań i odpowiedzi dla placówek wyjaśniających, jak przygotować placówkę do otwarcia. Uruchomiona została także specjalna infolinia (22 461 60 68), dyżurni eksperci od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 będą odpowiadać na pytania i wątpliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HistoryczkaTreść komentarza: Warto odświeżyć pamięć niektórym samorządowcom. W latach 30. ubiegłego wieku, hitlerowcy zapragnęli stworzyć ogromny amfiteatr skalny. Miało powstać miejsce gdzie mogłyby odbywać się wielkie wiece polityczne, a także wybudować mauzoleum dla uczczenia poległych Niemców. Tak też i uczynili, w miejscu dawnego kamieniołomu w roku 1938 ukończono budowę tegoż amfiteatru skalnego. Podobno budowlę miał osobiście odebrać sam Adolf Hitler, który wskutek złej pogody i możliwego zamachu na jego osobę musiał posłużyć się swoim zastępcą partyjnym. Wieść niesie, że w rurach odwaniających znajdowały się ładunki wybuchowe, które wypłynęły z powodu wielkiej ulewy w przeddzień otwarcia amfiteatru skalnego. Podejrzanych o zamach (w liczbie 50 osób) zrzucono ze skarpy. W czasie wojny amfiteatr skalny z estradą i postumentem flagowym pod skarpą służył organizacji olbrzymich wieców oraz oddawaniu czci poległym Niemcom przez NSDAP, którym poświęcone było mauzoleum na górze skarpy – nad amfiteatrem. I teraz polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ma w nie władować KILKADZIESIĄT MILIONÓW ZŁOTYCH!!!!!!!!!!!!? Z 12 baniek zrobiła się taka astronomiczna kwota? Wojsko Polskie ma obecnie ważniejsze i pilniejsze sprawy (wojna u bram) niż modernizacja pohitlerowskiego amfiteatru. Priorytetem jest zakup nowego sprzętu dla armii i tworzenie kolejnych jednostek.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:05Źródło komentarza: Symbol Śląska w ruinie. Pilny apel samorządowców o ochronę Pomnika Czynu PowstańczegoAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: Cudowna obsługa, piękny i jakościowy asortyment!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:00Źródło komentarza: „Zebra” - sklep, który przetrwał pół wieku! Tradycja, jakość i rodzinna historia w sercu KoźlaAutor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: A ja dziś na obwodnicy i pod rondem z krzyżem widziałem transport niemieckiego Leoparda 2. Czy to już jest inwazja z Niemiec? My w PiS nigdy byśmy na to nie pozwolili, a to kolejny dowód, że rządząca koalicja oddaje Polskę Niemcom.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 21:32Źródło komentarza: Pościg za kierowcą z sądowym zakazem i dozorem elektronicznym zakończony na obwodnicy Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: MuchaTreść komentarza: No pięknie, palcem się nie pokazuje, to każde dziecko wie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 21:29Źródło komentarza: Uczniowie odkrywają tajemnice miasta! ZDJĘCIAAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Brawo Estera !!! Gratulacje :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 18:46Źródło komentarza: Nauczycielka PSP nr 9 z awansem zawodowymAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Weekendowe wojo dużych dzieci za Nasze pieniądze.... W niedalekiej przyszłości mięsko armatnie na "W"...Data dodania komentarza: 27.11.2024, 17:24Źródło komentarza: Jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej w Kędzierzynie-Koźlu. Jest decyzja ministerstwa
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna