Każdego dnia strażacy wyjeżdżają gasić pożary lasów i traw. Od kilku dni trwa dramatyczna walka o ratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie ogień objął około 6 tys. hektarów lasu, bagiennych łąk, torfowisk i trzcinowisk. Z najnowszych informacji wynika, że ogień już się nie rozprzestrzenia, ale akcja gaśnicza wciąż trwa.
Jak podkreślają strażacy, najczęściej przyczyną pożarów są nieostrożność człowieka i podpalenia. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować groźny pożar. Zabronione jest rozpalanie ognisk nie tylko w kompleksach leśnych, ale również w odległości 100 metrów od nich. Udając się do lasu, nie korzystajmy z samochodów. Spaliny i układ wydechowy, poprzez wysoką temperaturę, mogą spowodować zaprószenie ognia. W lasach całej Polski ściółka leśna jest bardzo sucha, co sprawia, że jest to łatwopalny materiał.
Gdy już zauważymy pożar należy natychmiast powiadomić służby korzystając z numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnemu trzeba przekazać szczegółowe informacje o pożarze. Potem należy zaczekać na drodze dojazdowej, by wskazać służbom dokładne miejsce.
Obecnie w okolicznych nadleśnictwach nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Sam fakt, że dane nadleśnictwo znajduje się w prognozowanej strefie „czerwonej”, nie przesądza o konieczności wprowadzenia takiego zakazu. Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, o tym samodzielnie decyduje nadleśniczy, najlepiej znający lokalne warunki.
Natomiast obligatoryjnie powinien on wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego, gdy w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godz. 9 rano przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. Przy obecnej suszy nie można tego wykluczyć. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa sprawdzajcie aktualizowane codziennie rano i po południu mapy prognozowanego zagrożenia pożarowego w lasach oraz ewentualnych okresowych zakazów wstępu do lasu.
Znajdziecie je na stronie Lasów Państwowych oraz na stronie Banku Danych o Lasach i w mobilnej aplikacji mBDL.
Tu sprawdzisz: wilgotność ściółki i stopień zagrożenia pożarowego.
Napisz komentarz
Komentarze