Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wodzenie niedźwiedzia w Ostrożnicy

Wodzenie niedźwiedzia to ostatkowy zwyczaj praktykowany na terenach historycznego Górnego Śląska. Swoje korzenie może mieć w XIV w. Mieszkańcy sołectwa po raz trzeci wodzili bera.
Wodzenie niedźwiedzia w Ostrożnicy

Autor: W

Nie zawsze niedźwiedzie kojarzyły się Polakom dobrze. Zwierzęta podkradały się do wsi, wyrządzając wiele szkód. Stały się symbolem zła. Dlatego do dziś mieszkańcy wielu polskich wsi są z nimi na bakier. Obarczając zwierzę wszelkimi nieszczęściami, kultywują tradycję wodzenia bera.

Barwny korowód, przy dźwiękach rodzinnej orkiestry dętej z Zakrzowa, przeszedł ulicami Ostrożnicy 9 lutego. Zwierzęciu prowadzonemu na linie przez leśnika ze strzelbą u boku towarzyszyła grupa przebierańców. Wśród nich byli: policjantka, diabeł, cyganka, kominiarz, papież, ksiądz i więzień.

 

Tradycji stało się zadość. Nakazuje ona, by każda gospodyni zatańczyła z niedźwiedziem, co zwiastuje szczęście, a gospodarz podarował wodzącym datek lub ich poczęstował.

Pomysłodawcą wprowadzenia przed trzema laty zwyczaju do Ostrożnicy jest ks. Bernard Mocia, proboszcz parafii Ducha Świętego. Z zamiarem tym duchowny nosił się od jakiegoś czasu, wspominając wodzenie niedźwiedzia w swoich rodzinnych Górkach koło Opola, gdzie owa tradycja ma wieloletni rodowód.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama