Radny województwa opolskiego Robert Węgrzyn oraz przewodniczący RM Kędzierzyn-Koźle Ireneusz Wiśniewski z poparciem radnych rady miasta przesłali dziś prezydent Sabinie Nowosielskiej wniosek następującej treści:
Szanowna Pani Prezydent
- Mając na uwadze zapisy art. 7 ustęp 1 p. p. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zwracamy się z wnioskiem o wystąpienie w imieniu mieszkańców do samorządu powiatowego o utworzenie na terenie miasta Kędzierzyn-Koźle ośrodka tymczasowej doraźnej wielospecjalistycznej pomocy lekarskiej. Po przekształceniu szpitala powiatowego w wojewódzki szpital jednoimienny ponad 100 tys. mieszkańców miasta i powiatu zostało pozbawionych wielospecjalistycznych usług zdrowotnych na terenie obszaru swojego zamieszkania. Biorąc pod uwagę sygnały środowiska lekarskiego możliwe byłoby tymczasowe odtworzenie na terenie zasobów starostwa w szpitalu przy ul. Judyma oddziałów chirurgicznego, internistycznego ortopedycznego, pediatrycznego oraz ginekologicznego. Działania takie zostały wprowadzone podczas podobnego stanu kryzysowego tj. w czasie powodzi w 1997 roku, kiedy wyłączeniu uległ kozielski szpital. W opinii wnioskodawców, działania te są niezbędne dla zapewnienia opieki naszym mieszkańcom - czytamy we wniosku.
Co na to samorząd powiatowy? Jeszcze nie wiadomo, natomiast trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie, którego oczekuje zdecydowana większość mieszkańców.
- Przecież gdzieś te usługi medyczne trzeba teraz wykonywać. To nie jest pomysł grupy radnych. To jest nasza reakcja, sprowokowana rozmową z lekarzami, fachowcami, których opinie przedstawiamy w postaci tegoż wniosku. Prosimy panią prezydent w imieniu społeczności lokalnej, aby w myśl art. 7 ustęp 1 p. p. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Z rozmów z lekarzami wynika, że w ciągu kilku dni szpital przy ul. Judyma można dostosować do sugerowanych w piśmie potrzeb - przekonuje przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski.
Napisz komentarz
Komentarze