Dotarliśmy do pisma, które trafiło do wojewody opolskiego, starosty powiatu, prezydenta miasta, SP ZOZ oraz powiatowej i wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
„W związku z decyzją Wojewody Opolskiego o przekształceniu Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu w szpital zakaźny Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o. informują, jako przedsiębiorstwo eksploatujące sieci kanalizacyjne na terenie Kędzierzyna-Koźla, iż ścieki komunalne z przedmiotowego szpitala trafiają wprost do urządzeń kanalizacyjnych bez jakiegokolwiek procesu ich dezynfekcji. Następnie ścieki przepływają urządzeniami grawitacyjnymi nie zapewniającymi szczelności gazowej przez całe Koźle wzdłuż ulic: Roosevelta, 24 Kwietnia, Racławicka, Łukaszewicza, Gazowa do przepompowni ścieków i stamtąd tłoczone są do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Kędzierzynie-Koźlu wpadając w system grawitacyjny na wysokości skrzyżowania ul. Gliwickiej i Kozielskiej.
W związku z powyższym Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o. wnioskują o podjęcie stosownych działań zmierzających do higienizacji i dezynfekcji ścieków pochodzących ze szpitala przy ul. Roosevelta przed ich wprowadzeniem do miejskich urządzeń kanalizacyjnych celem zablokowania potencjalnej drogi rozprzestrzeniania się koronowirusa”.
Komunikat Wojewody Opolskiego ws. szpitala w Kędzierzynie-Koźlu
Szanowni Państwo,
informuje, iż na mocy decyzji ministra zdrowia szpital w Kędzierzynie-Koźlu zostanie przekształcony w stricte zakaźny, czyli dedykowany pacjentom z zachorowaniem oraz podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Szpital będzie obsługiwał zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Relokacja pacjentów wymagających hospitalizacji w innych szpitalach rozpoczyna się dziś, tj. 13 marca. Mowa o 34 pacjentach wymagających przetransportowania do pozostałych szpitali woj. opolskiego. Zapewniam, iż wszystkie opracowane procedury transportu zostały już wdrożone.
Jednocześnie zaznaczam, iż pacjenci w stanie dobrym, tj. nie wymagającym dalszego pobytu w szpitalu, są z niego wypisywani.
W szpitalach monoprofilowych – a więc dedykowanym dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19, znajdują się sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech. Jednocześnie podkreślam, że ww. kryteria spełnia kędzierzyńsko-kozielski szpital, który został wytypowany do przekształcenia.
Zapewniam, iż relokowanym pacjentom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Przedstawicieli mediów proszę o nie podsycanie strachu wśród mieszkańców Opolszczyzny.
Wojewoda Opolski
Adrian Czubak
Napisz komentarz
Komentarze