Reklama
piątek, 21 lutego 2025 10:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ważne zmiany na rynku opakowań. ICSO „Blachownia” pomaga dostosować się do nowych przepisów

Chyba wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że nasza cywilizacja stała się cywilizacją opakowań. Zużytych opakowań. Toniemy w nich. Są wszędzie – wysypują się z koszy na śmieci, zalegają w lasach i na skrajach dróg, wiatr roznosi je po mieście, ich olbrzymie masy dryfują na morzach i oceanach, stanowiąc coraz większe zagrożenie dla morskiego życia i ludzkiej żeglugi.
  • Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia"
Ważne zmiany na rynku opakowań. ICSO „Blachownia” pomaga dostosować się do nowych przepisów

Oczywiście, powyższe stwierdzenie dotyczy wszystkich śmieci, ale opakowania stanowią ich lwią część. Papierki, foliowe owijki, plastikowe pudełka, wielowarstwowe kartony po napojach, butelki PET, worki… Przykłady można mnożyć, ale chyba każdy wie, o czym mowa.

Mimo podejmowanych inicjatyw jednorazowe opakowania nadal mają się świetnie, a ich liczba, zamiast maleć, rośnie. Trudno się temu dziwić – oprócz minusów mają one także wiele plusów, a przede wszystkim zapewniają wygodę, tak istotną dla współczesnego człowieka. Problem pojawia się, gdy wygoda staje się ważniejsza niż stan środowiska, a niejednokrotnie także nasze własne zdrowie. Wyrzucony odpad nie znika. Trafia do recyklingu lub utylizacji – wówczas mamy szczęście. Gorzej, gdy ląduje na poboczu drogi albo w morzu. Wtedy możemy być pewni, że wróci, jak przysłowiowy zły szeląg.

Czy to jednak oznacza, że powinniśmy się poddać i biernie czekać, aż jednorazowe woreczki, wytłoczki i folie po batonikach nas zasypią? Oczywiście, że nie. I tu pojawia się PPWR.

Co oznacza ten skrót? Packaging and Packaging Waste Regulation, czyli Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, przyjęte 16 grudnia 2024 roku przez Radę Unii Europejskiej. Ma ono zapobiegać negatywnemu wpływowi opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko oraz zdrowie ludzi, a także przyczyniać się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. PPWR zacznie obowiązywać po 18 miesiącach od wejścia w życie. Co ważne, regulacja dotyczy przede wszystkim wytwórców, dostawców, importerów i dystrybutorów opakowań, a także dystrybutorów końcowych i dostawców usług realizacji zamówień.

Ktoś może zapytać, czym ta inicjatywa różni się od poprzednich, które nie przyniosły znaczących zmian, nawet na europejskim rynku. PPWR to jednak najbardziej ambitna dotychczas regulacja. Jej celem jest z jednej strony zadbanie o zdrowie konsumentów poprzez wymuszenie, by opakowania były wolne od substancji szkodliwych, mogących przenikać do żywności, a z drugiej – zapewnienie możliwości wielokrotnego użytkowania opakowań, a tym samym ograniczenie ich ilości. Opakowania mają być także czytelnie oznakowane, aby ułatwić ich segregację i recykling.

Co oznacza to dla przemysłu?
Dla przedsiębiorstw regulacja otwiera nowe perspektywy biznesowe, zwłaszcza dla MŚP. Ograniczenie zużycia surowców i energii niezbędnych do produkcji opakowań pozwoli na zmniejszenie zależności od dostawców surowców pierwotnych, szczególnie spoza Unii Europejskiej. W dobie globalnych napięć, które wpływają na handel, to korzyść nie do przecenienia.

PPWR dotyczy zarówno przedsiębiorstw z siedzibą w UE, jak i importerów opakowań do obszaru UE. Obejmuje zarówno produkty krajowe, jak i importowane, co ma zapewnić spójność, równość i promowanie standardów gospodarowania odpadami. Firmy będą zobowiązane do podejmowania działań proekologicznych i zwiększania recyklingu, zwłaszcza w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych.

Najważniejszy cel – recykling wszystkich opakowań do 2030 roku
PPWR zakłada, że od 2030 roku wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu. Wprowadzona zostanie klasyfikacja zdolności do recyklingu, a stosowanie opakowań, które nie osiągną co najmniej 70% zdolności do recyklingu, będzie zakazane.

Oczywiście, powyższe informacje to jedynie wstęp do tematu. Chcieliśmy jednak przybliżyć powody, dla których PPWR stało się przedmiotem medialnej dyskusji.

W związku z tym Łukasiewicz – ICSO „Blachownia” przygotowało specjalną ofertę wsparcia dla swoich kontrahentów w zakresie dostosowania się do nowej regulacji. Jako jednostka badawczo-rozwojowa oferujemy wsparcie merytoryczne i badawcze w następujących obszarach:

Opracowywanie nowych materiałów opakowaniowych
  • Dobór surowców – pomagamy w wyborze materiałów spełniających wymagania regulacyjne, a jednocześnie promujących zrównoważony rozwój.
  • Optymalizacja procesów przetwórstwa – doradzamy w zakresie optymalizacji produkcji, co pozwala spełnić normy środowiskowe i zwiększyć efektywność procesów.
Ocena analityczna recyklatów z tworzyw sztucznych
  • Kompleksowe badania recyklatów – przeprowadzamy analizę właściwości fizykochemicznych i mechanicznych recyklatów.
  • Badania zgodne z normami PN-EN 15342 – PN-EN 15348, co zapewnia pełną zgodność z europejskimi standardami jakości recyklatów.

Zrównoważona gospodarka o obiegu zamkniętym to jedno z kluczowych założeń naszego instytutu. Chcemy wspierać naszych kontrahentów w dostosowaniu się do jej wymogów. Zapewnienie najwyższej jakości materiałów opakowaniowych posłuży wszystkim – zarówno ludziom, jak i środowisku.

Zapraszamy do kontaktu, aby omówić szczegóły współpracy i dostosować nasze usługi do Państwa potrzeb.

Kontakt

dr Ewa Sabura
tel.: +48 77 487 31 92
kom.: +48 664 718 942
e-mail: [email protected]

mgr inż. Natalia Biernat
tel.: +48 77 487 31 87
e-mail: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: dodalam komentarz a pisze ze nie ma zadnych komentarzyData dodania komentarza: 21.02.2025, 08:01Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no bedzie zabawa na sto dwa festiwal dmuchancowData dodania komentarza: 21.02.2025, 07:58Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: dżentelmenelTreść komentarza: Trzeba budżet podratować.... Ryży obiecał 25 mln. na ukrainę.....Data dodania komentarza: 20.02.2025, 20:54Źródło komentarza: Kędzierzyńska drogówka miała pełne ręce roboty. Oto efekty jej pracyAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Bardzo długo.... Przepracowana i zmęczona..... Ludzie zasuwają do 65 roku życia by otrzymać g*wnianą emeryturę.... I o nich nikt nie pisze chociaż pracowali i pracują na ten kraj.Data dodania komentarza: 20.02.2025, 20:52Źródło komentarza: Podinsp. Magdalena Pławiak-Woda po 25 latach służby żegna się z policyjnym mundurem. ZDJĘCIAAutor komentarza: XyzTreść komentarza: A czemu spotkanie w Sławięcicach? A nie w Koźlu czy w Śródmieściu? Krzesła ustawione w przejściu i mało miejsca. Żenada...Data dodania komentarza: 20.02.2025, 19:49Źródło komentarza: Sławięcicki duchowny zaskoczył swoich parafianAutor komentarza: Naoczny widzTreść komentarza: Tak się składa cwaniaczku, że byłem - widziałem i dokładnie słyszałem całe zajście. A cicho to możesz mówić do swoich kumpliData dodania komentarza: 20.02.2025, 16:55Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna