Reklama
sobota, 12 kwietnia 2025 01:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wieś pełna pomysłów – ruszają konkursy dla aktywnych sołectw

Pieniądze na aktywizację obszarów wiejskich. Nie tylko Marszałkowska Inicjatywa Sołecka

Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił pięć otwartych konkursów ofert, skierowanych do organizacji działających na rzecz mieszkańców wsi. Do podziału jest 890 tysięcy złotych. Wnioski można składać do 21 lutego. Do końca lutego trwa także nabór 2025 Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Pieniądze na aktywizację obszarów wiejskich. Nie tylko Marszałkowska Inicjatywa Sołecka
Od lewej: wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Joanna Harus, członek zarządu województwa Robert Węgrzyn, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Marcin Oszańca

Autor: UMWO

Pobudzanie aktywności na wsi to proces istotny dla rozwoju obszarów wiejskich. Współczesna wieś to nie tylko miejsce produkcji żywności, ale także przestrzeń do życia, pracy i wypoczynku. Aby wieś mogła się dynamicznie rozwijać, konieczne jest stworzenie warunków sprzyjających różnym formom aktywności mieszkańców. Pomóc w tym ma ciekawa oferta Samorządu Województwa Opolskiego.

Reklama
Pieniądze na aktywizację obszarów wiejskich

Konkursy dla aktywnych i kreatywnych

Zakres konkursów jest bardzo różnorodny. Aktywne organizacje wiejskie mogą złożyć swoje wnioski w jednym z pięciu oferowanych naborów: Opolskie ze smakiem, Opolska wieś malowana,  Opolska wieś dzieciom i seniorom, Opolska pszczoła miodna, Opolskie stawia na ryby.

– Bardzo istotne jest, aby proponować mieszkańcom naszych sołectw różne działania, które powodują, że na terenach wiejskich będzie się lepiej żyło. To też oferta, dla osób, które zastanawiają się, czy nie wyjechać do dużego miasta czy innego regionu. Takie działania prowadzimy konsekwentnie od wielu lat. Chcemy dzięki nim uatrakcyjnić życie na wsi, upiększyć otoczenie oraz pobudzić aktywność wśród lokalnej społeczności – przyznał członek zarządu województwa Robert Węgrzyn.

Jak dodał, konkursy ewoluują, odpowiadając na potrzeby mieszkańców. – Rozszerzyliśmy formułę, aby zachęcać seniorów do aktywności, łączyć międzypokoleniowo. Wkrótce ogłosimy także konkurs „Opolskie tradycje dożynkowe”, bardzo istotny i angażujący zwłaszcza panie na obszarach wiejskich – mówił Robert Węgrzyn.

Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich podkreślił, że opolska wieś jest różnorodna i może być inspiracją dla innych regionów. – Opolska wieś ma cztery filary: kulinaria, tradycja i historia, kapitał ludzki i przyroda. Wzmacniamy je jako departament oferując atrakcyjne konkursy. Inspirują się nimi inne regiony, co widać m.in. w obszarze pszczelarstwa – wymienił.

– W tym roku do podziału we wszystkich konkursach jest ponad 1,2 mln złotych. Jeden już został rozstrzygnięty, trwa nabór na wspomniane pięć. Przed nami nabór na „Opolskie tradycje dożynkowe”. Organizacje pozarządowe, którym dedykujemy tę ofertę mają w czym wybierać – podkreśliła Joanna Harus, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

MIS to ogrom pomysłów

Rok 2025 to także ostatni rok drugiej „trzylatki” Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Na realizację edycji 2023-2025 przeznaczono 7 mln 100 tysięcy złotych. Dwa pierwsze lata to 678 dofinansowanych zadań (z 1020). Z MIS wydano już blisko 4 mln 370 tysięcy złotych. W roku 2025 swoje pomysły może zgłosić 342 pozostałych sołectw. Pozostało na nie 2 mln 223 tysiące z puli Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.

Nabór trwa do 28 lutego br. Przypomnijmy, każde z sołectw może otrzymać 6,5 tysiąca złotych. Kreatywność zadań jest niemal nieograniczona. Dzięki MIS powstają m.in. place zabaw, miejsca integracji, doposażone są świetlice wiejskie oraz budowane altany.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich – tel. 77 4483 250 lub 77 4483 241.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Monitoring tam trzeba zainstalować bo zaraz ten zabawki zniszczą. A pobliska policja ma to w d*pie...Data dodania komentarza: 11.04.2025, 17:00Źródło komentarza: Nowoczesny plac zabaw w zielonej scenerii. ZDJĘCIAAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Na biedną i inteligentną nie trafiło.....Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:56Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: ElektronikTreść komentarza: Mam zaszczyt być absolwentem technikum elektryczno- elektronicznego ówcześnie mieszczącego się w dzisiejszych zgliszczach. Szkoła do której najtrudniej było się dostać a jeszcze trudniej ukończyć. Już w III klasie korzystaliśmy z podręczników akademickich w zakresie automatyki i elektroniki. Cała klasa zdawała dodatkowo matematykę na maturze bo nie musieliśmy się do tego dodatkowo przygotowywać. Inżynierowie Starostka, Czerniachowski,Neumann i Leksza zorganizowali nam wiele nieprzespanych nocy ale dzisiaj... łezka w oku. Serdecznie pozdrawiam wszystkich absolwentów ZST i dawnych nauczycieli.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:37Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ślonski synekTreść komentarza: Wspaniała kuźnia kadr. Wyszło z niej wielu przyszłych inżynierów, realizują się w Polsce, Niemczech i na całym świecie. Stajnia dla koni za Niemca i stąd też ksywka jednego nauczyciela. Łącznik ze stołami do pingla. Ogrzewanie parowe i jego efekty dźwiękowe, codziennie szkolne bułki na przerwie. O piwnicach wiedzieliśmy, że są. Pisemko podziemne BARAKOWÓZ, mam 1 egzemplarz. Kiedyś to było.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:53Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: hahaTreść komentarza: jakiś lokalny gawędziarz dorobił legendę do baraku który dawno temu powinien być rozebranyData dodania komentarza: 11.04.2025, 12:16Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: My w PiS udzieliliśmy 250.000 wiz w różnych placówkach dyplomatycznych. A prezydent Andrzej Duda słusznie blokuje odwołanie tych ambasadorów z placówek. My w PiS ubogaciliśmy kraj elitarnymi przedstawicielami wielu krajów i jednej religii, co już widać w miastach w trakcie Ramadanu.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 23:58Źródło komentarza: Nowa dyrektor ICSO „Blachownia” i plany współpracy z miastem
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna