Reklama
sobota, 1 lutego 2025 17:01
Reklama
Reklama
Reklama

5 najważniejszych faktów o księdze wieczystej

Czym są księgi wieczyste? Czy są jawne? Co to jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych? Przejdź do artykułu i dowiedz się 5 najważniejszych rzeczy o księgach wieczystych.
  • 26.02.2019 19:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
5 najważniejszych faktów o księdze wieczystej

Księgi wieczyste to jedno z podstawowych zagadnień, którego znajomość jest konieczna, gdy chcesz porozmawiać o nieruchomościach. Omówimy, czym są księgi, czy są one dostępne dla każdego, a także, jakie zasady są związane z instytucją ksiąg wieczystych.


Czym są księgi wieczyste?

Księga wieczysta to rejestr prowadzony przez sąd rejonowy, która ma na celu opisanie i udokumentowanie stanu prawnego nieruchomości. Dokładne zasady dotyczące ksiąg wieczystych reguluje ustawa z 6 lipca 1982 roku. Inne ustawy dotyczące ksiąg wieczystych to: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 roku dotyczące zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 16 lipca 2008 roku w sprawie wyznaczania Sądów Rejonowych, które zakładają, jak i prowadzą księgi wieczyste w systemie informatycznym.


Jawność

Księgi wieczyste są jawne, czyli ich treść jest dostępna dla wszystkich. Aby móc przejrzeć daną księgę konieczna jest znajomość jej numeru. Powszechny dostęp do zawartości ksiąg wieczystych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami. W spornych przypadkach dotyczących nieruchomości nie ma możliwości, by zasłonić się nieznajomością treści księgi wieczystej.

Każda księga ma swój indywidualny numer. Dzięki znajomości numeru można uzyskać wgląd do treści dokumentu. Można to zrobić osobiście w Sądzie Rejonowym, który prowadzi daną księgę, jak i przez Internet. Od dłuższego czasu księgi wieczyste są dostępne w wersji elektronicznej, dlatego bez problemu można przeglądać je bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wejść do wyszukiwarki stworzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości: Ekw.ms.gov.pl.

Przejrzysta budowa

Każda księga zbudowana jest na takiej samej zasadzie. Tym samym zawiera identyczne kategorie informacji - zawsze w czterech działach. W pierwszym dziale podane są dane dotyczące położenia nieruchomości, powierzchni, rodzaju pomieszczeń, z których się składa itp. W rozdziale drugim zawarta jest informacja o właścicielu bądź użytkowniku wieczystym nieruchomości. W dziale trzecim znajdują się ewentualne prawa, roszczenia i ograniczenia ustanowione na rzecz osób trzecich. Dział czwarty opisuje ewentualne hipoteki. To wszystko zdecydowanie ułatwia korzystanie z księgi wieczystej, jak i znalezienie w niej przydatnych informacji.

Rękojmia wiary publicznej

W przypadku kupowania nieruchomości, to księga wieczysta jest najważniejszym dokumentem, do którego trzeba zajrzeć. Zawierają się w niej najważniejsze informacje o nieruchomości, kto jest jej właścicielem, czy jest ona obciążona hipoteką, czy prawami na rzecz osób trzecich. Zgodnie z zasadą domniemania zgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Tym samym, wszystko, co jest wpisane w księdze wieczystej, uznaje się za pewne.

Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych

Zapoznanie się z treścią księgi jest całkowicie darmowe, jednak uzyskanie odpisu księgi wieczystej, czy dokonanie w niej wpisu jest już płatne.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat ksiąg wieczystych? Jeśli tak, to skorzystaj z cennego źródła informacji, które znajdziesz na stronie Ksiegawieczysta.net.

Zdjęcie: Fotolia

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Pewnie całe życie pierdział w stołek za biurkiem. Być miał dodatkowe fuchy jako radny czy coś takiego. I się uzbierało. Tacy nie powinni być na emeryturach . Powinni pracować dożywotnio.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 15:45Źródło komentarza: Najwyższa emerytura na Opolszczyźnie to niemal 29 tysięcy złotychAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co za mało jest ? Może już dosyć z tą biurokracją i czas na zmiany także na stanowisku prezydenta.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 15:37Źródło komentarza: Praca w Wydziale Straży Miejskiej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Super-zapraszamy.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 15:35Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, odwiedzi Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Jak Trzasku przyjedzie to to samo napisze o pelowskich fanatykach sekciarzach. Bo trzeba być durniem by wierzyć politykom. A tych jak widać nie brakuje...Data dodania komentarza: 1.02.2025, 15:33Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, odwiedzi Kędzierzyn-Koźle R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Mosz recht, hadziaje to przeca gupielołki, tym bokser sam niewiele zwojuje. Celem jest zachodnia część województwa gdzie mieszka mentalny wschód...Data dodania komentarza: 1.02.2025, 13:05Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, odwiedzi Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: zbaronTreść komentarza: Jakiś pisowiec wyskoczył że Budka winny . co za buc.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 11:30Źródło komentarza: Katarzyna D., była radna miejska, usłyszała zarzuty prokuratorskie
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna