Michał Barański to uznany gitarzysta i kontrabasista, jeden z najbardziej kreatywnych i poszukujących artystów współczesnej polskiej sceny jazzu. Jego dorobek, niezależnie od działalności estradowej i edukacyjnej, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku liderów reprezentujących różne, niekiedy skrajne, rejony sceny muzycznej. Zestaw płyt składających się na muzyczny portret Barańskiego mógłby w skrócie obejmować takie albumy, jak choćby „Presence” tria Triology, „Assymetry” z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego, „Umiera piękno” Agi Zaryan, „Early Reflections” z Bennie Maupin Quartet oraz „Sacrum Profanum” z kwartetem Adama Bałdycha. W biografii Michała Barańskiego pojawiają się bez mała wszystkie kluczowe nazwiska polskiego jazzu, w tym, obok wymienionego Zbigniewa Namysłowskiego, również Tomasza Stańki i Michała Urbaniaka.
Jego pierwsza autorska płyta pt. „Masovian Mantra", wydana w 2022 roku, stanowi połączenie rodzimych wątków etnicznych związanych z regionem południowego Mazowsza oraz indyjskich struktur rytmicznych ze współczesnym jazzem, wraz z jego wzorami sięgającymi lat 70. XX wieku. Warto w tym miejscu przywołać artystów wykorzystujących w swojej twórczości tradycyjną muzykę hinduską: legendarnego kompozytora i wirtuoza gry na sitarze Raviego Shankara czy grupę Shakti z Johnem Mc Laughlinem, a także muzyków polskich, jak choćby: Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańkę czy grupę Osjan.
Rodzime wątki etniczne są w tym wypadku związane z regionem południowego Mazowsza, z dominującym mazurkowym metrum trójdzielnym. Uważne ucho wychwyci także brzmienia inspirowane, najogólniej rzecz biorąc, sceną jazzu fusion czy etno-fusion, a także stylistyką artystów współczesnych, coraz bardziej docenianych przez słuchaczy i krytykę, jak choćby ormiańskiego pianisty Tigrana Hamasyana. Kontynuując listę inspiracji, trzeba dodać elitę kontrabasistów i twórców nowoczesnej szkoły gitary basowej, takich jak legendarny Jaco Pastorius czy działający współcześnie Avisha i Cohen i Hadrien Feraud.
Michał Barański został laureatem Nagród Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2023" w kategorii Album Roku Jazz za album "Masovian Mantra" oraz w kategorii Artysta Roku Jazz. Podczas koncertu w klubie Kameleon, który mieści się w budynku dworca PKP w Kędzierzynie, towarzyszyć mu będzie wokalista i gitarzysta Shachar Elnatan, reprezentujący młodą izraelsko-nowojorską scenę jazzową. Współpracował z takimi wybitnymi artystami, jak Avishai Cohen, Eli Degibri, Jorge Rossy, Ravi Coltrane i wielu innych.
Bilety dostępne w serwisie: www.kupbilecik.pl w cenie 80 zł. Rezerwacje pod numerem telefonu: 664 298 429.
Napisz komentarz
Komentarze