Po intensywnych pracach od kwietnia 2024 roku, osiągnięto cel, który - miejmy nadzieję - przełoży się na wprowadzenie istotnych zmian w systemie ochrony zdrowia w naszym województwie.
Na czym koncentruje się plan dla Opolszczyzny?
Plan dla województwa opolskiego koncentruje się na zapewnieniu równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich mieszkańców oraz zwiększeniu personelu medycznego, jak również zasobów sprzętowych. W ramach aktualizacji zwiększono liczbę rekomendacji z 25 do 45, a także wprowadzono aż 104 działania, względem wcześniejszych 29.
Ważnym punktem jest również regularny monitoring, który będzie prowadzony na bieżąco a coroczne raporty wojewody będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.
Opolska Wojewódzkiej Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych spotkała się w tej sprawie 4 razy, a oprócz tego odbyło się jeszcze 8 różnych narad i spotkań, co pozwoliło na zidentyfikowanie kluczowych obszarów, jak profilaktyka, podstawowa opieka zdrowotna, leczenie szpitalne, ratownictwo medyczne, kadry, sprzęt, psychiatria, rehabilitacja medyczna i inne obszary.
Co obejmuje Wojewódzki Plan Transformacji?
To m.in. potrzeby zdrowotne i wyzwania systemu opieki zdrowotnej na poziomie regionalnym, wynikające z mapy potrzeb zdrowotnych. Potrzeby zdrowotne, wyzwania i działania pokazane są dla każdej części mapy potrzeb zdrowotnych, czyli dla 11 obszarów: czynników ryzyka i profilaktyki; podstawowej opieki zdrowotnej; ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; leczenia szpitalnego; opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień; rehabilitacji; opieki długoterminowej; opieki paliatywnej i hospicyjnej; Państwowego Ratownictwa Medycznego; kadr oraz sprzętu medycznego.
Poniżej aktualizacja Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia dla Opolszczyzny na lata 2022-2026.
Napisz komentarz
Komentarze