Komitet Organizacyjny tego wydarzenia opublikował już list adresowany do najstarszych roczników szkoły. Poza nimi jesienne uroczystości uświetni swoją obecnością pokaźne grono absolwentów, nauczycieli kozielskiego liceum oraz zaproszonych gości.
Poniżej treść wspomnianego listu.
Droga Koleżanko, Szanowny Kolego!
Obchodzimy w tym roku 80. rocznicę powstania naszej szkoły, pierwszej szkoły na Opolszczyźnie w powojennej rzeczywistości.
Jest nam niezmiernie miło zawiadomić, że tej okazji organizujemy VII Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. W listopadzie 2024 r. zawiązał się Komitet Organizacyjny zjazdu oraz ustalono jego termin – 11 października 2025 r. (sobota).
Rozsyłamy ten list tylko do najstarszych roczników szkoły, których adresami dysponujemy, a którzy (podejrzewamy) nie korzystają na co dzień z Internetu. Do młodszych roczników zwracamy się z apelem o pomoc w rozpropagowaniu naszej inicjatywy wśród znajomych.
Prosimy każdego, kto dowiedział się o organizowanym VII Zjeździe, aby przekazał tę wiadomość innym. Wszystkie informacje będą zamieszczane na stronie internetowej. Tam również znajdzie się formularz zgłoszenia i inne szczegóły. Jeśli znacie osoby, które nie mają dostępu do sieci – podajcie adresy – wyślemy pocztą ten list z kartą zgłoszenia.
Chcemy też wyraźnie powiedzieć – do nikogo z Absolwentów nie wysyłamy „zaproszeń”! Nie będziemy przecież zapraszać samych siebie. Zaproszenia otrzymają natomiast nasi Profesorowie i Goście.
Uprzedzamy pojawiające się prośby o podanie informacji, czy taka lub inna sobą zgłosiła się. Nie będziemy udzielali takiej informacji ze względu na istniejące przepisy prawa. Natomiast to, co możemy opublikować, to ilość zgłoszonych osób z poszczególnych roczników i klas.
Czerpiąc z doświadczenia ostatnich 6. zjazdów – nie zwlekajcie ze zgłoszeniem! Wielu czeka, aż „inni” się zapiszą. W ostatnim tygodniu przed zjazdem dochodzi do niesamowitego spiętrzenia prac i do rozczarowań, że na balu brak miejsc, że czegoś nie wystarczyło.
Chętnie poświęcamy naszą energię i czas dla dobra ogółu; prosimy jednak – ulżyjcie nam w pracy.
Kartę zgłoszenia można przesłać internetowo jako załącznik do maila, wypełnić on-line (od 1 lutego 2025) albo przesłać tradycyjnie – pocztą.
Przewidujemy wydanie książki „Alfabet Liceum”. To, czy ukaże się ona w wersji drukowanej zależy od Was! Jeśli książkę zarezerwuje ponad 100. chętnych, postaramy się ją wydrukować. Potrzebujemy – prócz zapisanych – sponsorów wydawnictwa, których wymienimy w publikacji.
Wydawnictwo jest spore - rozmiar zbliżony do A4, ok. 350 stron, ok. 350 fotografii, pełny kolor, twarda oprawa. To są oczywiście wstępne parametry.
W przypadku, gdyby wydruk zakończył się niepowodzeniem – zwrócimy wpłacone pieniądze w dniach rejestracji.
Można zapoznać się z hasłami książki na stronie saip1lo.org zakładka Zjazdy i VII Zjazd – tam znajdziecie Państwo informacje, a w odnośniku – książka – aktualny spis haseł. Oczekujemy na (nawet krótkie) teksty ze wspomnieniami, opisami czy faktami. Wiele haseł redaguje kilka osób! Dołączcie się!!!
Podczas spotkań w klasach zostaną zorganizowane kawiarenki, kawa, herbata, ciasto. Ich koszt jest ujęty w cenie wstępu. Dodatkowo, na korytarzach planujemy zorganizować odpłatny catering.
Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie dostarczy wielu pięknych wzruszeń i pozytywnych doznań. Serdecznie zapraszamy!
Komitet Organizacyjny nie zapewnia noclegów osobom spoza miasta. Zgłaszający powinni dokonać tego sami. Oto najbliższe hotele: Villa Vanilla – Sławięcice, Zajazd Polonia – Pogorzelec, Hotel Hugo Busines – Sławięcice, Solidaris – Azoty, Hotel Court Vellness&SPA – Kędzierzyn. Wiele innych miejsc noclegowych można znaleźć w bliższej okolicy miasta.
Wraz z przesłaniem zgłoszenia należy dokonać stosownej wpłaty (jak najszybciej).
Numer konta bankowego oraz zasady zapisów opublikujemy już pod koniec stycznia wraz z kartą zgłoszenia uczestnictwa w VII Zjeździe Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.
O wydarzeniu tym pisaliśmy już w listopadzie zeszłego roku.
Odległa historia
W 1860 r. władze miasta Koźla podjęły pierwsze próby (nieskuteczne) utworzenia w szkoły, która kształciłaby chłopców na poziomie średnim ogólnokształcącym. W 1876 r. rozpoczęto działania zmierzające do powołania szkoły prywatnej. I tak, 22 maja 1877 r. rozpoczęła pracę Prywatna Szkoła Męska w Koźlu.
Początkowo szkoła nie posiadała swojego budynku. Zajęcia były prowadzone w wynajętych pomieszczeniach prywatnych domów. W 1883 oddano do użytku budynek szkolny przy ulicy Żeromskiego; w tym też roku szkoła uzyskała status progimnazjum (w 1919 r. gimnazjum).
Ciekawostką jest to, że religia była nauczana w trzech grupach, dla wyznania katolickiego, protestanckiego i mojżeszowego. Religii protestanckiej uczył katolicki ksiądz. Sala gimnastyczna mieściła się w budynku obok wieży ciśnień przy ul. Filtrowej (tam odbywały się zajęcia wychowania fizycznego do końca lat 60. ubiegłego wieku).
Stale rosnąca ilość uczniów spowodowała, że podjęto decyzję o budowie dużego budynku; postawiono go na gruzach umocnień fortecznych obok obecnego Urzędu Miasta. Szkoła otrzymała nazwę Królewskie Progimnazjum. Jednakże młodzież przeprowadzono do nowej szkoły dopiero po I Wojnie, w 1919 r. Szkoła została znacjonalizowana i przyjęła nazwę Państwowe Gimnazjum w Koźlu.
W 1933 roku oddano do użytku skrzydło boczne. Naukę prowadzono do końca 1944 roku. Zbliżający się front oraz przekształcenie szkoły w zapasowy szpital wojskowy – to przyczyny zakończenia nauki.
Powojenne losy
24 kwietnia 1945 r., gdy administrację Koźla przejęli Polacy, do miasta przybył dr Wojciech Czerwiński przewidziany na dyrektora Gimnazjum i Liceum w Koźlu. Po przybyciu do miasta dr Czerwiński przejął budynek, szkoły oraz budynek sali gimnastycznej (ul. Filtrowa). W głównym gmachu zniszczeniu uległo wiele sprzętów szkolnych, znajdowało się około tysiąca łóżek, na ogół w złym stanie, odrapane i poobijane ściany. Niektóre klasy na parterze zamienione były przez żołnierzy radzieckich na stajnie. Sam budynek był częściowo uszkodzony; zniszczony dach, uszkodzone okna, zdemolowane pomieszczenia. Jedynie pracownia chemiczna zachowała się prawie w całości.
Dnia 15 czerwca 1945 roku rozpoczęto przygotowawczy rok szkolny. Obowiązki wicedyrektora pełnił wówczas ks. Kazimierz Orkusz. Naukę rozpoczęło 48 uczniów. Do tego czasu wykonano prowizoryczne naprawy i uporządkowano obiekt przy wydatnej pomocy pierwszego szkolnego woźnego, którym został Michał Hajdun. W poważniejsze prace porządkowe i remontowe zaangażowali się także uczniowie szkoły i ich rodzice. W okresie letnim uporządkowano budynek i zaopatrzono go w podstawowe sprzęty: ławki, tablice, stoły i krzesła. Starano się także uporządkować salę gimnastyczną. Gmach ten wymagał jednak gruntownego remontu, ponieważ brakowało w nim podłogi, urządzeń sanitarnych, zły był stan okien i drzwi. 14 czerwca 1945 szkoła uzyskała budynek przy ulicy Piastowskiej 11, który przeznaczono na internat. W roku szkolnym 1945/46 utworzono na bazie 6-cio klasowej szkoły średniej trzy pierwsze klasy gimnazjalne. Obok nich funkcjonowały trzy klasy drugie, dwie trzecie, jedna czwarta i pierwsza licealna. Od podstaw zorganizowano również bibliotekę szkolną.
W kolejnych latach ulegała poprawie baza szkoły, przybywało uczniów, zmieniały się władze. W 1959 roku szkoła otrzymała imię Henryka Sienkiewicza, a 26 kwietnia 1959 roku odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru.
Mury I LO opuszczały kolejne roczniki absolwentów. Do dziś jest ich parę tysięcy. Setki pięknych życiorysów, karier politycznych, naukowych czy społecznych.
Wiele zmieniło się w szkole od tych początkowych lat; jedno pozostało niezmienne – przywiązanie absolwentów do tego miejsca. Tradycja i duch poznania przeplata się z nowoczesnością. Szkoła, jako pierwsza w powiecie wprowadziła nauczanie języków w systemie międzyoddziałowym, następnie nauczanie rozszerzeń w takim systemie. Jako pierwsza wprowadziła prowadzenie dokumentacji nauczania w formie e-dziennika.
Napisz komentarz
Komentarze