W szkółce „Funky Kids” na zajęciach każdy zdobywa swój „wariacki” styl. „Break my style” - Christmas Edition Funky Kids Battle - bo tak nazywały się te zawody, przeprowadzono w sali Domu Kultury „Koźle” na Skarbowej.
Poniżej zamieszczamy wyniki zawodów wewnętrznych ekipy Funky Kids:
Grupa podstawowa
1 miejsce: Aleksander Koprowski - K-Koźle
2 miejsce: Adam Dołbik - K-Koźle
3 miejsce: Ignacy Jabłczyński - K-Koźle
Grupa średniozaawansowana
1 miejsce: Laura Staręga - K-Koźle
2 miejsce: Franek Rynkun - Krapkowice
3 miejsce: Marcin Ferneza - K-Koźle
Grupa zaawansowana
1 miejsce: Karol Niszczy - K-Koźle
2 miejsce: Kamil Adamiec - K-Koźle
3 miejsce: Bartosz Bonawenturski - K-Koźle
Kategorie dodatkowe:
- Seven to smoke:
1 miesjce: Tomek Drzewiński - K-Koźle
- Zamrażanie:
1 miejsce: Laura Staręga - K-Koźle
Przypomnijmy, breaking (inne nazwy: break, bboying, Break dance, breakdancing) to rodzaj unikatowego tańca sportowego z dużą liczbą elementów siłowo-sprawnościowych, gimnastycznych, oraz kroków wykonywanych „w parterze”, czyli rękami i nogami (a często całym ciałem) na ziemi. Bardzo ważnym elementem dla zawodników tej formy tańca jest oryginalność zestawu ruchów, kombinacji figur czy posiadania własnego unikatowego stylu. Zawodnik tańczący Breaking to Bboy (mężczyzna) lub B-girl (kobieta). Jest to skrót od słowa break-boy/breaking-boy, boogie boy/bronx boy. Po raz pierwszy słowa "b-boy" użył DJ Kool Herc na jednej z międzyblokowych Jamów ulicznych.
Taniec ten narodził się w latach 70. w dzielnicach Nowego Jorku zamieszkiwanych przez społeczności afroamerykańskie i latynoskie i jest on jednym z czterech podstawowych i nieodłącznych elementów kultury hip-hop obok rapu, DJingu (turntablismu) oraz graffiti.
Breaking jest w dużej mierze improwizacją, składającą się z wariacji "standardowych" ruchów lub kroków, takich jak toprock, godowns/drops, downrock/footwork, powermoves, freezes.
Rywalizacja taneczna w formule sportowej odbywa się w formie bitwy tanecznej 1 vs. 1 oddzielnie Bboys i Bgirls. Zawodników ocenia komisja sędziowska poprzez systemy sędziowania i ocen (threefold i trivium).
Nieodzownym elementem bitew tanecznych jest ich tło, które tworzą DJ i MC, bezpośrednio odnoszące się do kultury Hip-hop, z której Breaking się wywodzi. W 2018 r. Breaking jako dyscyplina sportowa został oficjalnie wprowadzony jako część Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2018 w Buenos Aires. Pod koniec 2020 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyraził zgodę na to, aby Breaking stał się dyscypliną olimpijską i zadebiutował w 2024 na IO w Paryżu, co też mieliśmy okazję podziwiać podczas transmisji telewizyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze