Jest studentem trzeciego roku finansów i rachunkowości na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. Poza aspektem materialnym stypendium w wysokości 10000 złotych na cały rok akademicki stanowi dla niego motywację do dalszego rozwoju, a także możliwość nawiązywania kontaktów z innymi studentami i wybitnymi ekonomistami z całej Polski. Jak informuje Uniwersytet Opolski, nie tylko osiągnięta przez Tobiasa w ubiegłym roku średnia ocen 4,80 została doceniona przez komisję. Zwróciła ona też uwagę na działalność pozauczelnianą swojego studenta. W tym m.in. na aktywność w OSP Miejsce Odrzańskie, w której Tobias od lat aktywnie służy, będąc równocześnie skarbnikiem jednostki.
Tobias Wąsik ma szerokie zainteresowania. Odnajduje się w pracy na rzecz społeczności lokalnych - w tym właśnie swojego OSP. Interesuje się wiedzą z zakresu finansów przedsiębiorstw, podatkami oraz ekonomią społeczną, którą wykorzystuje w praktyce w działalności strażackiej. Również jego praca licencjacka, przygotowywana pod kierunkiem dr Mai Krasuckiej, koncentrować się będzie wokół obszaru tak mu bliskiego. Dotyczyć ma mianowicie roli finansowania publicznego w rozwoju kapitału społecznego ochotniczych straży pożarnych. Pomimo szerokich zainteresowań Tobias nie ukrywa, że jego przyszłość wiąże się z finansami, a zagadnienie funkcjonowania jednostek takich jak ochotnicze straże pożarne pozostaje jednym z kluczowych obszarów jego badań. Jak sam przyznaje, nie ma jeszcze w pełni sprecyzowanego planu kariery.
- Trudno mi na ten moment skonkretyzować swoje plany na przyszłość. Faktem jest, że w głowie mam kilka scenariuszy - zarówno naukowych, jak i praktycznych. Czas zweryfikuje moje plany - podkreśla Tobias.
Jego zainteresowanie finansowaniem publicznym OSP zrodziło się podczas rozmów z promotorką dr Mają Krasucką. Tematyka ta wydała mu się na tyle istotna i nieodkryta, że postanowił zgłębić ją naukowo.
- Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, co tak naprawdę skłania ludzi do angażowania się w działalność organizacji non profit. Sam współdziałam z innymi strażakami w ramach stowarzyszenia, jakim jest OSP, od ponad dziesięciu lat. To właśnie dzięki długim dyskusjom z dr Krasucką zacząłem dostrzegać w tej tematyce potencjał badawczy - podkreśla nasz rozmówca. - Przyznać muszę, że sam jestem ciekaw wyników badań, które będę przeprowadzał już wiosną przyszłego roku. Mam też nadzieję, że rezultaty moich rozważań będą na tyle owocne, że skłonią mnie do dalszej analizy funkcjonowania organizacji trzeciego sektora - dodaje.
Straż i ekonomia
Przygotowywana przez Wąsika praca dyplomowa nie tylko analizuje źródła finansowania OSP, ale również podejmuje próbę oceny, jak publiczne wsparcie wpływa na kapitał społeczny tych organizacji. Wskazuje on, że choć straż pożarna ma ponadstuletnią tradycję na ziemiach kędzierzyńsko-kozielskich, nieco dłuższą w kontekście całego kraju, to temat ten rzadko pojawia się w literaturze naukowej. Jego zdaniem wciąż niewiele wiadomo o czynnikach motywujących ludzi do społecznego angażowania się w działania jednostek trzeciego sektora, a także o tym, jak różne źródła finansowania wpływają na efektywność ich funkcjonowania.
- W dobie dostrzeganej liczby źródeł finansowania pożarnictwa uważam za istotne zidentyfikowanie, czy i w jakim stopniu środki publiczne, szczególnie z budżetu gminy, która jest prawnie zobligowana do finansowania działalności OSP na swoim terenie, gwarantują zaspokojenie potrzeb ochotników. Należy sobie także postawić pytanie: gdyby nie prawnie zobligowani dysponenci środków finansowych dla OSP, czy jako mieszkańcy bylibyśmy skłonni samodzielnie "składać się" na rzecz funkcjonowania OSP? Odpowiedź na to pytanie niech pozostanie indywidualną oceną współczesnej roli OSP oraz wnioskiem skierowanym do dysponentów środków publicznych - zaznacza i dodaje, że ma nadzieję, iż wyniki jego badań będą na tyle ciekawe, że zachęcą go do kontynuowania analizy działalności organizacji non profit, ze szczególnym uwzględnieniem ich społecznego i finansowego wymiaru.
Dla Tobiasa Wąsika wyróżnienie w programie stypendialnym ma znaczenie wykraczające poza aspekt finansowy. Podkreśla, że jednym z największych atutów stypendium jest możliwość uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez NBP. W jego opinii takie spotkania otwierają drzwi do nawiązania kontaktów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach - zarówno studentami z różnych uczelni, jak i doświadczonymi finansistami praktykami. (...)
Cały artykuł w 43. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukazał się 27 listopada. Dostępny również w wersji cyfrowej - E-WYDANIE
Napisz komentarz
Komentarze