Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 10:15
Reklama
Reklama
Reklama

Reaguj! Nie bądź obojętny na krzywdę najmłodszych

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Wczoraj (19 listopada) odbył się finał kampanii.
  • Źródło: Policja
Reaguj! Nie bądź obojętny na krzywdę najmłodszych

Budynek kędzierzyńsko-kozielskiej jednostki na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci został symbolicznie podświetlony na czerwono.

Na finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” wczorajsza data -19 listopada - nie została wybrana przypadkowo. To właśnie na ten dzień przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Organizacje i instytucje, w tym polska Policja, w całym kraju od początku października podejmowały różne inicjatywy edukacyjne, które miały na celu zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci. Od 8 października poszczególne jednostki Policji w kraju (komendy wojewódzkie, powiatowe/miejskie, komendy rejonowe) prowadziły zajęcia edukacyjno-profilaktyczne w tym zakresie. W ten sposób policjanci uwrażliwiali społeczeństwo na temat przemocy wobec najmłodszych.

Więcej na ten temat przeczytasz poniżej: 

Warto dodać, że w tym roku mija dokładnie 31 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

Prawa dziecka, jak i człowieka to najbardziej elementarne i przynależne każdej jednostce ludzkiej z racji urodzenia prawa. Niestety na całym świecie wciąż dochodzi do ich łamania. Bardzo istotne jest zatem, aby od najmłodszych lat edukować w tej kwestii, poznawać te prawa by mieć ich pełną świadomość i potrafić reagować, gdy dochodzi do ich nieprzestrzegania i naruszania.

Konwencja o Prawach Dziecka to międzynarodowy dokument zawierający pełny katalog praw i wolności dzieci. Został on uznany przez 196 państw, które zobowiązały się do respektowania i realizowania jej zapisów. Konwencja zakłada, że dzieci nie są ani w pełni dojrzałe, ani na tyle świadome, by mogły same zatroszczyć się siebie, dlatego też należy im się szczególna ochrona i opieka.

Konwencja Praw Dziecka nie jest jedynym dokumentem, który dotyczy praw najmłodszych. W katalogu znajdują się również:

•    Deklaracja Praw Dziecka, zwana również Deklaracją Genewską,
•    Europejska strategia na rzecz dzieci,
•    Europejska Konwencja o Wykonywaniu Praw Dzieci.
W naszym kraju najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi przestrzeganie praw dziecka są:
•    Konstytucja RP - w art. 72. Konstytucji zapisano m.in. prawo do ochrony dziecka przed przemocą, wyzyskiem, okrucieństwem i demoralizacją, a także prawo do opieki i pomocy władz dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej,
•    Konwencja o Prawach Dziecka,
•    Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

PRAWA DZIECKA:

Prawa osobiste

•    prawo do życia i rozwoju,
•    prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
•    prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
•    prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
•    prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
•    prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
•    prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej,
•    prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.

Prawa socjalne

•    prawo do odpowiedniego standardu życia,
•    prawo do ochrony zdrowia,
•    prawo do zabezpieczenia socjalnego,
•    prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

Prawa kulturalne

•    prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej),
•    prawo do korzystania z dóbr kultury,
•    prawo do informacji,
•    prawo do znajomości swoich praw.

Aby dzieci miały lepsze warunki do życia w 1946 roku powołany przez  Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych został Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (United Nations Children’s Fund - UNICEF). UNICEF zajmuje się pomocą humanitarną, ratującymi życie szczepieniami, a także  budową szkół. Zapisy Konwencji są fundamentem działalności UNICEF'u, który stara się, aby były one wyznacznikiem zasad etycznych i międzynarodowych standardów postępowania względem dzieci.

GDZIE MOŻNA SZUKAĆ POMOCY?

•    Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 0 800 12 12 12 - to telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy.
•    Rzecznika Praw Dziecka http://www.brpd.gov.pl

NIEBEZPIECZNE SYTUACJE

Numer 112 to numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić zawsze, gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji.

OFIARY I ŚWIADKOWIE PRZEMOCY

Fundacja Dzieci Niczyje – tel. 116 111
Pytania można też zadawać przez stronę internetową: http://www.116111.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PewexTreść komentarza: Żarty, dalej na kasę czekają...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:23Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: joTreść komentarza: chcieliście rudego to macie rudego!!!on nigdy nie spelnia danego słowa!!!także nie łuddżcie się niczego nie zrobi!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 04:19Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: PIKTreść komentarza: Kiedy opieka nad swoimi rodzicami staje się czynnością, która przekracza nasze możliwości udzielenia właściwej pomocy a jednocześnie szpital już w niczym nie pomoże to wtedy zaczynamy szukać pomocy wśród ludzi którzy pracują w hospicjach.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 01:26Źródło komentarza: I Ty możesz wspomóc kłodnickie hospicjum św. Anny. Weź udział w wyjątkowym koncercieAutor komentarza: Zaniepokojony były mieszkaniecTreść komentarza: Tam powstanie teraz mega żabka czyli ropuchaData dodania komentarza: 20.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Co dalej z Biedronką przy Łokietka w Kędzierzynie-Koźlu? Jest oficjalny komunikat sieciAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co za mało ich tam jest ?Data dodania komentarza: 20.11.2024, 22:59Źródło komentarza: Praca dla podinspektora ds. przeprowadzania postępowań w Wydziale Zamówień Publicznych Urzędu MiastaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Do kogo pretensje, kto ich wybrał? - pech polega na tym że powódź przyszła po wyborach, tyle lat ta ekipa nieudaczników okupuje stołki a mieszkancy narzekają głosują na to badziewie. Proponuję pojechać do Strzelec opolskich i porównać jak miasto rozkwita a ten grajdoł Krapkowice zostały na koncu lat 80.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 22:25Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna