Brak podstaw prawnych do działań gminy
W odpowiedzi, miasto wskazało, że przegląd schronów w 2022 roku został przeprowadzony przez Państwową Straż Pożarną na rozkaz Komendanta Głównego. Niestety, czynności te nie zostały udokumentowane w formie papierowej, a dane zebrane podczas przeglądu wprowadzano do bazy danych za pomocą dedykowanej aplikacji. W związku z tym gmina nie otrzymała raportu z przeprowadzonych działań i nie może zweryfikować, które obiekty zostały pominięte.
Ponadto przypomniano, że od lipca 2004 roku nie obowiązuje żadne rozporządzenie dotyczące obrony cywilnej, które regulowałoby kwestie przeglądów, konserwacji i utrzymania schronów. W obecnym stanie prawnym schrony znajdujące się w budynkach wspólnot mieszkaniowych są traktowane jako ich część wspólna, podlegająca przepisom prawa budowlanego. Przeglądy i konserwację powinni wykonywać właściciele lub zarządcy budynków, a gmina nie ma możliwości pokrycia tych kosztów z budżetu miejskiego.
Co dalej z bezpieczeństwem mieszkańców?
Władze miasta podkreślają, że aktualny brak regulacji prawnych dotyczących schronów ogranicza możliwości działania gminy. Odpowiedzialność za ich utrzymanie spoczywa na wspólnotach mieszkaniowych, które muszą zlecać przeglądy uprawnionym specjalistom.
- W obecnej sytuacji prawnej schrony w pomieszczeniach wspólnot mieszkaniowych stanowią ich własność i są traktowane jak inne części wspólne budynku. Ich przeglądy przeprowadza uprawniona osoba na podstawie przepisów prawa budowlanego. Gmina nie może pokrywać tych kosztów ze swojego budżetu - informuje Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Zdjęcia: Bogdan Wadowski
Napisz komentarz
Komentarze