Reklama
niedziela, 13 kwietnia 2025 00:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chlebek watykański - ciasto szczęścia wędruje po Kędzierzynie-Koźlu. Wyjaśniamy o co chodzi

Do Kędzierzyna-Koźla zawitał kulinarny „łańcuszek szczęścia” w postaci chlebka watykańskiego. To tradycja, która budzi ciekawość i jednocześnie łączy mieszkańców. Chlebek watykański, nazywany również „ciastem szczęścia”, wędruje z rąk do rąk, a każdy, kto otrzyma darowane ciasto, ma okazję nie tylko stworzyć swój wypiek, ale także podzielić się radością z innymi.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Chlebek watykański - ciasto szczęścia wędruje po Kędzierzynie-Koźlu. Wyjaśniamy o co chodzi

Czym jest Chlebek Watykański?
Chlebek Watykański to rodzaj drożdżowego ciasta, które otrzymuje się w formie zaczynu i pielęgnuje przez tydzień. Zasady przygotowania tego ciasta są jasno określone - nie można go samemu stworzyć, należy je otrzymać jako dar od innej osoby. Po tygodniu pieczenia część zaczynu trzeba podzielić i przekazać dalej, wraz z przepisem. Ciasto ma przynosić szczęście, spełniać marzenia i łączyć ludzi. Można je upiec tylko raz w życiu, co podkreśla jego wyjątkowy charakter.

Reklama

Jak przygotować Chlebek Watykański?
Proces przygotowania trwa siedem dni i wymaga troski oraz cierpliwości. Przez kilka dni do zaczynu dodaje się składniki (cukier, mleko, mąkę), a wszystko miesza się drewnianą łyżką. Ważne jest, aby ciasto nie miało kontaktu z metalowymi przedmiotami. Szóstego dnia zaczyn dzieli się na cztery części - jedną pozostawia się dla siebie, a trzy pozostałe przekazuje innym. Siódmego dnia, po dodaniu kolejnych składników, chlebek piecze się w piekarniku.

Szczęście i tradycja w jednej misce
Legenda głosi, że Chlebek Watykański przynosi szczęście osobie, która dba o niego przez tydzień, oraz wszystkim, którzy spróbują wypieku. W Kędzierzynie-Koźlu tradycja ta zyskała nowych zwolenników, a mieszkańcy przekazują sobie ciasto, wierząc w jego niezwykłą moc. To także świetny sposób na budowanie pozytywnych więzi i wspólnoty w lokalnym środowisku.

Dlaczego warto spróbować?
Chlebek Watykański to nie tylko ciasto - to symbol dobra, dzielenia się i otwartości na innych. Przekazanie zaczynu wraz z przepisem to gest serdeczności, który wprowadza do naszego życia chwilę refleksji i radości. W czasach, gdy codzienny pośpiech często oddala nas od innych, taka tradycja pokazuje, jak ważne są małe gesty łączące ludzi. Kto wie - może ciasto szczęścia wkrótce zapuka do Twoich drzwi?

Chlebek watykański
Nie chodzi tylko o to, że zostałaś obdarowana specjalnym ciastem.
Chleb watykański trafił w Twoje ręce, gdy coś ma się dla Ciebie zmienić. Nigdy nie należy go szukać ani znajdować samodzielnie – on Cię znajdzie. Otacza go tajemnica, ponieważ nie wiadomo, kiedy i gdzie powstał. Zasada jest taka, że otrzymujesz darowane ciasto, zostawiasz je na stole i pielęgnujesz przez tydzień. Szóstego dnia dzielisz ciasto na 4 części. Zostawiasz jedną, a pozostałe 3 komuś podarujesz. Osobie, którą wybierasz do obdarowania ciastem, musisz przekazać je z sercem i przepisem. Watykański chlebek szczęścia może zjeść każdy, ale upiec go tylko raz w życiu. Chleb przyniesie szczęście całej rodzinie, a osobie, która dba o niego przez cały tydzień, spełni marzenia.

Podarowane ciasto nie powinno mieć kontaktu z metalowymi przedmiotami. Umieszczamy je w plastikowej lub szklanej misce, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na stole przez cały tydzień.

Poniedziałek: Do ciasta dodać 250 g cukru – nie mieszamy.
Wtorek: Dodać 250 ml mleka – mieszaj drewnianą łyżką.
Środa: Dodać 250 g mąki – mieszaj drewnianą łyżką.
Czwartek: Ciasto mieszamy drewnianą łyżką rano i wieczorem.
Piątek: Dodać 250 g cukru, 250 ml mleka, 250 g mąki – mieszaj drewnianą łyżką.
Sobota: Ciasto wymieszaj i podziel na 4 części.
Niedziela: Do jednej części ciasta dodaj:

  • 250 g mąki,
  • 250 ml oleju,
  • 3 jajka,
  • 3 starte jabłka,
  • 1 łyżeczkę proszku do pieczenia,
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 2 łyżeczki cynamonu,
  • ½ posiekanej czekolady,
  • 2 garście posiekanych orzechów włoskich,
  • cukier waniliowy,
  • garść rodzynek.

Wszystko dobrze wymieszaj. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30–40 minut.

W niedzielę lub poniedziałek rozdajemy 3 ciasta z przepisem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hahaTreść komentarza: taki jest problem z ludźmi którzy mają więcej pieniędzy niż rozumuData dodania komentarza: 12.04.2025, 18:27Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Redakcjo Lokalna24 macie rację cytuję .... Kędzierzyn-Koźle nigdy nie był miastem .... To co jest teraz to rozpacz. Dzięki p. Wantule i p. Nowosielskiej. Cytuje dalej .... Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, KKPP Centrum Obsługi Inwestora, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Katowicka Specjalna Strefą Ekonomiczna, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolska Izba Gospodarczą i Inkubator Przedsiębiorczości... Jak ma cokolwiek powstać skoro tylu na początku jest do utrzymania. Tak bo czy coś się dzieje czy nie w tzw. biznesie oni muszą dostać swoje. Reasumując to pierdolamento, przechwałki i zero konkretów. Jak zawsze ! Dlatego tu nigdy nic nie będzie. Lecz w sejmie szykują nowy podatek tzw. "bykowe" . Będą płacić wszyscy bez względu na płeć - bezdzietni od 25 roku życia i posiadacze jednego dziecka. Wstępne kwoty to na rękę 3510,92 zł od tej kwoty podatek wyniesie 455,40 zł. Dale głosujcie z POPIS !Data dodania komentarza: 12.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: lolTreść komentarza: takimi wynalazkami nie dogonimy nawet średnio rozwiniętych krajów azji ale po co się wysilać skoro są niemcyData dodania komentarza: 12.04.2025, 17:15Źródło komentarza: Biodegradacja – zielony kierunek rozwojuAutor komentarza: ZdzisławTreść komentarza: Ilu ZAKSA przyciągnęła inwestorów?Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:15Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: BocianTreść komentarza: Jeśli boisko ma być zielone, to wziąłbym firmę z Zielonej Góry.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:08Źródło komentarza: Chętnych do budowy nowoczesnego boiska w Koźlu nie brakuje. ZDJĘCIAAutor komentarza: VanessaTreść komentarza: Z sentymentem wspominam to miejsce, 25 lat temu tańczyłam tam na rurze.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 07:57Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama