To doskonała okazja dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic, aby poszerzyć swoją wiedzę o profilaktyce zdrowotnej i skorzystać z badań przesiewowych i rozmów z ekspertami – wszystko całkowicie bezpłatnie! Spotkanie rozpocznie wykład dr. n. med. Janusza Prokopczuka, kardiologa i ordynatora Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Kędzierzynie-Koźlu, należących do sieci American Heart of Poland. Doktor poruszy temat otyłości – jednego z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa, mającego istotny wpływ na jakość życia oraz prowadzącego do licznych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy schorzenia sercowo-naczyniowe. Podkreśli również, jak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta, dostosowane do jego potrzeb i możliwości, a także rola stałej opieki specjalistów wspierających na każdym etapie leczenia.
Kolejny wykład poprowadzi Wiktoria Ucieklak-Gorgol, radczyni prawna, American Heart of Poland, który będzie poświęcony Funduszowi Kompensacyjnemu Zdarzeń Medycznych. Uczestnicy dowiedzą się, jak w prosty i szybki sposób dochodzić rekompensaty finansowej związanej z leczeniem.
- Fundusz działa w ramach struktur Rzecznika Prawa Pacjenta. Zastąpił wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, a procedura dochodzenia roszczeń przed Funduszem została uproszona. Uczestnikom wykładu wyjaśnię, jakie kroki należy podjąć, aby zainicjować i prowadzić postępowanie w celu przyznania świadczenia kompensacyjnego - mówi Wiktoria Ucieklak-Gorgol, radczyni prawna, American Heart of Poland.
Uczestnicy Klubu Pacjenta będą mogli wykonać badania przesiewowe, w tym: sześciocio odprowadzeniowe EKG – badanie elektrycznej aktywności serca, które pozwala wykryć zaburzenia rytmu, niedokrwienie i inne schorzenia serca. Będą też: pomiar poziomu cukru we krwi – szybkie badanie, które pozwala zidentyfikować podwyższony poziom cukru, będący sygnałem ryzyka cukrzycy lub problemów metabolicznych; pomiar ciśnienia krwi – istotne w kontekście nadciśnienia tętniczego, które często przebiega bezobjawowo, ale zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu; pomiar natlenienia organizmu – wskaźnik poziomu tlenu we krwi, co jest kluczowe dla kondycji sercowo-naczyniowej oraz wydolności fizycznej. Dodatkowo będzie można wykonać analizę składu masy ciała oraz porozmawiać z przedstawicielami Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta miasta Sabiny Nowosielskiej, starosty powiatu Artura Maruszczaka oraz Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze