Szacuje się, że po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 nawet do 9 kg odpadów, co w skali kraju daje ok. 3 mln ton odpadów rocznie! Większość z nich nie nadaje się do ponownego przetworzenia. Mamy jednak kilka pomysłów na to, by takich odpadów produkować mniej:
- zamiast kupować nowe znicze, stosujmy wymienne wkłady. Korzystajmy ze „zniczodzielni” - miejsc, gdzie można zostawić lub zabrać znicz i dać mu drugie życie ;
- postawmy na naturę - naturalne kompozycje z wykorzystaniem suszu, gałązek głogu czy szyszek też będą się pięknie prezentować;
- sztuczne kwiaty i dekoracje wykorzystujmy ponownie - po odświeżeniu odzyskają kolory i blask ;
- dajmy drugie życie chryzantemom - to rośliny wieloletnie! Wystarczy po przekwitnięciu je podciąć i przechować w chłodnym, zacienionym miejscu i umiarkowanie podlewać.
Odwiedzając nekropolię, pamiętajmy o segregacji odpadów. Odpady powstałe na cmentarzach nie są odpadami komunalnymi (czyli tymi powstającymi w naszych domach), a cmentarze mają własne umowy na ich odbiór i zagospodarowanie. Mogą tu funkcjonować nieco inne zasady segregacji niż te, które stosujemy w naszych domach . Czasami jednak kosza brakuje albo jest on przepełniony i zabieramy odpady ze sobą - wtedy stosujemy segregację zgodną z naszym systemem jak na grafice poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze