Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 09:43
Reklama
Reklama
Reklama

Co wspólnego mają Celtowie z pobliskiej Byczynicy ze świętem Halloween? ZDJĘCIA

Podczas gdy w noc 31 października miliony dzieci i dorosłych biorą udział w zwyczaju znanym pod nazwą Halloween, niewielu zdaje sobie sprawę z jego starożytnych celtyckich korzeni związanych ze świętem Samhain.
  • Źródło: Bunker King
Co wspólnego mają Celtowie z pobliskiej Byczynicy ze świętem Halloween? ZDJĘCIA

W celtyckich wierzeniach Samhain był podziałem roku na jaśniejszą połowę (lato) i ciemniejszą połowę (zima). Podczas Samhain podział między tym światem, a zaświatami był najcieńszy, pozwalając duchom przejść na drugą stronę.

Przodkowie rodziny byli czczeni i zapraszani do domu, podczas gdy szkodliwe duchy były odpędzane. Ludzie nosili kostiumy i maski, aby przebrać się za szkodliwe duchy i w ten sposób uniknąć krzywdy. Ogniska i jedzenie odgrywały dużą rolę w uroczystościach. 

Kości zabitego bydła wrzucano do wspólnego ognia, domowe ogniska gaszono i rozpalano od nowa od ogniska. Jedzenie było przygotowywane dla żywych i zmarłych, jedzenie dla przodków, którzy nie byli w stanie go zjeść, było rytualnie dzielone z mniej zamożnymi. Noszenie kostiumów i masek w celu odstraszania szkodliwych duchów przetrwało jako zwyczaje Halloween. 

Byczynica to niepozorny lasek który pokazuję na zdjęciach to miejsce w którym ponad dwa tysiące lat temu mieszkali Celtowie z plemienia Bojów. To przysiółek wsi Steblów, położony w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Cisek. Cały ten teren był niegdyś gęsto usiany celtyckimi osadami i punktami osadniczymi

Patrząc od strony krzyża w kierunku lasu i spoglądając w prawo czyli w kierunku Roszowickiego Lasu, w odległości około 1150 metrów znajdowała się kolejna osada, a z lewej strony w odległości około 700 metrów punkt osadniczy.

W niedalekim Cisku i Roszowicach także znajdziemy ślady kolejnych osad celtyckich. Na polu przed laskiem możemy zobaczyć potężne rdzawe plamy na glebie pochodzące z produkcji żelaza i podczas badań archeologicznych które tam przeprowadzono natrafiono tam na piece służące do wytopu żelaza.

Nieco dalej czyli na lewo od lasu, tam gdzie dziś stoi krzyż znajdował się celtycki cmentarz który został zbadany przez niemieckich archeologów jeszcze przed pierwszą wojną światową. Osady celtyckie na Górnym Śląsku przeżywały okres niezakłóconego rozwoju aż do końca środkowego okresu lateńskiego (do ok.120/115 roku przed nasza erą). 

Przypuszcza się, ze pod koniec tej fazy musiały nastąpić jakieś wydarzenia, które doprowadziły do zaniku na Górnym Śląsku osadnictwa kultury lateńskiej. Na czasy załamania się osadnictwa celtyckiego, nie tylko na Śląsku, ale również na sąsiednim terenie Moraw, przypada wielka wędrówka ludów germańskich, wywodzących się gdzieś z Jutlandii - Cymbrów i Teutonów, na południe Europy.

Dziś po Celtach pozostało Halloween, które często mylnie interpretujemy. Jeszcze jedna ważna myśl na koniec. Szanujmy inne religie i wierzenia innych osób.

Oznaczenia na poniższej mapie pochodzą z dokumentów archeologicznych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

qwerty 27.10.2024 16:38
co za berednie ciekawe kto sponsoruje te głupoty

Rychu, taki lepszy Ryszard 27.10.2024 17:38
masz przecież u góry, źródło tych fantazji: Źródło: Bunker King

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PewexTreść komentarza: Żarty, dalej na kasę czekają...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:23Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: joTreść komentarza: chcieliście rudego to macie rudego!!!on nigdy nie spelnia danego słowa!!!także nie łuddżcie się niczego nie zrobi!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 04:19Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: PIKTreść komentarza: Kiedy opieka nad swoimi rodzicami staje się czynnością, która przekracza nasze możliwości udzielenia właściwej pomocy a jednocześnie szpital już w niczym nie pomoże to wtedy zaczynamy szukać pomocy wśród ludzi którzy pracują w hospicjach.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 01:26Źródło komentarza: I Ty możesz wspomóc kłodnickie hospicjum św. Anny. Weź udział w wyjątkowym koncercieAutor komentarza: Zaniepokojony były mieszkaniecTreść komentarza: Tam powstanie teraz mega żabka czyli ropuchaData dodania komentarza: 20.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Co dalej z Biedronką przy Łokietka w Kędzierzynie-Koźlu? Jest oficjalny komunikat sieciAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co za mało ich tam jest ?Data dodania komentarza: 20.11.2024, 22:59Źródło komentarza: Praca dla podinspektora ds. przeprowadzania postępowań w Wydziale Zamówień Publicznych Urzędu MiastaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Do kogo pretensje, kto ich wybrał? - pech polega na tym że powódź przyszła po wyborach, tyle lat ta ekipa nieudaczników okupuje stołki a mieszkancy narzekają głosują na to badziewie. Proponuję pojechać do Strzelec opolskich i porównać jak miasto rozkwita a ten grajdoł Krapkowice zostały na koncu lat 80.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 22:25Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna