sobota, 5 października 2024 23:39

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała w trzech setach Trefl Gdańsk

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Trefl Gdańsk 3:0 (28:26, 25:22, 25:23) w wyjazdowym meczu 5. kolejki PlusLigi. Goście wystąpili bez trzech siatkarzy. Tytuł MVP otrzymał Igor Grobelny.

Autor: Adam Kurasiewicz

Źródło: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Zespół z Kędzierzyna-Koźla przystąpił osłabiony do meczu w Gdańsku. W ekipie Andrei Gianiego nie dość, że brakowało kontuzjowanego Bartosza Kurka, to infekcje wykluczyły z gry Rafała Szymurę i Mateusza Porębę.

W pierwszym secie gra była szarpana. Raz jeden, a raz drugi zespół prowadził dwoma, trzema punktami. Gospodarze lepiej prezentowali się w bloku, a ZAKSA nadrabiała przyjęciem i nieco lepszym atakiem. Od stanu 17:17 toczyła się walka punkt za punkt. Nikt nie odpuszczał i o losach partii zdecydowała emocjonująca końcówka. Przy remisie po 26 ważną piłkę skończył Andreas Takvam, a za moment Paweł Pietraszko zaatakował w aut.

Po zmianie stron Trefl rozpoczął od 4:0, ale po chwili było 5:4 dla gości. Miejscowi znów odskoczyli na 13:10, jednak kędzierzynianie odrobili straty, a po asie serwisowym Igora Grobelnego wyszli na prowadzenie 14:13. Przyjmujący wyrastał na lidera swojej drużny, bo świetnie grał w przyjęciu (67 procent po dwóch setach) i był skuteczny w ataku (71 procent po dwóch setach). Od tego momentu ZAKSA przejęła inicjatywę (17:14) i nie oddała prowadzenia do końca. Po ataku Mateusza Rećki było 24:21, a po chwili zwycięski punkt zdobył Igor Grobelny.

Zespół z Kędzierzyna-Koźla w trzeciej odsłonie od początku uzyskał niewielką przewagę (3:1, 8:6, 13:11). W pewnym momencie przyjezdni mieli już trzypunktową zaliczkę (16:13), ale podopieczni trenera Mariusza Sordyla walczyli i doprowadzili do remisu po 17. Kiedy Mateusz Rećko wykorzystał kontrę było 20:18, ale Trefl znowu doprowadził do wyrównania (21:21). ZAKSA jednak nie zamierzała przedłużać tego pojedynku. Igor Grobelny zdobył meczbola, a mecz zakończył Marcin Janusz asem serwisowym.

Trefl: Jakub Jarosz (12), Moustapha M’Baye (12), Piotr Orczyk (4), Kamil Droszyński (3), Jakub Czerwiński (4), Paweł Pietraszko (9), Voitto Koykka oraz Rafał Sobański (5), Jorna Gijs (4), Alaksiej Nasewicz

ZAKSA: Marcin Janusz (1), Igor Grobelny (19), Andreas Takvam (5), Jakub Szymański (4), Karol Urbanowicz (8), Mateusz Rećko (20), Erik Shoji oraz Kajetan Kubicki, David Smith (3), Maciej Nowowsiak