piątek, 20 września 2024 19:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Robert Krajza zbudował instalację off-gridową, dzięki której ludzie mieli prąd podczas powodzi

Kilka dni przed katastrofalną powodzią, która nawiedziła Opolszczyznę Robert Krajza, programista z Kędzierzyna-Koźla, zakończył montaż instalacji off-gridowej w nowo wybudowanym domu w Jarnołtówku. Kiedy malownicza wieś w gminie Głuchołazy została zalana wielką wodą, a mieszkańcom odcięto prąd, system przeszedł chrzest bojowy. Niezależna od energii z sieci instalacja zaopatrywała w prąd również sąsiadów.
Robert Krajza zbudował instalację off-gridową, dzięki której ludzie mieli prąd podczas powodzi

Robert Krajza mieszka wraz żoną i dwójką nastoletnich synów w domu jednorodzinnym o powierzchni 160 mkw. na osiedlu Lenartowice w Kędzierzynie-Koźlu. Informatyką i programowaniem zajmuje się od 26 lat. Ma też smykałkę do majsterkowania i prac remontowo-budowlanych. Zaprojektował i zbudował własną instalację off-gridową, czyli taką, która działa niezależnie od zakładu energetycznego. Dzięki niej, gdy zabraknie prądu w gniazdkach, urządzenia elektryczne w jego domu będą nadal pracowały. Instalacja składa się z trzech falowników o mocy 5 kW każdy oraz magazynu energii o pojemności 9,6 kW. System działa w jego domu od ponad dwóch miesięcy.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Takie rozwiązanie to nie tylko wymierne oszczędności w rachunkach za energię. Instalacje off-gridowe mają znaczący pozytywny wpływ na ekologię, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, ograniczenia zużycia paliw kopalnych i efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Choć istnieją pewne wyzwania związane z produkcją komponentów oraz ich przetwarzaniem, korzyści płynące z niezależnych systemów energetycznych zdecydowanie przewyższają potencjalne negatywne skutki. Zastosowanie technologii off-gridowych może być kluczowe w walce ze zmianami klimatycznymi oraz w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.

Test w kryzysowej sytuacji

Nieruchomość, w której została zamontowana instalacja off-gridowa, stoi przy drodze biegnącej w kierunku granicy z Czechami. Montaż został ukończony 12 września po południu, natomiast 14 września, ze względu na intensywne opady deszczu i zalanie Jarnołtówka, służby wyłączyły prąd w całej miejscowości. W domu jeszcze nikt nie mieszkał, ale urządzenia zostały przetestowany i włączone. Już następnego dnia rano z niezależnego systemu energetycznego zaczęli korzystać sąsiedzi, którzy mieli klucze do nieruchomości.

- Pociągnęliśmy przez ulicę przedłużacze do naszego domu i dzięki temu mogliśmy zasilić urządzenia – opowiada sąsiad Joachim Wolny, który w Jarnołtówku mieszka wraz z żoną Joanną od maja 2022r. - Mieszkamy już za tamą. Do przejścia granicznego mamy dosłownie 100 metrów. Na szczęście jest wysoko i nie byliśmy narażeni na zalanie, a jedyne skutki jakie odczuwaliśmy to brak energii elektrycznej i wody - dodaje.

O tym, że Robert Krajza zaprojektował i zbudował własną instalację off-gridową, pisaliśmy w portalu Lokalna24 na początku sierpnia. Tekst zanotował blisko 70 tysięcy odsłon. Po publikacji z jego bohaterem skontaktowało się kilka osób i zamówiło instalację podobnego rozwiązania we własnych nieruchomościach. Wśród nich była właśnie pani Maria, która zdecydowała się na budowę domu w Jarnołtówku. Kobieta namierzyła Roberta Krajzę i po kilku rozmowach podjęła decyzję, że zleci u niego usługę.

- Wczoraj pani Maria zadzwoniła do mnie i podziękowała. Nie spodziewałem się, że instalacja będzie tak szybko przetestowana i to w tak ekstremalnych warunkach. Cieszę się, że zdała egzamin - przyznał Robert Krajza.

- Byliśmy bardzo zadowoleni. Wszystkie urządzenia elektryczne, takie jak lodówka, telewizor czy ładowarki do telefonów pracowały. A ta instalacja nawet nie zdążyła się porządnie naładować, ponieważ zaraz po zamontowaniu był wieczór, a później nie było słonecznych dni. A mimo wszystko dawała energię elektryczną i to przy bardzo pochmurnym niebie. Sprzęty w domu normalnie mogły pracować. To rewelacja - opowiada Joachim Wolny.

Dzięki instalacji off-gridowej dom państwa Wolnych był zaopatrywany w energię do 17 września, do godziny 18.00, gdy przywrócono prąd z sieci.

- Bardzo ważne jest to, że nie było wtedy słońca, a mimo to instalacja dawała energię, która pozwalała na uruchomienie naszych urządzeń domowych - podkreśla Joachim Wolny.

Własny prąd w trzy dni

- Instalacja off-gridowa, którą wykonałem w Jarnołtówku składa się z falownika o mocy 5 kW co oznacza, że jest on w stanie obsłużyć maksymalne obciążenie wynoszące 5000 W w czasie rzeczywistym. Dzięki temu falownik zapewnia stabilne zasilanie w domu, a także zarządza energią z magazynu w postaci akumulatorów - opowiada Robert Krajza.

Dom został wyposażony w magazyn energii składający się z czterech akumulatorów AGM 100 Ah o pojemności 100 Ah każdy. Są one odpowiedzialne za przechowywanie nadmiaru energii wyprodukowanej przez panele w ciągu dnia. Akumulatory AGM charakteryzują się niską odpornością na samorozładowanie, brakiem konieczności konserwacji, a także dużą trwałością. Całkowita pojemność magazynu energii pozwala na zasilanie domu również w nocy lub w okresach o niskim nasłonecznieniu.

- Na wiacie obok domu zamontowałem dziewięć paneli słonecznych o mocy 480 W każdy - tłumaczy konstruktor.

Moc 480 W oznacza maksymalną moc, jaką może wyprodukować pojedynczy panel w idealnych warunkach nasłonecznienia. W połączeniu z falownikiem i magazynem energii, panele zasilają dom energią odnawialną, a nadwyżki tej energii są magazynowane w akumulatorach.

- Kluczowe zalety tej instalacji to niezależność energetyczna, zasilanie w czasie rzeczywistym i magazynowanie oraz wysoka wydajność. Taka instalacja jest idealna do zasilania domu w obszarach o częstych przerwach w dostawach prądu lub tam, gdzie nie ma dostępu do sieci, a także zapewnia niezależność energetyczną w czasie kryzysów, takich jak powodzie czy inne ekstremalne zjawiska pogodowe - wyjaśnia informatyk z Kędzierzyna-Koźla.

Niezależność energetyczna

Życie bez prądu szybko staje się trudne. Systemy off-gridowe stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają na niezależność energetyczną, co dla rodziny z Jarnołtówka okazało się kluczowe w sytuacji kryzysowej. Dzięki instalacji, prąd zasilał dom pani Marii, ale z energii skorzystali głównie jej sąsiedzi. Państwo Wolni mieli dostęp do swoich urządzeń elektrycznych, co było niezwykle pomocne, gdy zabrakło zasilania w całym regionie.

Instalacje off-gridowe, działające niezależnie od sieci energetycznej, stają się niezwykle cenne podczas sytuacji kryzysowych, takich jak chociażby zagrożenie powodziowe, które w ostatnich dniach dotknęło mieszkańców południowej Polski. W obliczu ekstremalnych warunków pogodowych, kiedy tradycyjne źródła zasilania są narażone na awarie, systemy off-gridowe zapewniają ciągły dostęp do energii elektrycznej. Nawet w przypadku awarii prądu na szeroką skalę, dom lub gospodarstwo wyposażone w taki system będzie miało dostęp do energii. To kluczowe w sytuacji, gdy sieć energetyczna może być uszkodzona przez wodę lub inne skutki powodzi.

Posiadanie niezależnej instalacji energetycznej zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa w obliczu katastrofy. Pozwala na zachowanie łączności w sytuacjach kryzysowych, podtrzymywanie działania np. systemów ogrzewania czy zachowania łączności. Instalacje off-gridowe stanowią praktyczne rozwiązanie w miejscach zagrożonych powodzią, zapewniając stałe źródło energii i zwiększając bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców w obliczu klęski żywiołowej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KadryTreść komentarza: Jak widać znasz się na wszystkim. Na kierownika rowów, wałów i innych urządzeń hydrotechnicznych się zgłoś.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 19:30Źródło komentarza: Koźle Port przed zalaniem uratowano w ostatniej chwili. Mieszkańcy opowiadają jak byłoAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Proszę oto przykład zaniedbań przede wszystkim Wód Polskich ale i miasta... Dlatego teraz należy; Po opadzie wód trzeba wyciągnąć wnioski i poprawić to co zostało nie zrobione. - budowa brakującego lub za niskiego obwałowania, - czyszczenie dna koryta Odry a także potoków i rowów meljioracynych na terenie miast i okolic w celu zwiększenia przekroju koryta czyli przepustowości... - przegląd i remont istniejących wałów w celu wzmocnienia konstrukcji. - przegląd i remont urządzeń hydrotechnicznych ; klapy, zasuwy itp. - prace przy Linecie, Golce, Młynówce w celu zwiększenia bezpieczeństwa Koźla, Kożla Portu, Klodnicy itd. - wymusic zmianę decyzji Wód Polskich w sprawie polderu Kotlarnia. Nie można z tym wzlekać gdyż sytuacja może się powtórzyć czego nie chcemy.... MY mieszkańcy musimy się czuć bezpiecznie.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 18:01Źródło komentarza: Koźle Port przed zalaniem uratowano w ostatniej chwili. Mieszkańcy opowiadają jak byłoAutor komentarza: OKKKTreść komentarza: To za darmo, bo nie widzę nigdzie ceny?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 16:29Źródło komentarza: Szkoła Tańca Fiesta startuje z nowy sezonem tanecznym. Trwają zapisy na kursy dla dzieci i dorosłychAutor komentarza: OnTreść komentarza: Serio? W języku polskim nie ma odpowiednika? Może lepiej piszcie od razu w narzeczu Navaho?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 09:17Źródło komentarza: Byliśmy na miejscu w Koźlu Rogach. Nasze zdjęcia zaprzeczają fake newsom o przerwaniu wałówAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Po opadzie wód należy wyciągnąć wnioski i poprawić to co zostało nie zrobione. A więc budowa obwałowania, Czyszczenie dna koryta Odry a także potoków w celu zwiększenia przekroju koryta czyli przepustowości... Przegląd i remont istniejących wałów. Prace przy Linecie i Golce w celu zwiększenia bezpieczeństwa Koźla w przyszłości... Wymuszenie na Wodach Polskich budowy zbiornika Kotlarnia... Itd. Nie można z tym wzlekać gdyż sytuacja może się powtórzyć czego nie chcemy.... Musimy się czuć bezpiecznie.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 22:18Źródło komentarza: Sytuacja powodziowa w Kędzierzynie-Koźlu i okolicznych gminach 19.09. WIDEOAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Teraz przyszedł czas na weryfikacje umocnień wałów i przygotowanie się na na następną falę powodziową myślą w tyle głowy że może być większa.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 21:54Źródło komentarza: Sytuacja powodziowa w Kędzierzynie-Koźlu i okolicznych gminach 19.09. WIDEO
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna