To od liczby wolontariuszy zależy, ilu rodzinom w potrzebie pomoże Szlachetna Paczka w tym roku.
„Wolontariusz i wolontariuszka w Szlachetnej Paczce to takie osoby, które nie przechodzą obojętnie wobec potrzebujących. Chcą wykonywać dobrą robotę i zmienić świat w swojej okolicy. Wolontariat wymaga czasu, zaangażowania, mądrości i własnej inicjatywy” - tłumaczy Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizatora akcji.
Powody dołączenia do wolontariatu są różne. Agnieszkę na przykład napędza chęć zmiany cudzego życia: „Za każdym razem myślę co zrobić, żeby każdy człowiek miał lepiej” - przyznaje. Karolina zawsze czuła w sobie potrzebę pomagania ludziom lub zwierzętom, ale myślała, że nie ma na to czasu. Życie pokazało, że była w błędzie: „Zaczęłam wolontariat, kiedy miałam dwójkę małych dzieci, mnóstwo zwierząt w domu, mnóstwo obowiązków, pracując zawodowo. Znalazłam na to czas i w tej chwili znajduję co roku.” Sylwia z kolei potrzebowała aktywności, którą mogłaby wykonywać poza domem. Seweryn, gdy po raz pierwszy zgłaszał się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, myślał, że polega on wyłącznie na noszeniu paczek. Do dołączenia do programu przekonał go fakt, że wsparcie dociera do rodzin, które rzeczywiście potrzebują pomocy.
Przed przystąpieniem do wolontariatu warto rozważyć swoje możliwości. Utwierdzić się w przekonaniu, że to rozwiązanie jest dla ciebie. W zeszłym roku Szlachetna Paczka pomogła ponad 17 tysiącom rodzin w potrzebie. Wolontariat to nie tylko wsparcie materialne, to ofiarowanie komuś świadomości, że nie jest sam. To daje siłę. „Były takie przypadki, że rodzina podniosła się, poszła w dobrą stronę i sami sobie poradzili. Była sytuacja, że rodzina, która została obdarowana trzy lata temu, została darczyńcą rok temu" - wspomina Seweryn.
Dobra robota – to najlepsze określenie działań, w które rokrocznie angażują się tysiące wolontariuszy i wolontariuszek Szlachetnej Paczki. Każdy etap ich zaangażowania: szkolenie, spotkania z rodzinami, czy kontaktowanie się z darczyńcami przygotowującymi paczki, sprawia, że program może działać, niosąc realne wsparcie tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Ciągle trwa rekrutacja. Można się jeszcze zgłosić do wolontariatu w Szlachetnej Paczce. Jak to zrobić?
- Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl
- Wyślij swoje zgłoszenie
- Czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się z Tobą na pierwsze spotkanie online
Napisz komentarz
Komentarze