Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 17:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kości, złota zawieszka i gliniany kubek. Kolejne odkrycia archeologiczne w Dzielnicy. ZDJĘCIA

Dzielnicę, niewielką wieś w naszym powiecie, upodobali sobie naukowcy. Rokrocznie – od ponad dwóch dekad (wyjątkiem był jeden rok pandemiczny) – prowadzą tam prace archeologiczne.

Autor: W

Jedna z najstarszych osad rolniczych w Polsce wciąż skrywa wiele zagadek. Tegoroczne prace przyniosły kolejne odkrycia.

Grupą studentów pracujących w Dzielnicy kieruje dr Mirosław Furmanek, adiunkt w Zakładzie Archeologii Epoki Kamienia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Bazą badaczy jest budynek starej szkoły w Dzielnicy.

Wieś przyciąga jak magnes od lat, mimo upływu czasu. Takie są słowa dr. Mirosława Furmanka, który od 2004 roku, z niewielką przerwą na rok pandemiczny, prowadzi badania archeologiczne w tej lokalizacji.

– Prawie co roku miejscowość zaskakuje nas odkryciami, które stawiają nowe pytania i wymagają dalszych badań – podkreśla badacz.

Furmankowi towarzyszy zespół, w większości studenci archeologii z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy uczestniczą w terenowych ćwiczeniach. W tym roku głównym celem było ustalenie granic cmentarzyska z okresu kultury pucharów dzwonowatych, funkcjonującego około 4300-4200 lat temu. Jednym z kluczowych odkryć było unikatowe znalezisko złotej zawieszki, pierwsze tego typu w Polsce związane z tym okresem.

– Niestety, brak konserwacji zabytków organicznych utrudnia nam pełne zrozumienie niektórych aspektów życia społeczności – dodaje dr Mirosław Furmanek.

Pomimo trudnych warunków pracy, w tym tegorocznej suszy, jego zespół skrupulatnie dokumentuje każde znalezisko, przygotowując je do dalszych badań i eksponowania w Muzeum Śląska Opolskiego.

Badania nie ograniczają się jedynie do wykopalisk. Zespół regularnie stosuje nowoczesne techniki, takie jak analiza magnetyczna pola czy zdjęcia lotnicze, które pomagają w lokalizacji i analizie struktur podziemnych.

– To dzięki tym metodologiom możemy przybliżyć się do pełniejszego zrozumienia życia dawnych społeczności – wyjaśnia naukowiec.

Furmankowi zależy na kontynuacji prac, zwłaszcza że nadchodzące lata będą kluczowe dla pełniejszego zrozumienia odkrytych zjawisk.

– Dzielnica nie przestaje nas zaskakiwać, zarówno odkryciami, jak i wsparciem lokalnej społeczności – podkreśla.

Z okazji zbliżającej się rocznicy pierwszej wzmianki o Dzielnicy planowane jest wznowienie wystawy po dziesięcioletniej przerwie. Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych odkryć.

Badania archeologiczne nie tylko odkrywają przeszłość, ale także inspirują do refleksji nad naszym dziedzictwem i rozwojem technologii badawczych.

***

Cały artykuł w 31. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukaże się 27 sierpnia.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złość
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna