Początki działalności były bardzo skromne, oparte tylko na składkach niewielkiej grupy członków czy wsparciu sympatyków. Od 2016 roku kozielski UTW uzyskuje dotacje z Gminnego Programu Wsparcia Organizacji Pozarządowych, co pozwala na szybki rozwój stowarzyszenia.
- W ciągu 10 lat przewinęło się przez nasz uniwersytet blisko 300 członków. Z czasem część z nich odeszła z różnych powodów: chorób, wieku, problemów rodzinnych, spraw osobistych, zmian miejsca zamieszkania, czy też śmierci. Pandemia koronawirusa miała ogromny wpływ na zmniejszenie się liczby członków - wyjaśnia Teresa Bączkowska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej. - Obecnie mamy zrzeszonych 120 członków z tendencją wzrostową. Prowadzimy szeroki program działalności ukierunkowanej na rehabilitacje, utrzymanie zdrowia, kondycji fizycznej, umysłowej seniorów, rozwijanie więzi międzyludzkich, wspieranie ich inicjatyw, promowanie kultury itp.
Tydzień działalności UTW to: dwudniowe zajęcia profesjonalnej rehabilitacji fizycznej, jednodniowe ćwiczenia z zakresu jogi, dwudniowe zajęcia ruchowe w basenie kompleksu Wodne OKKO, lektoraty z dwóch języków obcych, wykłady tematyczne z wiedzy ogólnej bądź warsztaty.
- W okresie naszego dziesięciolecia gościliśmy blisko 200 wykładowców z różnych dziedzin - byli to lekarze, psychologowie, dietetycy, historycy, prawnicy, podróżnicy, rehabilitanci, leśnicy, posłowie, lokalni politycy, samorządowcy, profesorowie, pisarze itp. Jednocześnie przeprowadziliśmy szereg warsztatów. Ich tematyka była bardzo szeroka i obejmowała między innymi: ziołolecznictwo, tradycje świąteczne, kulinaria, badanie wzroku, wsparcie psychologiczne po pandemii, florystykę, posiadanie zwierząt w domu, pomoc międzysąsiedzką, bezpieczeństwo na drogach, pomoc prawną, czy też wykonywanie ozdób świątecznych - wylicza Teresa Bączkowska.
Tradycją UTW stały się spotkania z okazji świąt, liczne zabawy, wyjazdy do teatrów, operetki czy filharmonii. W ramach UTW organizowano wczasy, w tym lecznicze w Truskawcu na Ukrainie.
- Tam też, w Drohobyczu, objęliśmy pomocą materialną polską szkołę, zakupiliśmy wiele materiałów na potrzeby uczniów, w tym polskie podręczniki do nauki języka ojczystego. Więzy współpracy przerwała nam wojna na Ukrainie. Mamy nadzieję na ich wznowienie w niedalekiej przyszłości - dodaje pani Teresa.
Członkowie UTW biorą od lat udział w imprezach organizowanych na terenie naszego miasta, olimpiadach, historycznych obchodach. UTW współpracuje z domami dziennego pobytu, radami osiedli, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Centrum Seniora, Komendą Powiatową Policji w Kędzierzynie-Koźlu, władzami miasta, powiatu i województwa.
Od wielu lat (obok Uniwersytetu Opolskiego) patronem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie.
- Uczestniczymy we wszystkich organizowanych szkoleniach, warsztatach, konferencjach. Nasi członkowie byli słuchaczami 3-letnich warsztatów szkoleniowych na terenie nyskiej uczelni. Obecnie trwa 3-letni cykl wykładów-warsztatów w kozielskim UTW. Jesteśmy objęci przez nyską akademię szerokim programem ustawicznego dokształcania. Tematyka wyżej wymienionych spotkań jest bardzo szeroka, kształcąca, wspomagająca i obejmuje ogromny zakres wiedzy. Wykładowcami są pracownicy nyskiej akademii - wyjaśnia nasza rozmówczyni. - Od kilku lat współpracujemy też z czeskim Stowarzyszeniem Seniorów w Mikulovicach oraz tamtejszym Domem Dziennego Pobytu. Wymieniamy się doświadczeniami, współorganizujemy ciekawe imprezy, spotkania integracyjne. Ostatnio przystąpiliśmy do czeskiego programu turystycznego w ramach projektu unijnego „Pradziad”. Rysuje się perspektywa organizacji wyjazdów tak dzieci, jak i dorosłych do przygranicznych ośrodków turystycznych w górskie tereny Czech. Przeprowadziliśmy jako UTW wstępne rozeznanie i rozmowy z gminą Mikulovice. Mamy bardzo dużo planów, świetnie przygotowaną grupę seniorów chętnych do ich wdrożenia. Liczymy na wsparcie naszych władz każdego ze szczebli - dodaje pani prezes.
Przez cały okres swej działalności kozielski UTW współpracuje z kilkunastoma UTW z Opolszczyzny, uczestnicząc w wielu organizowanych przez nie uroczystościach. Ich przedstawiciele zapraszani są także na spotkania do Kędzierzyna-Koźla.
Wielkim uznaniem i zainteresowaniem słuchaczy UTW cieszą się zwłaszcza imprezy sportowe i rekreacyjne, np. odbywający się od siedmiu lat spływ kajakowy seniorów z województwa opolskiego, organizowany przez kozielski uniwersytet m.in. z okazji 100-lecia powstań śląskich, czy też setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Każdorazowo stanowi on promocję naszego miasta i województwa. Również w tym roku zamierzamy zorganizować kolejny spływ kajakowy, upamiętniający tym razem 10-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej. Cały ten dorobek pokazuje wieloletnie zaangażowanie słuchaczy UTW w budowę naszej senioralnej rodziny, jak również chęć kształcenia i dzielenia się naszym doświadczeniem. Dowodzi też otwartości na wszelkie kontakty i pomoc innym - kończy Teresa Bączkowska.
Napisz komentarz
Komentarze