Ceny wszystkich surowców produkcyjnych w raportowanym kwartale odnotowały istotny spadek w stosunku do poprzedniego roku, który w przypadku kluczowego surowca, czyli gazu, sięgał 50 % (wg notowań TTF). Niższe były również koszty jednostkowe mediów energetycznych, tj. energii elektrycznej i węgla.
- W pierwszej połowie pierwszego kwartału wciąż brakowało po stronie spółki wystarczająco efektywnych działań dostosowawczych do wymagających warunków rynkowych. To jeden z czynników, który spowodował, że osiągnięte wyniki finansowe są dalekie od satysfakcjonujących. Obecnie priorytetowo traktujemy prace nad kompleksowym programem naprawczym - podkreśla Mirosław Ptasiński, który jest prezesem zarządu Grupy Azoty ZAK od 20 maja.
W pierwszym kwartale w dalszym ciągu utrzymywały się trudne warunki rynkowe związane z napływem produktów spoza Europy (np. mocznika), z którymi ze względu na poziom kosztów spółka nie była w stanie konkurować. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego głównymi determinantami wyników w segmencie Agro były: wzrost wolumenów produkcji i sprzedaży, przy generalnie obserwowanym na rynku spadku cen: produktów, surowców i płodów rolnych. Wypracowana w pierwszym kwartale 2024 r. marża EBITDA segmentu Agro ukształtowała się na poziomie 3,0 %.
Sytuacja rynkowa po stronie popytu w segmencie Oxoplast pozostawała stabilna, ale wciąż bez wyraźnych oznak poprawy. Występowały zaburzenia podażowe, głównie na skutek problemów logistycznych w rejonie Morza Czerwonego, jak i w Europie - począwszy od zakłóceń pogodowych, po strajki ograniczające przepływy towarów na kolejach, które skutkowały większym zainteresowaniem produktami producentów europejskich. Czynniki te w znaczący sposób wpłynęły na wzrost popytu. Segment uplasował na rynku o ponad 50 % więcej wolumenu, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i przełożyły się na wzrost notowań rynkowych produktów segmentu Oxoplast. Ceny surowców w tym okresie były stabilne i na znacznie niższym poziomie w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Marża EBITDA wypracowana w pierwszych trzech miesiącach tego roku ukształtowała się na poziomie 2,0 %.
Cała Grupa Azoty w pierwszym kwartale 2024 roku wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 3 399 mln zł i wynik EBITDA w wysokości minus 50 mln zł, przy marży EBITDA minus 1,5 %.
- Od końca marca wdrażamy rozwiązania, których celem jest zapewnienie płynności finansowej, optymalizacja produkcji, ale również zakończenie inwestycji Polimery Police. Prowadzimy rozmowy z naszymi partnerami biznesowymi i poszukujemy rozwiązań, dzięki którym będziemy mogli mówić o stabilnej sytuacji całej grupy i odpowiadaniu na wyzwania, jakie stoją przed europejską branżą chemiczną - komentuje Andrzej Skolimowski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty SA.
W pierwszym kwartale popyt na produkty oferowane przez Grupę Azoty pozostawał zbyt niski, aby nastąpiła odbudowa rentowności operacyjnej grupy, szczególnie przy dalszym spadku ich cen. Dodatkowo, w pierwszej połowie kwartału – podobnie jak w poprzednich okresach - brakowało efektywnych działań dostosowawczych po stronie spółki do warunków rynkowych.
Napisz komentarz
Komentarze