Organizacja tak dużego wydarzenia to spore wyzwanie logistyczne, które wymaga licznych ustaleń i koordynacji działań wielu podmiotów.
Już pod koniec 2023 roku w Raciborzu odbyło się pierwsze robocze spotkanie poświęcone tegorocznemu spływowi. Uczestniczyli w nim główni organizatorzy, którymi tradycyjnie są gminy Kędzierzyn-Koźle i Racibórz, powiat kędzierzyńsko-kozielski, Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki dzielą – Odra łączy" oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
Jak co roku, do organizacji spływu zaangażowały się również samorządy leżące na trasie spływu. Wspólne działania i współpraca różnych jednostek administracyjnych oraz lokalnych społeczności są kluczem do sukcesu tego wyjątkowego wydarzenia. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, "Pływadła" każdego roku przyciągają liczne załogi i widzów, tworząc niepowtarzalną atmosferę, a przy tym promując walory turystyczne regionu.
Jubileuszowa edycja spływu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Organizatorzy planują szereg dodatkowych atrakcji i niespodzianek, które uczynią to wydarzenie jeszcze bardziej niezapomnianym.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego oraz prof. Jerzy Buzek, który zadeklarował, że w tym roku osobiście weźmie udział w spływie.
Swoją obecność zapowiedzieli także senatorowie Beniamin Godyla i Henryk Siedlaczek - mówi Bronisław Piróg, pomysłodawca "Pływadeł".
Dodaje, że raciborskie bulwary staną się centrum wydarzeń od piątkowego wieczoru. Już wtedy pierwsi uczestnicy będą mogli rozpocząć swoje przygotowania do spływu.
W jubileuszowej edycji wydarzenia weźmie udział czworo weteranów imprezy, którzy nie opuścili żadnej jej edycji. Poza Bronisławem Pirógiem są to: Małgorzata Wilk, Bernard Cembrzyński i Jarosław Jurkowski.
Pierwszy przystanek zaplanowano w Turzu, gdzie co roku z okazji "Pływadeł" organizowany jest huczny festyn. Do Przewozu w gminie Cisek pływadła dopłyną pod wieczór. Tam również tradycyjnie będzie się odbywał festyn.
Rankiem w niedzielę ekipy wyruszą w kierunku kozielskiego "Szkwału", gdzie przeprowadzony zostanie wielki finał. Nagrodzone zostaną najciekawsze konstrukcje. Nie zabraknie wspomnień imprezy z poprzednich lat.
Zgłoszenia do tegorocznej edycji imprezy spływają z całej Polski. Wśród uczestników znajdą się zespoły z Kołobrzegu, Zielonej Góry czy Białegostoku. Nie zabraknie ekip z zagranicy. Z wymagającą rzeką Odrą ponownie zmierzą się liczne innowacyjne pływadła, często nagradzane w poprzednich latach.
Odra, która od Raciborza ma charakter półgórski, stawia przed uczestnikami wiele wyzwań. "Pływadła" to niemal 43-kilometrowa trasa pełna przeszkód, wymagająca od uczestników nie tylko umiejętności, ale i wytrzymałości. Wydarzenie to jest unikalną okazją do zmierzenia się z naturą i sprawdzenia swoich sił - zachęca do udziału w wydarzeniu jego inicjator.
Tegoroczna edycja odbywa się w ramach hasła "Unia lat 20 ma, a ty załóż smoking i kapelusz na srebrny Pływadeł jubileusz". W sumie do organizatorów konkursu na hasło wpłynęło aż 147 propozycji. Zwycięski slogan powstał z połączenia dwóch propozycji, które według komisji konkursowej były najbardziej odpowiednie.
Napisz komentarz
Komentarze