- Akcja, do której zaangażowano większe środki, była koordynowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu - poinformował nas 7 maja oficer prasowy KPP w Namysłowie st. sierż. Łukasz Wróblewski.
Sierż. szt. Marta Białek z Zespołu Prasowego KPP w Opolu przekazała nam wówczas, że oficjalne informacje o akcji kryminalnych pojawią się w ciągu najbliższych dni.
Już wtedy było wiadomo, że do akcji zaangażowano także kędzierzyńskich strażaków. A ściślej: Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle", działającą pod skrzydłami KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu.. Od lat stanowi ona wsparcie dla działań policyjnych na terenie województwa opolskiego i nie tylko. Wstępna ekspertyza w dziedzinie chemii stawia ich w pierwszym szeregu, gdy dochodzi do interwencji związanych z nielegalnymi substancjami czy składowiskami odpadów chemicznych.
- Grupa nasza, dysponująca odpowiednim sprzętem i wiedzą specjalistyczną, często angażowana jest w pobieranie próbek oraz weryfikację środowiska w miejscach podejrzanych o działalność przestępczą - mówi kpt. inż. Piotra Krok, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu. - Jednakże, należy podkreślić, że jej rola nie polega na przeprowadzaniu szczegółowych analiz chemicznych, a na zapewnieniu bezpiecznych warunków dla działań policyjnych - dodaje.
Specjalne ubrania ochronne pozwalają strażakom "chemicznym" wejść do danego obiektu i sprawdzić, czy nie ma w nim szkodliwych związków toksycznych. Po zweryfikowaniu obiektu kamerami termowizyjnymi i miernikami gazowymi policja zaczyna prowadzić swoje czynności.
Zwłaszcza w okresie od 2016 do 2020 roku Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle" miała pełne ręce roboty, uczestnicząc w licznych interwencjach związanych z ujawnieniem nielegalnych składowisk substancji chemicznych, a także laboratoriów narkotykowych.
- Współpraca z policją odbywa się na zasadzie partnerstwa, gdzie grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego działa jako element wspierający. Na miejscu interwencji, oprócz naszej grupy, pracowała bliźniacza jednostka chemiczna z Opola i lokalne jednostki straży pożarnej - nawiązuje jeszcze do akcji w powiecie namysłowskim Piotr Krok.
***
Więcej szczegółów o akcji w powiecie namysłowskim ujawniła opolska policja 9 maja. W momencie interwencji fabryka zlokalizowana w jednej ze wsi w powiecie namysłowskim była w pełni czynna. Zabezpieczono kryształy chemiczne, rozpuszczalniki i kilogram gotowego mefedronu o czarnorynkowej wartości blisko 100 tys. zł. Zlikwidowane laboratorium mogło produkować nawet 10 kg mefedronu, co warte byłoby ponad pół mln zł.
Pod zarzutem prowadzenia nielegalnej działalności zatrzymano trzy osoby.
***
Problem handlu narkotykami nadal pozostaje jednym z głównych wyzwań dla organów ścigania, wymagając stałej czujności i współpracy ze społecznością w identyfikowaniu i eliminowaniu tego rodzaju działalności przestępczej.
Napisz komentarz
Komentarze