Reklama
sobota, 2 listopada 2024 23:47
Reklama
Reklama
Reklama

Powyborcza rozmowa z wójtem gminy Reńska Wieś

Wierzę, że razem damy radę - mówi Tomasz Kandziora. Z wójtem gminy Reńska Wieś rozmawialiśmy o priorytetach i celach na kolejną kadencję.
Powyborcza rozmowa z wójtem gminy Reńska Wieś
Wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora

Autor: W, Adam Liszka

- Pana start w wyborach samorządowych z ramienia KWW Śląscy Samorządowcy był naturalną konsekwencją wycofania się z aktywności politycznej TSKN na Śląsku Opolskim.

- Jako że samorządową działalność od ponad 30 lat realizowało też Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe, to niejako oczywiste było, że będziemy kontynuować tę działalność, tylko w nowej, bardziej otwartej na środowiska niemniejszościowe formule.

- Pana priorytety i cele w nowej kadencji?

- Priorytetem jest stworzenie warunków sprzyjających dobremu życiu, pracy, nauce, biznesowi i rekreacji mieszkańców, aby zarówno obecni, jak i potencjalni mieszkańcy chcieli zamieszkać w naszej gminie.

- Jak planuje pan poprawić infrastrukturę gminy w najbliższych latach?

- Kontynuując dotychczasowe działania, konsekwentnie pozyskując środki na inwestycje i remonty dróg oraz rozbudowując sieć wodno-kanalizacyjną. Nasze działania obejmują zakończenie kanalizacji w Łężcach i Poborszowie oraz uzbrojenie nowych terenów mieszkaniowych w Większycach czy Radziejowie. W zakresie dróg jesteśmy w trakcie prawdziwego boomu inwestycyjno-remontowego, dzięki zdobywanym dotacjom, remontując, przebudowując i budując dziesiątki kilometrów nowych odcinków dróg. Ponadto już teraz przygotowujemy dokumentację projektową dla przyszłych inwestycji, takich jak kanalizacja Mechnicy i Kamionki oraz kolejne projekty drogowe.

- Zwiększenie dostępności do usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna czy edukacja. Jakie kroki podejmiecie w tej materii?

- Na terenie gminy mamy pięć placówek szkolnych i pięć przedszkoli (w siedmiu lokalizacjach). W poprzedniej kadencji praktycznie podwoiliśmy liczbę miejsc w przedszkolach i wydłużyliśmy godziny pracy przedszkoli. De facto mamy więcej miejsc w przedszkolach niż dzieci, co zapewnia dostęp do opieki przedszkolnej każdemu dziecku w gminie. W poprzedniej kadencji uruchomiliśmy dwa kluby malucha i planujemy otwarcie dwóch kolejnych. Skupiamy się teraz na poprawie funkcjonalności, estetyki i efektywności energetycznej istniejących obiektów. Ponadto planujemy prace związane z dostępnością do trzech ośrodków zdrowia dla osób starszych i niepełnosprawnych.

- Porozmawiajmy o planach dotyczących infrastruktury komunikacyjnej.

- Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych i krajowych udało się zrealizować wiele projektów, a sporo zadań jest w trakcie realizacji. Przykładowo trwają prace przy przebudowie ulic Kozielskiej i Pawłowickiej w Reńskiej Wsi, budowie nowej ulicy Złotej w Większycach, budowie drogi łączącej Poborszów z Kamionką oraz remoncie ulicy Żabnik w Długomiłowicach. W planach mamy także budowę drogi transportu rolnego między Dębową a Długomiłowicami, a także przeprojektowanie ulicy Kozielskiej łączącej Większyce z Koźlem. Czekają nas też remonty dróg w Poborszowie. Nasze działania w zakresie infrastruktury komunikacyjnej mają na celu poprawę dostępności i komfortu mieszkańców naszej gminy.

- Rolą samorządów jest też wspieranie lokalnych przedsiębiorstw i rozwijanie gospodarki na swoim terenie.

- Najważniejszą rolą samorządu jest nie przeszkadzać w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Inwestycje infrastrukturalne, takie jak drogi czy uzbrojenie wodno-kanalizacyjne, również wspierają i stymulują biznes. Przykładem jest strefa inwestycyjna na tzw. „poligonie”. Gmina jest miejscem aktywnym gospodarczo, z ponad 400 zarejestrowanymi przedsiębiorstwami, dbającym o przyjazną atmosferę biznesową i sprawną obsługę firm.

- Jakie środki zostaną podjęte w celu ochrony środowiska naturalnego w gminie?

- Od początku kadencji intensywnie wspieramy mieszkańców poprzez program wymiany „kopciuchów”, alokując na ten cel ponad 700 tys. zł. W urzędzie działa punkt konsultacyjno-informacyjny programu "Czyste powietrze", który pomaga w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie, np. wymiany pieców czy ocieplenia domu. Ponad 200 osób pozyskało ok. 4,5 mln zł na swoje nieruchomości. Systematycznie zmieniamy sposób ogrzewania gminnych obiektów, np. podłączając je do sieci gazowej. Planujemy termomodernizację kolejnych budynków, głównie szkół i obiektów gminnych. Również rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej jest priorytetem, któremu poświęcamy uwagę.

- Samorządy odgrywają też kluczową rolę w promowaniu turystyki.

- Chociaż nie jesteśmy Zakopanem czy Sopotem, to jednak posiadamy lokalne atrakcje, które cieszą się zainteresowaniem. Na przykład ścieżka rowerowa "Szlakiem Kolejowym" oraz rozbudowa i modernizacja infrastruktury wzdłuż niej mogą przyciągnąć turystów. Ponadto akwen Dębowa przyciąga miłośników różnych aktywności przez cały rok, dlatego chcielibyśmy w tej kadencji popracować nad jego uatrakcyjnieniem. Mamy wiele atrakcji do zaprezentowania i chcielibyśmy skupić się na ich promocji, zarówno w tradycyjnych mediach, jak i w mediach społecznościowych.

- Bardzo małą frekwencję odnotowano w wyborach samorządowych w gminie Reńska Wieś. Z jakich sposobów zachęcania mieszkańców do większej aktywności w procesach decyzyjnych planujecie korzystać?  

- Fundusz Sołecki jest jednym z takich narzędzi, które możemy wykorzystać. Choć środki w nim zgromadzone systematycznie rosną, to jednak liczba uczestników decydujących o ich przeznaczeniu w sołectwach bywa niewielka, często oscylując w granicach 5-10 osób na zebraniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku konsultacji dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ważne jest, abyśmy ciągle podkreślali, że gmina to nie tylko urząd czy władze, lecz przede wszystkim społeczność lokalna. To my wszyscy wspólnie podejmujemy decyzje i ponosimy za nie odpowiedzialność.

(...)

Cała rozmowa w 17. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukazał się 7 maja. Dostępna również w wersji cyfrowej E-WYDANIE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna