Środki na zakup defibrylatora w wysokości 5 tys. zł pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości. Natomiast kapsułę, w której mieści się urządzenie, sfinansowano z budżetu gminy Reńska Wieś kwotą 2,5 tys. zł.
Nowe urządzenia są proste w obsłudze, co sprawia, że w razie potrzeby z łatwością może z nich skorzystać każdy. Kapsuła jest dobrze widoczna nawet nocą dzięki podświetleniu.
W celu podniesienia świadomości społecznej i zapewnienia odpowiedniej edukacji w zakresie obsługi defibrylatora, na przełomie kwietnia i maja planowane jest spotkanie, podczas którego mieszkańcy zostaną pouczeni, jak używać urządzenia oraz jak się zachować w przypadku nagłej sytuacji.
Najważniejszą funkcją nowego sprzętu jest uruchomienie syreny strażackiej poprzez naciśnięcie czerwonego guzika na kapsule zewnętrznej - mówi Sebastian Morawiec, naczelnik OSP Pokrzywnica. - To pozwoli na szybką reakcję naszych druhów i zgłoszenie zdarzenia. Kluczowe jest, żeby każdy mieszkaniec wioski wiedział, że może pomóc w sytuacji kryzysowej i że każda sekunda się liczy - dodaje.
Pokrzywnicka jednostka może się poszczycić dobrze przygotowanym zespołem do udzielania pierwszej pomocy. Liczy on sześciu ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej i 24 strażaków ochotników, którzy przeszli pełne szkolenia i badania lekarskie.
Jak podkreśla naczelnik jednostki, sukces w zakupie i wdrożeniu nowego sprzętu był możliwy dzięki dobrej współpracy z urzędem gminy i prezesem gminnym OSP.
Ich zaangażowanie i wsparcie były kluczowe dla powodzenia tego projektu - zapewnia druh Morawiec.
Napisz komentarz
Komentarze