Celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Nabór wniosków odbywać się będzie w ustalonych terminach tj.:
Moduł I: od 01.03.2024 r. do 31.08.2024 r.
Moduł II: wnioski na I półrocze 2024 w terminie od 01.03.2024 r. do 31.03.2024 r.
wnioski na II półrocze 2024 w terminie od 01.09.2024 r. do 10.10.2024 r.
Realizacja w ramach Modułu I obejmować będzie zadania zawarte w kierunkach działań oraz warunkach brzegowych obowiązujących realizatorów programu „Aktywny Samorząd”
w 2024 r.:
- pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
- pomoc w uzyskaniu prawa jazdy,
- pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
- dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu,
- pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, (co najmniej na III poziomie jakości),
- pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego,
- pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej,
W ramach Modułu II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Szeroki zakres pomocy adresowany jest do poszczególnych grup osób niepełnosprawnych z określoną niepełnosprawnością, wiekiem wnioskodawcy, jak również jego aktywnością zawodową. W poszczególnych zadaniach wymagany jest udział własny, a jego wysokość określona jest w Kierunkach działań oraz warunkach brzegowych obowiązujących realizatorów programu „Aktywny Samorząd” w 2024 r.
Od 2024 r. adresatami programu Aktywny Samorząd Moduł II są osoby ze znacznym, umiarkowanym oraz lekkim stopniem niepełnosprawności, pobierające naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium, a także do osób mających przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.
Wnioski będzie można składać osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu (ul. Skarbowa 4, 47-200 Kędzierzyn-Koźle), przesyłając wniosek pocztą tradycyjną lub elektronicznie za pośrednictwem systemu SOW (SYSTEM OBSŁUGI WSPARCIA). Logowanie | SOW System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON. Osoby zainteresowane, składaniem wniosku w formie elektronicznej mogą korzystać w systemie SOW z różnych form pomocy w zakresie złożenia wniosku: kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW.
Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski jest w końcowej fazie realizacji wniosków objętych dofinansowaniem, złożonych w roku 2023, na które otrzymał środki finansowe na Moduł I: 367 520,98 zł (pomoc adresatom programu), na Moduł II (pomoc adresatom programu) kwotę: 66 072,05 zł. Wysokość środków otrzymanych z PFRON umożliwiło zrealizowanie wszystkich złożonych wniosków, które spełniały warunki programowe.
Szersze informacje na temat realizacji programu Aktywny Samorząd umieszczane są corocznie na stronie internetowej PCPR w Kędzierzynie-Koźlu (www.pcprkkozle.pl). Ponadto szczegółowych informacji można uzyskać pod numerami telefonu PCPR: 77/483 33 23,
77/ 481 02 82, (wew. 117 lub 120) lub osobiście w siedzibie: ul. Skarbowa 4, 47-200 Kędzierzyn-Koźle.
Napisz komentarz
Komentarze