Tego nie znajdziesz w ogłoszeniu
Oferty pracy publikowane np. na Pracuj.pl zawierają wiele informacji dotyczących stanowiska i obowiązków, ale nie wspominają o wynagrodzeniu. To, jaki dochód przyniesie nowa praca może zależeć od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.
Zastanów się przed spotkaniem, na ile wyceniasz swoje umiejętności, kompetencje, dotychczasowe doświadczenie zawodowe i jaką wartość będzie to miało dla firmy, dla której będziesz pracować.
Z podwyżką będzie trudniej
Przygotowując się do podjęcia tematu ewentualnych zarobków miej świadomość, że negocjowanie późniejszej podwyżki będzie znacznie trudniejsze niż ustalenie początkowej stawki. Podejdź do tego rozsądnie i nie zaniżaj sztucznie swoich oczekiwań tylko po to, by dostać pracę. Zorientuj się, ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach i określ widełki, w jakich mają zmieścić się Twoje przyszłe dochody. Taka praktyka pokaże pracodawcy, że jesteś osobą otwartą na negocjacje i jesteś w stanie pójść na kompromis.
Cały czas pamiętaj, że na tym etapie to jednak pracodawca dyktuje reguły gry. To on rozdaje karty. Bezzasadne i uporczywe trwanie przy swoim zniechęci go do Ciebie.
Od czego zacząć negocjacje?
Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć negocjowanie przyszłych zarobków, jest zapoznanie się z możliwościami pracodawcy i tym, co zechce on Tobie zaoferować. Przygotuj listę swoich największych sukcesów, najbardziej wartościowych z punktu widzenia pracodawcy kompetencji oraz certyfikaty lub świadectwa potwierdzające zdobyte kwalifikacje. Wszystko to możesz wykorzystać jako kartę przetargową w trudnych negocjacjach. Przekonaj pracodawcę, że warto zainwestować właśnie w Ciebie. Udowodnij, że przyniesie do firmie realne korzyści.
Co negocjować oprócz stawki?
Wiele firm oprócz stałej pensji oferuje swoim pracownikom dodatkowe premie, dodatki za wykonanie planu i atrakcyjne pakiety socjalne. Jeśli dojdziesz do wniosku, że wysokość wynagrodzenia sięgnęła już pułapu niepodlegającemu negocjacjom, skup się na dodatkowej gratyfikacji. Zaproponuj pracodawcy, by do podstawowej stawki dorzucił np. okresową premię lub zwrot kosztów dojazdu do pracy.
Napisz komentarz
Komentarze