Wyjątkowym elementem tego wydarzenia było uczestnictwo wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, Adama Nowaka z PSL, co stworzyło dogodną okazję do przedstawienia postulatów bezpośrednio decydentom.
Spotkanie zgromadziło licznych uczestników, w tym dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Marcina Oszańcę, przewodniczącego Związku Śląskich Rolników Bernarda Dembczaka oraz prezesa Izby Rolniczej w Opolu Marka Froelicha. Wśród gości byli także wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon, przedstawiciele różnych instytucji, jak ODR, ARiMR, KRUS, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, a także przedstawiciele firm z branży agro.
Jednym z głównych tematów było niedawne masowe protesty rolników, zainicjowane głównie w związku z importem zboża z Ukrainy oraz Europejskim Zielonym Ładem. Rolnicy, reprezentowani przez Związek Śląskich Rolników, wyrazili obawy związane z obniżeniem cen zboża i wzrostem podatku rolnego.
Wiceminister Nowak starał się przekonać, że istnieje wsparcie dla rewizji polityki klimatyczno-środowiskowej Unii Europejskiej, zwłaszcza w obliczu kryzysu na rynkach żywnościowych. Zdaniem rolników, straty związane z Europejskim Zielonym Ładem miały być rekompensowane poprzez ekoschematy, jednak opóźnienia w wypłatach tych dofinansowań sprawiają, że rolnicy nie odczuwają zamierzonych korzyści.
Import zboża z Ukrainy, kontrolowany przez duże spółki z UE, również był tematem dyskusji. Rząd prowadzi negocjacje w tej sprawie, utrzymując embargo do czasu zakończenia rozmów. Wiceminister Nowak sugeruje, że warto wzorować się na rozwiązaniach Rumunii i Bułgarii, szczególnie w kwestii licencjonowania obrotu, co pozwoliłoby na pełny przegląd sytuacji.
Podczas spotkania, rolnicy przedstawili postulaty dotyczące stabilizacji rynku i godziwej zapłaty za produkty. Wiceminister Nowak obiecał rozmowy z Ukrainą w celu ograniczenia niekontrolowanego napływu towarów na rynek polski. Co do polityki unijnej, wiceminister zgodził się, że temat ekoschematów musi być zrewidowany na forum unijnym, ale w obecnej chwili trudno o zniesienie norm związanych z tymi schematami.
Spotkanie zakończyło się deklaracją rządu dotyczącą próby stabilizacji rynku bez uciekania się do dodatkowych dopłat. Rolnicy oczekują skutecznych działań i liczą na rozliczalność władz za podjęte zobowiązania.
Warto zaznaczyć, że główne postulaty rolników wzbudziły zrozumienie wiceministra, co może stanowić punkt wyjścia do dalszych rozmów i działań.
Więcej w 5. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukaże się 6 lutego
Napisz komentarz
Komentarze