Reklama
sobota, 2 listopada 2024 23:51
Reklama
Reklama
Reklama

Nieosiągnięcie poziomów odzysku odpadów grozi karami pieniężnymi

Gmina Bierawa, która kilka lat temu odłączyła się od Związku Międzygminnego "Czysty Region", prowadzi gospodarkę odpadami komunalnymi "na własną rękę". Samorząd wystosował apel do mieszkańców.
Nieosiągnięcie poziomów odzysku odpadów grozi karami pieniężnymi
Selektywna segregacja odpadów stanowi kluczowy krok w osiągnięciu wymaganych przez prawo poziomów odzysku odpadów komunalnych

Autor: W

W gminie Bierawa zwracają uwagę na istotne zagadnienie związane z gospodarką odpadami komunalnymi, które stanowi kluczowy element codzienności.

Ważnym celem systemu gospodarki odpadami jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska poprzez zwiększenie recyklingu oraz ograniczenie masy odpadów biodegradowalnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Na mocy aktualnych uregulowań prawnych, gminy zobowiązane są osiągnąć określony poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Oczekiwane poziomy wzrastają stopniowo w kolejnych latach, z koniecznością osiągnięcia 35 proc. wagowo w 2023 roku, 45 proc. wagowo w 2024 r. oraz 55 proc. wagowo w 2025 r.

Ponadto, istnieje również konieczność ograniczenia masy odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska. Zgodnie z przepisami, wójt ma obowiązek przygotowywania sprawozdań z gospodarowania odpadami komunalnymi, które są podstawą dla organów nadzoru w celu monitorowania realizacji zadań związanych z odpadami.

W związku z tym w samorządzie apelują do mieszkańców o odpowiedzialne postępowanie z odpadami komunalnymi, w szczególności poprzez segregację odpadów pochodzących z systemu selektywnej zbiórki odpadów. Dane recyklingowe wskazują bowiem, że tylko niewielki procent zgromadzonych selektywnie odpadów plastikowych czy papierowych nadaje się do recyklingu. Stąd konieczność starannego segregowania odpadów, ponieważ brak prawidłowej segregacji może skutkować nałożeniem kar pieniężnych na gminę.

Prawidłowe postępowanie z odpadami komunalnymi to nie tylko obowiązek, ale również szansa na dbałość o nasze środowisko oraz możliwość rozwoju gminy. Stąd zasadny jest apel o aktywne włączenie się mieszkańców w proces selektywnej segregacji odpadów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Malkontent 05.01.2024 03:26
Najprościej będzie zaradzić temu przez zorganizowanie w gminie sortowni śmieci!! Czyli: tak, siak czy owak - zmierza to do nieuchronnego zwiększenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi!! Bo przeciętny "zjadacz chleba" nie ma miejsca w swoim blokowiskowym M2 czy M3 na trzymanie pięciu worków do segregacji!! Za uzasadnione uważam oddzielanie tworzyw sztucznych i metali. A reszta skutecznie rozłoży się na składowisku!!

Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama