Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 11:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miejscowa ludność pamiętała o gwałtach, rabunkach i morderstwach z czasów wojny trzydziestoletniej

Twórcy, badającego lokalną historię, kanału Bunker King zainteresowali się historią cmentarza szwedzkiego w Sławięcicach. Resztki nekropolii, które skrywają mroczną tajemnicę wojny trzydziestoletniej, znajdują się w tutejszych lasach.
  • Źródło: Bunker King
Miejscowa ludność pamiętała o gwałtach, rabunkach i morderstwach z czasów wojny trzydziestoletniej

Wprawdzie brak przekazów o dłuższych pobytach Szwedów w samych Sławięcicach, ale można się domyśleć, ze również położenie mieszkańców wsi było nadzwyczaj ciężkie w całym okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Być może, że doszło w pobliżu wsi do jakiegoś starcia zbrojnego wojsk szwedzkich z oddziałami cesarskimi lub też Szwedów wycieńczyła tu grasująca epidemia, gdyż w lesie miedzy Sławięcicami a Miejscem znajdował się „cmentarz szwedzki", o którym krótko wspomina kronika parafialna. Być może też, że chodziło tu nie tyle o cmentarz szwedzki, ile raczej Duńczyków poleglych w 1626 r. podczas starcia z wojskami Wallensteina. Duńczycy walczyli zaciekle z wojskami cesarskimi nacierającymi od Głubczyc, wycofali się na prawy brzeg Odry, by potem znienacka napaść na oddziały cesarskie. Po zdobyciu Koźla umocnili miasto, wkrótce jednak zostali po zaciętym boju stamtąd wyparci - pisze Karol Jońca w „Dziejach Sławięcic”  

- Gdzie znajduje się ten cmentarz i jakie były jego dalsze losy? - pyta Sławomir Wilkowski z kanału Bunker King.

Reklama

- W 2018 roku postanowiłem znaleźć ślady tej nekropolii z 1626 roku. Podzieliłem las na sektory i po kilku dniach trafiłem na kilka ciekawych miejsc, miedzy innymi starą leśniczówkę, bażanciarnię i kilka innych obiektów. Jednym z nich był niepozorny pagórek na którym moją uwagę zwrócił ciekawy kamień w który wrosło drzewo. Wiedząc, że szukam raczej resztek mauzoleum, które zbudowano w miejscu cmentarza, prawdopodobnie na początku osiemnastego wieku, doszedłem do wniosku, że może być to część tej budowli. W pobliżu kamienia trafiłem na podziemia zbudowane z cegły oraz kilkadziesiąt masywnych, metalowych kółek, które jak sądzę, mogły pochodzić z ogrodzenia lub z jakiejś konstrukcji okalającej grobowiec czy mauzoleum.

- Dlaczego grobowiec lub mauzoleum zostało zniszczone? Jeden z zaprzyjaźnionych historyków stwierdził, że mogło to stać się w 1745 roku lub 1807 podczas zawieruchy wojennej, bo miejscowa ludność pamiętała o gwałtach, rabunkach i morderstwach z czasów wojny trzydziestoletniej - uważa Sławomir Wilkowski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krysta 18.11.2023 12:05
No, to miejscowa ludność ma doskonałą pamięć, a przy tym jest długowieczna jak pamięta okres wojny trzydziestoletniej 😁

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: Przystanek u Franka.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w KoźluAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Jakby chciał skoczyć to nie czekałby na przyjazd służb 🤣😂🤣Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:05Źródło komentarza: Mężczyzna chciał skoczyć do Odry z mostu w Koźlu. Akcja ratunkowa na SzkwaleAutor komentarza: annaTreść komentarza: Super pomysł spróbowałabym zapieksa z kurakiem lub tortillęData dodania komentarza: 2.04.2025, 07:49Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w KoźluAutor komentarza: Cholesterol lipidogramTreść komentarza: To bardzo miłe. Uwielbiam fast fudy z budy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 05:51Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w KoźluAutor komentarza: MorozoskiTreść komentarza: Albo mosty pozamykać, albo Odrę zasypać, żeby się głupot odechciało.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 00:06Źródło komentarza: Mężczyzna chciał skoczyć do Odry z mostu w Koźlu. Akcja ratunkowa na SzkwaleAutor komentarza: RomoTreść komentarza: Jak się nie boją ognia to może konny patrol Straży Pożarnej.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 21:26Źródło komentarza: Strażnicy miejscy w siodle! W Kędzierzynie-Koźlu pojawią się konne patrole
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna