Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 16:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miejscowa ludność pamiętała o gwałtach, rabunkach i morderstwach z czasów wojny trzydziestoletniej

Twórcy, badającego lokalną historię, kanału Bunker King zainteresowali się historią cmentarza szwedzkiego w Sławięcicach. Resztki nekropolii, które skrywają mroczną tajemnicę wojny trzydziestoletniej, znajdują się w tutejszych lasach.
  • Źródło: Bunker King
Miejscowa ludność pamiętała o gwałtach, rabunkach i morderstwach z czasów wojny trzydziestoletniej

Wprawdzie brak przekazów o dłuższych pobytach Szwedów w samych Sławięcicach, ale można się domyśleć, ze również położenie mieszkańców wsi było nadzwyczaj ciężkie w całym okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Być może, że doszło w pobliżu wsi do jakiegoś starcia zbrojnego wojsk szwedzkich z oddziałami cesarskimi lub też Szwedów wycieńczyła tu grasująca epidemia, gdyż w lesie miedzy Sławięcicami a Miejscem znajdował się „cmentarz szwedzki", o którym krótko wspomina kronika parafialna. Być może też, że chodziło tu nie tyle o cmentarz szwedzki, ile raczej Duńczyków poleglych w 1626 r. podczas starcia z wojskami Wallensteina. Duńczycy walczyli zaciekle z wojskami cesarskimi nacierającymi od Głubczyc, wycofali się na prawy brzeg Odry, by potem znienacka napaść na oddziały cesarskie. Po zdobyciu Koźla umocnili miasto, wkrótce jednak zostali po zaciętym boju stamtąd wyparci - pisze Karol Jońca w „Dziejach Sławięcic”  

- Gdzie znajduje się ten cmentarz i jakie były jego dalsze losy? - pyta Sławomir Wilkowski z kanału Bunker King.

- W 2018 roku postanowiłem znaleźć ślady tej nekropolii z 1626 roku. Podzieliłem las na sektory i po kilku dniach trafiłem na kilka ciekawych miejsc, miedzy innymi starą leśniczówkę, bażanciarnię i kilka innych obiektów. Jednym z nich był niepozorny pagórek na którym moją uwagę zwrócił ciekawy kamień w który wrosło drzewo. Wiedząc, że szukam raczej resztek mauzoleum, które zbudowano w miejscu cmentarza, prawdopodobnie na początku osiemnastego wieku, doszedłem do wniosku, że może być to część tej budowli. W pobliżu kamienia trafiłem na podziemia zbudowane z cegły oraz kilkadziesiąt masywnych, metalowych kółek, które jak sądzę, mogły pochodzić z ogrodzenia lub z jakiejś konstrukcji okalającej grobowiec czy mauzoleum.

- Dlaczego grobowiec lub mauzoleum zostało zniszczone? Jeden z zaprzyjaźnionych historyków stwierdził, że mogło to stać się w 1745 roku lub 1807 podczas zawieruchy wojennej, bo miejscowa ludność pamiętała o gwałtach, rabunkach i morderstwach z czasów wojny trzydziestoletniej - uważa Sławomir Wilkowski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krysta 18.11.2023 12:05
No, to miejscowa ludność ma doskonałą pamięć, a przy tym jest długowieczna jak pamięta okres wojny trzydziestoletniej 😁

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna