Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Świątynia zyska blask. Pozostałe zabytki będą musiały poczekać

Gminy naszego powiatu aktywnie działają na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu. Przykładem reński samorząd, który złożył cztery wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Polski Ład" na projekty związane z ochroną i renowacją zabytków. Sukces zaledwie częściowy - dofinansowanie otrzymało jedno z czterech zadań.
Świątynia zyska blask. Pozostałe zabytki będą musiały poczekać
Kościół parafialny w Łężcach

Autor: RP

Warto podkreślić, że program "Polski Ład" otwierał możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe zarówno na obiekty będące własnością samorządu, jak i te, które nie są w jej posiadaniu, ale stanowią ważną część lokalnego dziedzictwa. Gmina Reńska Wieś postanowiła zgłosić wnioski związane z czterema cennymi zabytkami.

Pierwszym z projektów, na który złożono wniosek, dotyczył dostosowania i renowacji dawnego dworca w Długomiłowicach, który ma zostać przekształcony i dostosowany do nowych funkcji. Drugim projektem była renowacja zabytkowej kamienicy w samym sercu Reńskiej Wsi, mająca na celu przywrócenie jej dawnej świetności.

Ciekawym aspektem programu była także możliwość ubiegania się o środki na projekty zabytkowe, które nie są własnością samorządu. W odpowiedzi na prośby lokalnych społeczności, gmina Reńska Wieś złożyła dwa takie wnioski.

Pierwszy z nich dotyczył prac renowacyjnych w Kościele Nawiedzenia NMP w Łężcach (dekanat Koźle). Projekt zakłada renowację klatek schodowych na chór, renowację tynków przedsionka oraz wymianę drzwi. Drugi wniosek dotyczył prac renowacyjnych w zabytkowym dworku w Komornie.

Niestety, z różnych przyczyn, dofinansowanie przyznano jedynie dla projektu w kościele w Łężcach, na łączną kwotę 539 tys. złotych. To znaczący krok naprzód w zachowaniu i renowacji tego wyjątkowego zabytku.

Przed władzami gminy wyzwanie związane z formalnym przekazaniem dotacji i przygotowaniem całego procesu inwestycji.

- Pracujemy nad sposobem realizacji zadania, wyłonienia wykonawcy i montażu finansowego zadania - precyzuje Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

Planowane rozpoczęcie prac przewidziane jest na rok 2024. To okazja do kontynuacji prac nad zachowaniem i ochroną dziedzictwa kulturowego tego regionu.

- Jako gmina złożyliśmy dwa, niezwykle ważne dla nas, wnioski w tym naborze: na rewitalizację dworca kolejowego w Długomiłowicach i jednej z "kamienic" komunalnych w Reńskiej Wsi - mówi wójt Kandziora. - W budynku dworca miały powstać dwa mieszkania dla rodzin, oraz "klub sołecki" jako miejsce aktywności społecznej. Jeśli chodzi o budynek w Reńskiej Wsi, to obecnie mieszkają tam trzy rodziny, a budynek nadaje się do kapitalnego remontu. I to były nasze priorytety. Niestety te wnioski nie otrzymały dofinansowania. Otrzymał je za to wniosek parafii w Łężcach, która niejako "za pośrednictwem" gminy też mogła zawnioskować o środki - dodaje.

Zapytany o to, czy jest zaskoczony wynikami naboru, odpowiada, że nie do końca. Tak argumentuje włodarz: - Zarówno w pierwszym, jak i tym drugim naborze ok. 98 proc. środków popłynęło właśnie na obiekty kościelne, gdzie gmina jest w sumie tylko "pośrednikiem", choć bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność za właściwie wydatkowanie tych środków.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama