Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:07
Reklama
Reklama
Reklama

Świątynia zyska blask. Pozostałe zabytki będą musiały poczekać

Gminy naszego powiatu aktywnie działają na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu. Przykładem reński samorząd, który złożył cztery wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Polski Ład" na projekty związane z ochroną i renowacją zabytków. Sukces zaledwie częściowy - dofinansowanie otrzymało jedno z czterech zadań.
Świątynia zyska blask. Pozostałe zabytki będą musiały poczekać
Kościół parafialny w Łężcach

Autor: RP

Warto podkreślić, że program "Polski Ład" otwierał możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe zarówno na obiekty będące własnością samorządu, jak i te, które nie są w jej posiadaniu, ale stanowią ważną część lokalnego dziedzictwa. Gmina Reńska Wieś postanowiła zgłosić wnioski związane z czterema cennymi zabytkami.

Pierwszym z projektów, na który złożono wniosek, dotyczył dostosowania i renowacji dawnego dworca w Długomiłowicach, który ma zostać przekształcony i dostosowany do nowych funkcji. Drugim projektem była renowacja zabytkowej kamienicy w samym sercu Reńskiej Wsi, mająca na celu przywrócenie jej dawnej świetności.

Ciekawym aspektem programu była także możliwość ubiegania się o środki na projekty zabytkowe, które nie są własnością samorządu. W odpowiedzi na prośby lokalnych społeczności, gmina Reńska Wieś złożyła dwa takie wnioski.

Pierwszy z nich dotyczył prac renowacyjnych w Kościele Nawiedzenia NMP w Łężcach (dekanat Koźle). Projekt zakłada renowację klatek schodowych na chór, renowację tynków przedsionka oraz wymianę drzwi. Drugi wniosek dotyczył prac renowacyjnych w zabytkowym dworku w Komornie.

Niestety, z różnych przyczyn, dofinansowanie przyznano jedynie dla projektu w kościele w Łężcach, na łączną kwotę 539 tys. złotych. To znaczący krok naprzód w zachowaniu i renowacji tego wyjątkowego zabytku.

Przed władzami gminy wyzwanie związane z formalnym przekazaniem dotacji i przygotowaniem całego procesu inwestycji.

- Pracujemy nad sposobem realizacji zadania, wyłonienia wykonawcy i montażu finansowego zadania - precyzuje Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

Planowane rozpoczęcie prac przewidziane jest na rok 2024. To okazja do kontynuacji prac nad zachowaniem i ochroną dziedzictwa kulturowego tego regionu.

- Jako gmina złożyliśmy dwa, niezwykle ważne dla nas, wnioski w tym naborze: na rewitalizację dworca kolejowego w Długomiłowicach i jednej z "kamienic" komunalnych w Reńskiej Wsi - mówi wójt Kandziora. - W budynku dworca miały powstać dwa mieszkania dla rodzin, oraz "klub sołecki" jako miejsce aktywności społecznej. Jeśli chodzi o budynek w Reńskiej Wsi, to obecnie mieszkają tam trzy rodziny, a budynek nadaje się do kapitalnego remontu. I to były nasze priorytety. Niestety te wnioski nie otrzymały dofinansowania. Otrzymał je za to wniosek parafii w Łężcach, która niejako "za pośrednictwem" gminy też mogła zawnioskować o środki - dodaje.

Zapytany o to, czy jest zaskoczony wynikami naboru, odpowiada, że nie do końca. Tak argumentuje włodarz: - Zarówno w pierwszym, jak i tym drugim naborze ok. 98 proc. środków popłynęło właśnie na obiekty kościelne, gdzie gmina jest w sumie tylko "pośrednikiem", choć bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność za właściwie wydatkowanie tych środków.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: marekTreść komentarza: Co tu dużo mówić, ochrona w tym sklepie inteligencją nie grzeszy a kasjerki są bardzo niemiłe dla klientów i wynoszą towar dla znajomych - ten, który w promocyjnych cenach ma trafić do klientów. Ponowie poczuli, że mają władzę. Powinni stracić robotę po tym co zrobili. Personel też do wymiany, tylko kilka Pań tam jest miłychData dodania komentarza: 25.11.2024, 00:17Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: gibaTreść komentarza: Co tam musztarda, kiełbasa jest ważniejsza. A jak nasi słabo skaczą, to i tak nic nie smakuje.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 23:42Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: 0,038 jeśli już, a ważniejsza to ekipa wykonująca ocieplenie, po termowizji nie było żadnych uwag do wykonawcyData dodania komentarza: 24.11.2024, 21:08Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: tyTreść komentarza: Nie wolno zostawiać. Zabrać do pomieszczenia, dać pić, jeść, a potem grabie czy miotłę do ręki, liści sporo, śnieg jest. A może straż miejska czy policja pochodzą, popatrzą?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 17:53Źródło komentarza: Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem. Gdzie po pomoc?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Grubość styropianu nie znaczy że będzie ciepło nikt nie pamięta o lambdzieData dodania komentarza: 24.11.2024, 16:02Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: olaTreść komentarza: Lepiej się sam lecz, bo coś twoje tabletki nie działająData dodania komentarza: 24.11.2024, 16:02Źródło komentarza: Dziękujemy za dar krwi. Uroczysta msza i mobilny punkt na Osiedlu Piastów. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna