Akcja HatNotHatePL (czyli w wolnym tłumaczeniu „Czapka zamiast nienawiści”) jest wzorowana na amerykańskiej kampanii NGO o tej samej nazwie, którą zainicjowała Shira Blumenthal. HatNotHate trwa od 2018 roku. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia podejmują wysiłki na rzecz walki z przemocą, hejtem, nienawiścią i zastraszaniem. Jej kędzierzyńsko-kozielscy orędownicy zachęcają ludzi do tworzenia, noszenia i publikowania ręcznie robionych niebieskich czapek.
Do akcji włączyły się m.in. dwie kędzierzyńsko-kozielskie podstawówki: PSP nr 9 oraz PSP nr 10, jak również Zespół Szkół Technicznych w Lubsku. Uczniowie tych placówek oświatowych, a także wolontariusze przez wiele miesięcy wykonywali ręcznie niebieskie czapki, stanowiące symbol kampanii.
- Zakupiliśmy obręcze i włóczkę, dla uczniów którzy dali z siebie wszystko. Ponadto w roku szkolnym 2022/2023 prowadziliśmy lekcje edukacyjne przeciwko przemocy i hejtowi zarówno w sieci, jak i w świecie realnym, chociażby w szkołach. Lekcje te będą kontynuowane w kolejnych latach - zapowiada Aleksandra Dronia z Kędzierzyna-Koźla, reprezentująca Fundację Wychowanie dla pokoju, która bardzo mocno zaangażowała się w kampanię HatNotHatePolska. - Nieustannie dostrzegamy potrzebę przypominania i mówienia o tym jak ważna jest życzliwość, jak ustrzec się przed hejtem w internecie, jak ważna jest wspólnota i - patrząc na naszą wschodnią granicę - pokój na świecie.
Nasza rozmówczyni od samego początku zachęcała do pomocy i przyłączenia się do akcji wszystkich, którzy potrafią dziergać lub robić na szydełku. Teraz nadszedł czas podsumowań.
Już 2 października 2023 z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy zaplanowaliśmy wielki finał. O godzinie 10.00 z Parku Orderu Uśmiechu w Kędzierzynie-Koźlu wyruszy marsz przeciwko przemocy. Idziemy do Hali Sportowej „Śródmieście”. Tam odbędzie się krótki występ artystyczny i może coś jeszcze, ale to póki co niespodzianka. Mamy komplet czapek dla uczniów klas II-VIII z obu kędzierzyńsko-kozielskich podstawówek, które wzięły udział w akcji, jak również dla nauczycieli i zaproszonych gości, w tym dla pani prezydent Kędzierzyna-Koźla, która objęła akcję honorowym patronatem. Naszą akcję wsparł również najlepszy sklep z włóczką, czyli „Kokonki” - szczególnie przy poszukiwaniu wolontariuszy do dziergania czapek. W efekcie mamy czapki z całej Polski - dodaje Aleksandra Dronia.
Każdy, nawet dziś, może włączyć się w tę szczytną akcję i pomóc wykonać niebieską czapkę, wysyłając ją następnie na adres: Fundacja Wychowanie dla pokoju, ul. Przyjaźni 38, 47-225 Kędzierzyn-Koźle. Można też udzielić wsparcia finansowego wpłacając przynajmniej niewielkie kwoty na konto Fundacji Wychowanie dla pokoju z dopiskiem „darowizna na HatNotHate”. Włóczka na jedną czapkę to tylko 15 zł, obręcz dziewiarska do wykonania czapki to 20 zł.
Numer konta do wpłat (BNP Paribas) 23 1600 1462 1871 1018 3000 0001
Napisz komentarz
Komentarze