Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców. Ranking otwierają: Katowice (19,3 zdarzeń na 1000 mieszkańców), Chełm (18,7), Słupsk (17,4), Kielce (17,3) oraz Częstochowa (17).
Kędzierzyn-Koźle zajął 48. miejsce, podobnie jak Biała Podlaska, Włocławek i Głogów. W badanym okresie wynik ten był najlepszy spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miast województwa opolskiego. Do przygotowania listy wykorzystano dane z systemu ewidencji wypadków i kolizji.
W 627 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Kędzierzynie-Koźlu, zginęły 2 osoby, a 21 osób zostało rannych. Kierowcy z naszego miasta spowodowali najwięcej kolizji i wypadków podczas wykonywania manewru cofania (takich zdarzeń było 119 – 19% wszystkich zdarzeń w tym mieście) oraz w wyniku nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu (odpowiednio 116 – 18,5% zdarzeń). Najbardziej niebezpiecznym punktem miasta okazała ul. Kozielska (57 kolizji i wypadków).
Dla porównania, w stolicy województwa opolskiego, odnotowano ponad trzy razy więcej kolizji i wypadków drogowych niż w Kędzierzynie-Koźlu. Po uwzględnieniu liczby mieszkańców Opole znalazło się na wysokiej 6. pozycji (16,9 zdarzenia na 1000 mieszkańców).
- Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klienta - wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
Napisz komentarz
Komentarze