Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otwarto PSZOK dla mieszkańców gminy Pawłowiczki. ZDJĘCIA

Oficjalnie oddano do użytku, zlokalizowany tuż za Pawłowiczkami, punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Będzie on otwarty cztery dni w tygodniu.
Otwarto PSZOK dla mieszkańców gminy Pawłowiczki. ZDJĘCIA
Od lewej: wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon, przewodniczący Rady Gminy Pawłowiczki Przemysław Malinka i przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region" Karina Kacperczyk

Autor: W

W otwarciu zlokalizowanego tuż za Pawłowiczkach PSZOK-u (ul. Wyzwolenia 101) wzięli udział m.in.: przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region" Karina Kacperczyk, a także wójtowie gmin: Pawłowiczki - Jerzy Treffon, Polska Cerekiew - Piotr Kanzy i Reńska Wieś - Tomasz Kandziora.

Podkreślano ważną rolę nowo powstałego punktu. Mieszkańcy gminy Pawłowiczki mogą blisko miejsca swojego zamieszkania pozbyć się wytworzonych przez siebie dodatkowych odpadów.

W przekonaniu wójta Jerzego Treffona nowy PSZOK będzie dostępny na tyle często (cztery dni w tygodniu), aby sprostać potrzebom mieszkańców. Uwzględniając jednak rozległość kierowanej przez siebie gminy - składa się ona z 23 miejscowości - zwraca włodarz uwagę na potrzebę stworzenia w niej w niedalekiej przyszłości drugiego PSZOK-u.

Nowy punkt znajduje się w miejscu, w którym w przeszłości przez około cztery dekady funkcjonowało składowisko odpadów. Znajduje się on z dala od zabudowań mieszkalnych, co minimalizuje ewentualne niedogodności związane z zapachami pochodzącymi z bioodpadów, a obecność dodatkowej drogi ułatwiać będzie mieszkańcom oczekiwanie w przypadku ewentualnej kolejki chętnych do pozbycia się odpadów w jednym czasie.

Jedynym kosztem mieszkańca będzie dojazd do tego miejsca - podkreśla wójt Treffon.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł przeszło 1,5 mln zł, z czego 85 proc. stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Zadanie zostało zrealizowane przez gminę Pawłowiczki i Związek Międzygminny „Czysty Region” i współfinansowane z RPO WO 2014-2020.

PSZOK to miejsce, w którym mieszkańcy pozostawiają nadmiar odpadów komunalnych selekcjonowanych. Ciekawe jest to, że w ramach uiszczonej opłaty za odbiór śmieci mieszkańcy mogą pozostawić tu praktycznie każde odpady. Tylko dwie frakcje są limitowane - gruz i opony - przypomina przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region" Karina Kacperczyk.

Warto dodać, że w punkcie funkcjonuje przeszklone pomieszczenie, w którym mieszkańcy mogą zostawiać wciąż działające przedmioty, jak np. zabawki, rowery czy meble, które mogą się przydać komuś innemu.

O tym, że PSZOK dobrze sprawdza się w jego samorządzie, przekonuje wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora.

Rzeczywiście, są to miejsca bardzo potrzebne. My to widzimy po naszej gminie, po kilku miesiącach działania PSZOK-u Długomiłowicach. To miejsce jest oblegane, szczególnie w soboty. Coś, co zaobserwowaliśmy - nie wiem, czy to przypadek, czy rzeczywiście jest to związane z PSZOK-iem - odkąd działa punkt w Długomiłowicach, nie znajduje się już w rowach tak wielu śmieci. Zdarzają się jeszcze tylko opony rolnicze - precyzuje włodarz gminy Reńska Wieś. 

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Pawłowiczkach działa we wtorki i piątki w godzinach 13:00-17:00, w czwartki w godz. 8:00-13:00 i w każdą sobotę w godz. 9:00-14:00.

Na 31 sierpnia Związek Międzygminny "Czysty Region" zaplanował otwarcie PSZOK-u w gminie Ujazd. Trzy gminy zrzeszone w związku nie posiadają jeszcze swojego punktu: Kędzierzyn-Koźle, Cisek i Polska Cerekiew.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama