W otwarciu zlokalizowanego tuż za Pawłowiczkach PSZOK-u (ul. Wyzwolenia 101) wzięli udział m.in.: przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region" Karina Kacperczyk, a także wójtowie gmin: Pawłowiczki - Jerzy Treffon, Polska Cerekiew - Piotr Kanzy i Reńska Wieś - Tomasz Kandziora.
Podkreślano ważną rolę nowo powstałego punktu. Mieszkańcy gminy Pawłowiczki mogą blisko miejsca swojego zamieszkania pozbyć się wytworzonych przez siebie dodatkowych odpadów.
W przekonaniu wójta Jerzego Treffona nowy PSZOK będzie dostępny na tyle często (cztery dni w tygodniu), aby sprostać potrzebom mieszkańców. Uwzględniając jednak rozległość kierowanej przez siebie gminy - składa się ona z 23 miejscowości - zwraca włodarz uwagę na potrzebę stworzenia w niej w niedalekiej przyszłości drugiego PSZOK-u.
Nowy punkt znajduje się w miejscu, w którym w przeszłości przez około cztery dekady funkcjonowało składowisko odpadów. Znajduje się on z dala od zabudowań mieszkalnych, co minimalizuje ewentualne niedogodności związane z zapachami pochodzącymi z bioodpadów, a obecność dodatkowej drogi ułatwiać będzie mieszkańcom oczekiwanie w przypadku ewentualnej kolejki chętnych do pozbycia się odpadów w jednym czasie.
Jedynym kosztem mieszkańca będzie dojazd do tego miejsca - podkreśla wójt Treffon.
Koszt przedsięwzięcia wyniósł przeszło 1,5 mln zł, z czego 85 proc. stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Zadanie zostało zrealizowane przez gminę Pawłowiczki i Związek Międzygminny „Czysty Region” i współfinansowane z RPO WO 2014-2020.
PSZOK to miejsce, w którym mieszkańcy pozostawiają nadmiar odpadów komunalnych selekcjonowanych. Ciekawe jest to, że w ramach uiszczonej opłaty za odbiór śmieci mieszkańcy mogą pozostawić tu praktycznie każde odpady. Tylko dwie frakcje są limitowane - gruz i opony - przypomina przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region" Karina Kacperczyk.
Warto dodać, że w punkcie funkcjonuje przeszklone pomieszczenie, w którym mieszkańcy mogą zostawiać wciąż działające przedmioty, jak np. zabawki, rowery czy meble, które mogą się przydać komuś innemu.
O tym, że PSZOK dobrze sprawdza się w jego samorządzie, przekonuje wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora.
Rzeczywiście, są to miejsca bardzo potrzebne. My to widzimy po naszej gminie, po kilku miesiącach działania PSZOK-u Długomiłowicach. To miejsce jest oblegane, szczególnie w soboty. Coś, co zaobserwowaliśmy - nie wiem, czy to przypadek, czy rzeczywiście jest to związane z PSZOK-iem - odkąd działa punkt w Długomiłowicach, nie znajduje się już w rowach tak wielu śmieci. Zdarzają się jeszcze tylko opony rolnicze - precyzuje włodarz gminy Reńska Wieś.
Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Pawłowiczkach działa we wtorki i piątki w godzinach 13:00-17:00, w czwartki w godz. 8:00-13:00 i w każdą sobotę w godz. 9:00-14:00.
Na 31 sierpnia Związek Międzygminny "Czysty Region" zaplanował otwarcie PSZOK-u w gminie Ujazd. Trzy gminy zrzeszone w związku nie posiadają jeszcze swojego punktu: Kędzierzyn-Koźle, Cisek i Polska Cerekiew.
Napisz komentarz
Komentarze