Policyjna akcja
Policjanci będą dokonywać pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Jak wynika z policyjnych statystyk to właśnie prędkość jest przyczyną poważnych wypadków drogowych, w których ginie najwięcej osób.
Przypominamy, że w Polsce obowiązują następujące limity prędkości: obszar zabudowany – 50 km/h; strefy zamieszkania – 20 km/h; poza obszarem zabudowanym: droga jednojezdniowa – 90 km/h, droga dwujezdniowa – 100 km/h.
Drogi ekspresowe: droga jednojezdniowa – 100 km/h, droga dwujezdniowa – 120 km/h, autostrady – 140 km/h
Szczegółowe uregulowania znajdują się w art. 20 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
W akcję włączą się również policyjne grupy SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach i eliminowanie z ruchu kierowców rażąco naruszających przepisy.
Akcja kontrolno-prewencyjna ma charakter międzynarodowy, co oznacza, że kontroli możemy spodziewać się również w wielu innych krajach.
Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do obowiązujących limitów prędkości, natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.
Napisz komentarz
Komentarze