Reklama
czwartek, 5 grudnia 2024 01:20
Reklama
Reklama
Reklama

Jestem wdzięczny! Podsumowanie poselskie Ryszarda Wilczyńskiego

Jestem wdzięczny Pani, Panu, że poświęca mi chwilę uwagi. Myśląc, „Szczęśliwej Polski już czas”, jesteśmy po tej samej stronie: obywatelskiej, demokratycznej i wolnościowej. Nasz udział w wyborach ma temu pomóc. Tego potrzebujemy, taką mamy powinność. Stoimy przed szansą, którą trzeba wykorzystać!
Jestem wdzięczny! Podsumowanie poselskie Ryszarda Wilczyńskiego

To, kim jestem i co potrafię, wyniosłem z domu, ze szkoły i uczelni, działalności w opozycji antykomunistycznej, zaangażowania w odradzanie i rozwój samo-rządu (gminy, powiatu, województwa), a w jego ramach z pracy na rzecz mieszkańców. Szczególnie ważny dla Opolszczyzny i kraju okazał się Opolski Program Odnowy Wsi, który tworzyłem i rozwijałem od roku 1997. Jestem dumny kiedy uczestnicy tego programu mówią o mnie: „Ojciec odnowy wsi w Polsce”. Osiem lat (2007-2015) w roli wojewody opolskiego, kiedy trzeba było się mierzyć ze skutkami kryzysu finansowego oraz zarządzać  i nieść pomoc w klęskach żywiołowych, stanowiło prawdziwy sprawdzian i zdany test zaufania ze strony Premiera Donalda Tuska oraz przydatności dla państwa i społeczności mieszkańców Opolszczyzny. 

Z administracji rządowej w województwie stworzyłem zespół fachowych i przyjaznych obywatelom ludzi. Jako poseł opozycji, gdy wszystkie propozycje były i są przez rządzący PiS z definicji odrzucane (np. opracowane przeze mnie  projekty ustaw) , mogłem wykorzystać zaledwie ułamek swych możliwości. Po wyborach , gdy władzę utraci PiS, a rząd współtworzony przez Koalicje Obywatelską  będzie naprawiać kraj, najzwyczajniej się przydam:  swą wiedzą i doświadczeniem samorządowym, państwowym i działaniem na rzecz lokalnych wspólnot.

Swą obecność w Sejmie wykorzystałem na mówienie prawdy o problemach, obnażanie kłamstw, a nade wszystko przedstawianie konstruktywnych pro-pozycji. Kończę kadencję w poczuciu wywiązania się z obowiązków poselskich, ale przede wszystkim z pakietem wiedzy i rozwiązań. Nowy rząd Koalicji Obywatelskiej i jej koalicjantów wykorzysta je, by Polskę lokalną uczynić  lepszym miejscem zamieszkania, pracy, wypoczynku i wzajemnego wsparcia. Część tych propozycji przyniesie bezpośrednią korzyść, część korzyść wspólną, wszystkie przyczynią się do wykorzystywania szans, jakie niosą z sobą uczciwy rząd i wolne, obywatelskie społeczeństwo.

Merytoryczny, zdecydowany głos

Konkrety, fakty, dobre diagnozy i pro-pozycje to „moje klimaty”. Gdy trzeba ostro, jest ostro, ale jako poseł staram trzymać się merytoryki. Okazji do boju z PiS-em aż nadto dostarczają zawłaszczone media regionalne i TVPinfo.

Od początku pracy poselskiej w 2015 r. miałem 400 wystąpień na sali sejmowej oraz setki wypowiedzi na posiedzeniach komisji sejmowych i zespołów parlamentarnych. To dorobek zdecydowanie powyżej średniej. Należy jeszcze dodać 120 interpelacji i zapytań oraz zapytań w sprawach bieżących, a także pozyskiwanie 25 opinii prawnych i analiz Biura Analiz Sejmowych.

Zgłosiłem projekty ustaw: nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim – tak jak w  poprzedniej kadencji zostały one zatrzymane przez marszałek Sejmu w „zamrażarce sejmowej”.

Świadectwem merytorycznego zaangażowania jest równoczesna praca w 3 komisjach sejmowych (zwykle poseł jest członkiem dwóch komisji). W tej kadencji są to komisje:

  • Administracji i Spraw Wewnętrznych
  • Kontroli Państwowej
  • Samorządu Terytorialnego (od 2021); Rolnictwa i Rozwoju Wsi (2019-2021)

Klub Koalicji Obywatelskiej

Klub (jestem w składzie jego Prezydium) zleca mi prezentowanie stanowisk Koalicji Obywatelskiej do corocznych sprawozdań Najwyższej Izby Kontroli oraz niektórych projektów ustaw dot. samorządu terytorialnego, służby publicznej, administracji. 

Klub dysponuje moimi propozycjami programowymi na rzecz rozwoju wsi, wzmocnienia sołectw i funkcjonowania społeczności lokalnych, wykorzystania sprawdzonych w Europie rozwiązań odnowy wsi i rewitalizacji dla przeciwdziałania marginalizacji i wyludnieniu obszarów odległych od większych miast.

Praca w Klubie to także udział w formalnych posiedzeniach i w spotkaniach z wyborcami na terenie kraju - w tym roku z przewodniczącym Donaldem Tuskiem w ramach akcji #TuJestPrzyszłość. 

Klub desygnował mnie do składu Rady Służby Publicznej (to 9 osobowe ciało doradcze Premiera) w roli  przedstawiciela opozycji parlamentarnej. Jest to dla mnie wyróżnienie potwierdzające uzyskaną wiedzę i doświadczenie wyniesione z pełnienia funkcji wojewody opolskiego.

 

Wiedza i rozpoznawanie problemów, tworzenie zbioru rozwiązań to pola efektywnego wykorzystania mandatu, w sytuacji bycia w opozycji.

W tym celu pozyskuję opinie Biura Analiz Sejmowych oraz informacje przedkładane komisjom sejmowym. Szczególnie cenne są wyniki kontroli NIK, do których, będąc w składzie komisji Kontroli Państwowej, mam szeroki wgląd. Informacje uzyskuję też „na zamówienie”, jako efekt zgłoszenia tematu do planu pracy komisji. Współpracuję z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie przemian obszarów wiejskich w Polsce, co daje mi cenną możliwość wglądu, i osobistego wkładu w naukę.

Region, kraj, Europa

Za samorząd województwa opolskiego odpowiada koalicja  Platformy Obywatelskiej i Mniejszości  Niemieckiej. Dlatego możliwe jest współdziałanie z marszałkiem województwa i Urzędem Marszałkowskim co do przebudowy dróg wojewódzkich, zieleni przydrożnej, ochrony przyrody w regionie i kontynuacji Opolskiego Programu Odnowy Wsi. Kolejną kadencję przewodniczę Radzie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

Z Polską Siecią Odnowy i Rozwoju Wsi (ogólnopolskie stowarzyszenie gmin z udziałem opolskich gmin: Gogolin, Jemielnica, Strzelce Opolskie, Popielów), której istnienie zainicjowałem ponad 10 lat temu, rozwijam projekt Sieci Najciekawszych Wsi i Miejsc Ciekawych. Ubiegłoroczna konferencja w Gogolinie poświęcona 25-leciu odnowy wsi w Polsce była owocem współpracy samorządu województwa i gmin stowarzyszenia. 

Dla Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów jestem partnerem w staraniach o upodmiotowienie sołectwa i wzmo-cnienie roli sołtysa, czego wyrazem są konferencje organizowane w Senacie podczas uroczystości  nadania tytułu „Sołtys Roku”.

Jako wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy Wsi ARGE biorę udział w pracach tej organizacji, m in. na rzecz międzynarodowej rywalizacji polskich gmin o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. 

Obrona niezależności Najwyższej Izby Kontroli

Zajmowały mnie codzienne, ludzkie problemy. Budziło sprzeciw dewasto-wanie państwa  przez rządy PiS.

Pandemia Covid 19, zapaść demograficzna i kryzys energetyczny po napaści Rosji na Ukrainę jeszcze to wyostrzyły. Rządzący, niszcząc sądownictwo i kluczowe instytucje państwowe, czyniąc wroga z Unii Europejskiej i Niemiec – naszego głównego partnera i sąsiada, są groźni – zabierają nam przyszłość! 

Postępuje łupienia państwa i trwa niekończąca się seria afer na nie-wyobrażalną skalę. Tysiące posad, milionowe gaże i granty dla swoich to codzienny łup tzw. Zjednoczonej Prawicy. Najwyższa Izba Kontroli, wg. Konstytucji RP podległa Sejmowi, jest solą w oku dla obozu PiS. Obnaża 

tę patologię i reaguje na nią systemem kontroli planowanych i doraźnych.  Komisja Kontroli Państwowej, w której PiS ma większość, jest używana do walki z NIK. 

Dlatego dla mnie, opozycyjnego członka tej Komisji, tak ważna była i jest obrona niezależności Najwyższej Izby Kontroli, przeciwstawianie się deprecjonowaniu wyników oraz niszczeniu podstaw jej działania. Prezes NIK docenił to w sposób następujący:

„Pragnę z całego serca podziękować Panu Posłowi (…). 

Dzięki państwowej postawie osób takich jak Pan nie tylko wierzymy, że uda się zachować niezależność Izby, ale także jesteśmy pełni motywacji, by działać dalej.

Zapamiętałem w szczególności świadectwo Pana Posła na temat najwyższych kompetencji i wartości przedstawionych przez Izbę kandydatów do Kolegium Najwyższej Izby Kontroli. 

Bardzo dziękuję za troskę Pana Posła o poszanowanie powagi konstytucyjnego organu, jakim jest Najwyższa Izba Kontroli.”

(z pisma Prezesa NIK M. Banasia z dnia 6 października 2021)

Edukacja obywatelska to jedno z najistotniejszych wyzwań. Daje młodym ludziom wiarę we własne siły i poczucie sprawczości, angażuje w sprawy współczesnego świata i środowiska lokalnego. 

Z przyjemnością i satysfakcją traktowałem zapoznawanie młodych ludzi z funkcjonowaniem państwa - w tym Sejmu RP. Wielu uczniów, głównie z małych szkół wiejskich, zwiedziło Sejm i przy okazji Starówkę Warszawy. To cenne, gdyż niemal połowa uczestników tych wizyt była w stolicy po raz pierwszy.

 

Nie sposób przedstawić wszystkich tematów pracy poselskiej i wejść w szczegóły. Tylko hasłowo je tu wymieniam i podaję kilka cytatów:

  • zadłużanie państwa, zniszczenie budżetu jako podstawy finansów państwa

„By sfinansować swoją rozrzutną politykę PiS potrzebuje dwóch budżetów, tego ustalanego w ustawie budżetowej i tego zewnętrznego, nieoficjalnego, nierozliczanego. (…) zadłużyliście kraj do granic możliwości. (…) Przyniesienie projektu ustawy, który nie mówi, ile jeszcze pożyczycie(…) w tym roku, to bezczelność”

(66 posiedzenie Sejmu, 16 listopada 2022 r.)

  • konflikty z Unią Europejską, brak środków z KPO, kary za łamanie praworządności,

„Obrzydzacie Unię Europejską Polakom. Przyzwyczajacie ich do tego, że można sobie poradzić bez UE. To są właśnie kamienie milowe do wyjścia z Unii (…)”

(64 posiedzenie Sejmu, 28 października 2022 r.)

  • Inflacja i drożyzna

„Co PiS ma do powiedzenia pani Irenie z gminy Dąbrowa, samotnej osobie, która ma z KRUS tysiąc zł na miesiąc? Tej zimy, gdyby nie czujność sąsiadów i pomoc miejscowego OPS, umarłaby z głodu,  nie stać ją nawet na tonę węgla”

(46 posiedzenie Sejmu, 13 stycznia 2022)

  • ofiary (nadumieralność Polaków) w pandemii Covid 19, sytuacja szpitali covidowych, • zapaść demograficzna, • demograficzna porażka „500 +”

„Demografia nie Cyganka, prawdę  powie. Prawdę o umajonym plusami państwie PiS, gdzie wszystko jest na plus. Ale dlaczego demografia jest na katastrofalny minus? W 2 lata Polska skurczyła się o 300 tys. ludzi. (…) Urodziło się zaledwie, najniższy wynik po wojnie, 

331 tys.(…) Cały program 500+ to demograficznie ledwie 50 tys. (…)  urodzeń ponad prognozę. Demograficznie - katastrofa.”

(48 posiedzenie Sejmu,  09-lutego 2022)

UWAGA!: W 2022 urodziło się zaledwie 302 tys. dzieci, rok 2023 będzie jeszcze gorszy

  • braki i koszty opału dla gospodarstw domowych

W tej ustawie (…) jest wymieniona koza jako urządzenie grzewcze. Rewelacja. Doszliśmy do kozy i zamiast programu ˝Czyste powietrze˝ będzie program „Koza+”.

(…) Wyjaśniam, że z kozy nikt się nie śmieje, a tym bardziej z Polaków, którzy (…)  będą zmuszeni jej używać, bowiem koza jest rozwiązaniem na te czasy, bo albo węgla nie ma, albo pieniądze wystarczą na zakup tony lub dwóch. A koza? Jak to koza - łyknie wszystko. Można ją wstawić w każdy kąt i przynajmniej w jednym pomieszczeniu będzie ciepło.

(59 posiedzenie Sejmu,  20 i 21 lipca 2022)

  • niszczejące zabytki i historyczne centra wsi, • rewitalizacja, • odnowa wsi, • smart village, • przeciwdziałanie wyludnieniu, • silniejsze, zdolne do rozwoju sołectwa i osiedla, • większy fundusz sołecki

„Chodzi o to, żeby sołectwo miało prawo budować plan swojego rozwoju. Miało narzędzia do zrealizowania tego planu. Żeby mogło mieć konto w banku, żeby mogło być beneficjentem, żeby mogło bezpośrednio otrzymywać dotacje i ubiegać się o wsparcie”.

(Posiedzenie klubu KO w Opolu; 28 marca 2023r.)

  • zniesienia barier dla energetyki odnawialnej, klastrów i spółdzielni energetycznych, • zagrożenie przemysłu drzewnego - deficyt i ceny drewna, • pomoc dla dotkniętych pandemią organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą

“Za chwilę wręczę (…) dokument, który mówi o tym, że organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność gospodarczą, nie dostały wsparcia. (…) To wsparcie nie jest przewidziane też w tarczy PFR 2.0. Dlaczego?”

(25 posiedzenie Sejmu, 21 stycznia 2021 r.)

  • bezpieczeństwo ruchu drogowego, • oznaczenie (stosowane w Europie) stref występowania mgieł (masywne karambole) na autostradach i „eskach”, • rozwiązania „smart” dla usprawnienia przewozów autobusowych, • środki państwa na budowę dróg wojewódzkich,

Ważniejsze wypowiedzi, które cechują moją pracę i sylwetkę, na bieżąco prezentuje mój profil Facebook (https://www.facebook.com/wilczynski.ryszard) Zachęcam, by go odwiedzić.

Moją dziedziną i pasją jest LOKALNOŚĆ

– to ona nas łączy. Każdy: w bloku lub kamienicy, na wsi czy w domkach przedmieść, jest „lokalny”. 

Potrzebujemy tego oswojonego MIEJSCA,  przynależności i tożsamości. Dla mnie, w całej już 33 letniej drodze służby publicznej, szczególnie ważne jest funkcjonowanie społeczności lokalnych, samorządność, warunki życia, odnowa wsi i rewitalizacja miast, budowanie wspólnot oraz chronienie i rozwój ich dziedzictwa. Temu powołaniu pozostanę wierny i w nim będę najbardziej użyteczny.

Poselskie zobowiązanie
Zajmowały mnie codzienne, ludzkie problemy. Budziło sprzeciw dewastowanie państwa  przez rządy PiS. Wygrane wybory oznaczają możliwości, których teraz nie ma w opozycji. W oparciu o posiadaną wiedzę, krajowe i zewnętrzne doświadczenia, proponuję PAKIET rozwiązań, który niemal każdemu - czy w mieście, czy na wsi - da bezpośrednie KORZYŚCI. Przyniesie je: 
 

  • tworzenie lokalnych, także sąsiedzkich, wspólnot energetycznych – pełne wykorzystanie i zarabianie na indywidualnych instalacjach fotowoltaicznych;
  • szerszy zakres projektów rewitalizacji - środki dla osób prywatnych na zmianę funkcji budynków i wykorzystanie pustostanów; 
    umocowanie prawne i narzędzia dla rozwoju w gestii sołectw i osiedli - lepsze warunki urządzenia miejsca zamieszkania i szanse życiowe;
  • korekta programu dojazdów autobusowych (finasowanie innowacyjnych rozwiązań) – łatwiejszy, dopasowanych do lokalnych potrzeb, dojazd do szkoły, pracy, ośrodka zdrowia, urzędu; 
  • fundusz sołecki zwiększony i poszerzony o kształtowanie kompetencji cyfrowych  - w gestii mieszkańców narzędzia cyfrowe dla pokonywania problemów bytowych i dostępności usług;
  • narzędzia i fundusze dla samorządów, gwarancje korzystnej zamiany nieruchomości - mieszkania serwisowane i kompleksy mieszkaniowe  dla seniorów.

 

Potrzebujesz pomocy, chcesz pomóc? Zapraszam do współpracy

Biura Poselskie:

  1. Namysłów, Plac Wolności 12 lok. 15
  2. Dobrzeń Wielki ul. Namysłowska 40
  3. Opole ul. Krakowska 31 lok. 1-2

tel. 536-357-556

e-mail: [email protected]

Pobierz podsumowanie poselskie Ryszarda Wilczyńskiego w PDF-ie.


Podziel się

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RobTreść komentarza: Ale mi sensacja hahaha codziennie taki jezdziData dodania komentarza: 4.12.2024, 22:10Źródło komentarza: Najdłuższy pociąg pospieszny w Polsce wjechał na stację w Kędzierzynie-Koźlu. FILMAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Rynek rozświetlony ale kosztem ciemnych uliczek.... Dla przestępców raj tym bardziej że po godz. 15-tej już nie ma policji ani strażników miejskich.....Data dodania komentarza: 4.12.2024, 21:39Źródło komentarza: Rozświetlenie choinki na kozielskim rynku i jarmark świątecznyAutor komentarza: belzebubTreść komentarza: "Kocham Cię, Polsko" jak tylko dorosnę i się wykształce to wyjadę stądData dodania komentarza: 4.12.2024, 21:35Źródło komentarza: Konkurs "Kocham Cię, Polsko" dla uczniów szkół podstawowych. ZDJĘCIAAutor komentarza: AzTreść komentarza: Nie rozumiem słów "nocna rzeźnia" . Wytłumaczycie?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 21:23Źródło komentarza: Najdłuższy pociąg pospieszny w Polsce wjechał na stację w Kędzierzynie-Koźlu. FILMAutor komentarza: NiezadowolonyTreść komentarza: A Kędzierzyn-Koźle stracił bezpośredni dostęp do morza. Komu przeszkadzało, że pociągi tędy jeździły. W Strzelcach opolskich więcej ludzi wsiada czy co. 😡Data dodania komentarza: 4.12.2024, 17:15Źródło komentarza: Nowy rozkład jazdy PKP Intercity dla OpolszczyznyAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Węgiel Węgiel jeszcze raz Węgiel nasze dobro narodowe wystarczy założyć filtry na komin opatentowane przez Polaków a ta ekologia to bzdury zobaczymy przy minus30 jak szybko wrócimy do teadycjiData dodania komentarza: 4.12.2024, 16:19Źródło komentarza: Ekologiczne ogrzewanie w praktyce, czyli wygoda, oszczędności i troska o czyste powietrze
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna