Początki kędzierzyńskiej siatkówki sięgają lat 50. i związane są z klubem Unia Kędzierzyn. Później sekcja na kilka lat trafiła do Kolejarza, a w 1968 roku powstał Międzyzakładowy Klub Sportowy Chemik Kędzierzyn. Wraz z upadkiem tego wielosekcyjnego klubu na początku w 1994 roku, za sprawą Kazimierza Pietrzyka, powołano do życia nowy twór sportowy pod nazwą KS Mostostal Zabrze w Kędzierzynie-Koźlu. W 1995 roku drużyna awansowała do serii A pierwszej ligi, a w już w sezonie 1997/1998 wywalczyła mistrzostwo Polski. Później były kolejne sukcesy na arenach krajowych i europejskich. W międzyczasie nastąpiła zmiana nazwy na Mostostal-Azoty, aż w końcu na ZAKSA. Kibice doskonale znają największe osiągnięcia siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla w tym te najważniejsze, czyli trzykrotne zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Już niedługo mieszkańcy naszego miasta, jak i miłośnicy sportu z całej Polski, będą mogli poznać historię kędzierzyńskiej siatkówki.
Jakiś czas temu Kazimierz i Wanda Pietrzyk, którzy kierowali klubem przez długi czas, przekazali miastu nagromadzone przez lata trofea, koszulki, zdjęcia i wiele innych pamiątek. Portal Lokalna24 pisał o tej inicjatywie, jako pierwszy:
Kolekcja jest tak duża, że powstanie z nich stała ekspozycja w hali "Azoty". Zbiory zostały zinwentaryzowane. Zaangażowały się w to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej.
- Przekazanie zbiorów przez państwa Pietrzyk stało się przyczynkiem do takiego pomysłu, aby zrobić ekspozycję, która będzie dotyczyła historii kędzierzyńskiej siatkówki. To w naszym mieście coś więcej, niż dyscyplina sportu. To styl życia. Prawie każdy z nas miał do czynienia z siatkówką, albo ją trenował, albo chodził na mecze. Jednak niewielu już jest kibiców, którzy pamiętają czasy Mostostalu 4, Chemika, a nawet Mostostalu-Azoty. Ta wystawa będzie o tym przypominała - zapowiada Tomasz Radłowski, zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla.
W holu głównym hali przy ul. Mostowej prowadzone są prace mające dostosować to miejsce pod ekspozycje. Staną tam gabloty na liczne eksponaty. Później dojdą też elementy multimedialne.
- Nie chcemy jeszcze wszystkiego zdradzać, aby to była też jakaś niespodzianka dla tych, którzy odwiedzą ekspozycję. Powiem tylko, że przerobiliśmy prawie 100 kaset VHS, które trzeba było zdigitalizować i będzie je można oglądać w specjalnych kioskach multimedialnych. Nie zabraknie pucharów, medali, archiwalnych zdjęć, koszulek i wielu innych pamiątek, dzięki którym będzie można się delektować tą historią - dodał Tomasz Radłowski.
To swoiste muzeum kędzierzyńskiej siatkówki zostanie otwarte w lutym przyszłego roku, jeszcze w trakcie obecnego sezonu rozgrywek PlusLigi. Przy okazji apelujemy do kibiców, którzy mają różne pamiątki związane z ZAKSĄ, Mostostalem, Chemikiem, a może nawet Unią, o to, aby udostępnili je do tworzonej ekspozycji.
Napisz komentarz
Komentarze