Akcja skierowana była do pracowników spółek Grupy Azoty. Chodzi w nim o zaangażowanie wolontariuszy w realizację pomysłów ekologicznych wpisujących się w ideę „Zielone Azoty”. W tym roku kapituła programu wybrała 14 projektów. Na każdy przeznaczono 6000 złotych. Wśród nich znalazły się dwa, zgłoszone przez pracowników kędzierzyńskiej spółki.
Pierwszy już zrealizowano w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Placówka wzbogaciła się o nowe stojaki na 30 rowerów i 20 hulajnóg, obok których posadzono też nowe drzewka i krzewy.
- Celem projektu było stworzenie parkingu dla rowerów i hulajnóg. Wiele dzieci dojeżdża jednośladami do szkoły i brakowało już miejsc, gdzie można było je bezpiecznie przypiąć. Sami uczniowie zwracali na to uwagę i stąd pomysł, aby powstało takie miejsce - mówi Anna Wilk, liderka projektu, która jest pracownikiem Grupy Azoty ZAK, a jej córka uczy się w PSP nr 1.
- Inicjatywa rodziców była dla nas miłą niespodzianką. Dzięki udziałowi w tej akcji przybyły kolejne miejsca do parkowania jednośladów. Bardzo się przydają, bo wielu naszych uczniów dojeżdża do szkoły na dwóch kółkach. Stojaki pojawiły się u nas już 1 czerwca, więc był to świetny prezent na dzień dziecka. Samej szkoły nie stać na taki wydatek, a dzięki współpracy udało się zrealizować inwestycję - wyjaśnia Katarzyna Czapla, dyrektor PSP nr 1.
Przy okazji przedsięwzięcia zorganizowano konkurs dla uczniów "Jedynki" pod hasłem „Szkoła na dwóch kółkach”, który promował aktywność fizyczną i zasady bezpiecznego poruszania się na jednośladach. Dzieci przygotowywały filmiki, prace plastyczne, a nawet piosenki. Wielki finał konkursu z występami artystycznymi i wręczeniem nagród odbył się 21 czerwca. Pierwsze miejsce zajęła klasa I A, drugie V S, a trzecie II A.
- To już kolejna edycja wolontariatu pracowniczego, który cieszy się sporym zainteresowaniem załogi, a jej przedstawiciele zaskakują nas świetnymi pomysłami. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pierwszy projekt zrealizowany w tym roku, jest pożyteczny dla młodych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i sprawił radość dzieciom - przyznała Estera Antoszczuk z Grupy Azoty ZAK SA.
W ramach wolontariatu pracowniczego Grupy Azoty ZAK jest jeszcze realizowany drugi projekt pod nazwą „Uwolnij książkę” - bookcrossing. Zielone wejście do biblioteki”. Założeniem jest stworzenie zielonego, przyjaznego ekologicznego miejsca dla mieszkańców gminy Bierawa, który będzie zachęcało do korzystania z biblioteki. Elementem podsumowującym projekt będzie stworzenie „domku zewnętrznego” dla książek, gdzie mieszkańcy będą mogli w każdej chwili sięgnąć po książkę w ramach akcji „Uwolnienie książki”.
Napisz komentarz
Komentarze