Reklama
piątek, 22 listopada 2024 23:27
Reklama
Reklama
Reklama

Broń palna w „Budowlance”. Frajda szczególnie dla chłopaków

Takich zajęć w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu jeszcze nie było. Uczniowie „Budowlanki” mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy różne rodzaje broni palnej. Zainteresowanie było ogromne.
Broń palna w „Budowlance”. Frajda szczególnie dla chłopaków

- Pokaz dotyczył historii broni palnej w kontekście historycznym, począwszy od ostatnich konstrukcji broni czarnoprochowej do współczesnych. Zaprezentowana została broń powtarzalna, samopowtarzalna, konstrukcje rozwojowe, broń automatyczna i krótka. Przy okazji poruszałem aspekty prawne dotyczące posiadania broni, ruchu kolekcjonerskiego w Polsce, na czym polega kolekcjonowanie broni - tłumaczy Krzysztof Ligenza, kolekcjoner broni, który poprowadził pokaz w kozielskiej „Budowlance”. 

- W ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, zaprosiliśmy na tę prezentację pana Krzysztofa Ligenzę. Po agresji Rosji na Ukrainę na szczeblu centralnym zapadła decyzja o wprowadzeniu strzelectwa do szkół. Dopiero zaczynamy, ale za dwa lata ten przedmiot będzie już dobrze rozwinięty. Aby przybliżyć tę tematykę, poprosiłem o wsparcie kolegę Krzysztofa, który jest kolekcjonerem i ekspertem z zakresu broni palnej. Jest to zatem takie przygotowanie gruntu pod to co nastąpi za dwa lata, jeśli chodzi o program nauczania. Bronią pasjonują się zwłaszcza chłopcy, ale widziałem, że i nasze uczennice wykazały pewne zainteresowanie. Na pewno nie jest to stracony czas - przekonuje Ryszard Cież, nauczyciel przedmiotów budowlanych.

W opinii uczniów były to naprawdę ciekawe zajęcia.

- Bardzo mi się podobały. Największe wrażenie zrobił na mnie karabin AK-47, czyli popularny „Kałasznikow”. Fajnie leży w rękach, a miałem okazję potrzymać wszystkie zaprezentowane tu modele broni palnej. Nie mogłem przegapić takiej okazji. Dlatego cieszę się, że mogłem wziąć udział w tych interesujących zajęciach, licząc na to, że w przyszłości zostaną one powtórzone - mówi Kuba z klasy I tb, który na pytanie czy związałby swoją przyszłość z wojskiem, odparł, że jeszcze się nad tym nie zastanawiał.

- Przykładowo mój kuzyn ma 23 lata i jest już zawodowym żołnierzem. Kto wie, może pójdę kiedyś w jego ślady - dodaje Kuba. 

Prowadzący zajęcia od prawie 40 lat interesuje się militariami, historią, a przy okazji kolekcjonuje broń, oporządzenie i wyposażenie wojskowe. 

- Trudno się z tego wyleczyć - przyznaje z uśmiechem na ustach Krzysztof Ligenza. - Od dłuższego czasu przeprowadzam takie pokazy w szkołach, a także na wyższych uczelniach. Jest duże zainteresowanie tymi zajęciami, gdzie podczas prezentacji, nie skupiam się na broni, jako narzędziu do zabijania, ale bardziej na pokazywaniu jej w kontekście historycznym. Z bronią człowiek miał, ma i jak sądzę, jeszcze przez długi czas będzie miał do czynienia, czego dowodzą obecne wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Każdy z nas powinien wiedzieć z której strony wylatuje pocisk i tą podstawową wiedzę z umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią posiadać. Mam tu na myśli zarówno bezpieczeństwo samego obsługującego, jak i wszystkich wokół niego - przekonuje kozielski kolekcjoner militariów. 

Jego zdaniem, jeżeli z broni da się coś wyczytać, np. w jakiej jednostce służyła, to potem można dojść tego w jakich działaniach zbrojnych, w których bitwach była wykorzystywana, co podnosi jej wartość historyczną. 

- Przy okazji cały czas się uczymy. Przykładowo jeden z posiadanych przeze mnie modeli był wykorzystywany podczas działań zbrojnych na Łotwie. Zacząłem więc czytać co się tam wtedy działo, odkrywając rąbek historii  związany z dochodzeniem tego kraju do niepodległości po I wojnie światowej – dodaje.

W swojej kolekcji pan Krzysztof posiada bardzo wiele cennych pod względem kolekcjonerskim i historycznym modeli. W sumie kilkadziesiąt sztuk.

- Dla mnie najcenniejszy jest karabinek M1 Carbine w wersji amerykańskiej, przywieziony z Normandii. Drugi to bardzo pożądany przez kolekcjonerów niemiecki pistolet maszynowy MP 40. Mimo, że był produkowany na masową skalę, to rzadko pojawia się na giełdach i aukcjach - przyznaje nasz rozmówca, który w swoje hobby wciągnął już starszego syna.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Głos luduTreść komentarza: ...no widać, że niepełnosprawny intelektualnie...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 18:07Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego serca
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna